starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 5.66

Polska woj. pomorskie Gdańsk Śródmieście ul. Wały Jagiellońskie Brama Wyżynna

24 kwietnia 1919 , Protest niemieckich mieszkańców Gdańska przeciwko postanowieniom Traktatu Wersalskiego włączającym miasto w skład terytorium celnego Polski. Tłum zgromadził się pod Bramą Wyżynną. Proszę o pomoc w dokładniejszym przypisaniu.

Skomentuj zdjęcie
† Yanek
+1 głosów:1
Dokładne przypisanie, hmm ale w jakim kontekście. Jeśli o obiekty chodzi to widać z lewej strony nieistniejący hotel Danziger Hof, dalej od lewej w głębi dom handlowy Frey'a a nieco w prawo fragment Strzelnicy Sw. Jerzego. Przed Bramą Wysoką pomnik cesarza Wilhelma. Z prawej zaś budynek Reichsbanku czyli obecnego NBP. Pomiędzy bankiem a Bramą w głębi przy obecnej ul. Bogusłąwskiego nieistniejące kamienice przylegająće wóczas do Bramy Długoulicznej zwanej od połowy lat 50-tych XX w. także Złotą. Z kolei kontekst samego protestu ma dość głębokie podłoże. Bogactwo i rozwój Gdańska w rzeczy samej polegał na handlu z Polską, rozbiory zachwiały mocno pozycją miasta i dopiero druga połowa XIX w, która z prowincjonalnego i mało istotnego miasta uczyniła ośrodek władzy lokalnej gdy podniesiono rangę Gdańska do roli zawiadującej regionem Westrpreussen. Poszły za tym pieniądze związane zwłąszcza z administracją. Gdańsk stał się także miastem zmilitaryzowanym, gdzie na ok. 110 tys mieszkańców samego tylko wojska było ponad 30 tys. Powstały stocznie cesarska i Schichau, budujące okręty wojenne dla cesarskiej marynarki. Po I wojnie światowej, decyzją Ligi Narodów Gdańsk ustanowiono strefą zdemilitaryzowaną co wiązało się z likwidacją jednostek wojskowych i ich opuszczeniem z miasta a także zakazem produkcji wszystkiego co miało znaczenie militarne. Zatem nie było wojska, nie budowano tez okrętów w stoczniach na zamówienie rządu Niemiec i w ogóle na czyjekolwiek zamówienie.
2012-02-02 09:57:23 (14 lat temu)
† Yanek
+1 głosów:1
CD- Nastrój był bojowy dlatego tez od 10 lutego 1920 r w mieście kwaterowały wojska okupacyjne z Francji skoszarowane w N. Porcie i brytyjskie na Sadowej i przy Placu Wałowym. Winiono za to wszystko Ligę Narodów oraz Polskę która otrzymała formę w osobie Komisariatu Generalnego, kontrasygnującej decyzje władz miejskich czy quasi państwowych jakim było WMG. Popskutkowało to m.in. wojną celną i wstrzymaniem rozładunku np. amunicji i sprzętu wojskowego podczas wojny polsko-bolszewickiej. Te protesty i ta sytuacja m.in spowodowała powstanie Gdyni jako miasta uniezależnionego od kaprysu i niechęci władz w Gdańsku. Należ nadmienić że w okresie istnienia (a i wcześniej) WMG bardzo silne był nastawienie antypolskie, większe niż antyzydowskie. Jednym z takich przykładów było zburzenie Pałacu Mniszchów na Dolnym Mieście, zaraz po przenosinach dowództwa garnizonu do siedziby znanej jako Generalkommando. ITD :))
2012-02-02 10:11:50 (14 lat temu)
Cristoforo
Na stronie od 2006 kwiecień
20 lat 2 miesiące 18 dni
Dodane: 2 lutego 2012, godz. 2:43:46
Rozmiar: 1199px x 824px
14 pobrań
2705 odsłon
5.66 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Cristoforo
Obiekty widoczne na zdjęciu
bramy
Brama Wyżynna
więcej zdjęć (224)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1588
Dawniej: Hohes Tor, Brama Wysoka
Zabytek: 330

Brama Wyżynna, dawniej także "Brama Wysoka", renesansowa brama miejska w Gdańsku, obecnie przy głównej trasie samochodowej (ulice Okopowa i Wały Jagiellońskie). Do 1895 znajdowała się w ciągu szesnastowiecznych fortyfikacji, pomiędzy Bastionem św. Elżbiety i Bastionem Karowym oraz stanowiła główną bramę wjazdową do miasta, otwierającą ciąg tzw. Drogi Królewskiej.

Bramę zbudował do 1588 Willem van den Blocke. W dwudziestowiecznej literaturze rozpowszechnił się pogląd, że Bramę Wyżynną wybudował w latach 1574-1576 Hans Kramer, a następnie w latach 1587-1588 miała ona zostać oblicowana piaskowcem (rustykowana) przez W. van den Blocke'a. Franciszek Krzysiak wykazał, że jest to nieporozumienie – w rzeczywistości Kramer wybudował jedynie tzw. bramę wewnętrzną, która istniała do 1878, a następnie została wyburzona.



Źródło:

Autorzy: Licencja: [ CC-BY-SA 3.0]


Wydarzenia
więcej zdjęć (12)
ul. Wały Jagiellońskie
więcej zdjęć (685)
Dawniej: Elizabethwall, Dominikswall