starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. zachodniopomorskie Szczecin Dzielnica Prawobrzeże Osiedle Dąbie Mapy i plany Dąbia

1968 , Plan Dzielnicy Dąbie- Państwowe Zakłady Wydawnictw Kartograficznych.Kiedy pięć lat temu wrzucilem plan Szczecina (1968) przegapiłem że na drugiej stronie jest właśnie ten plan, uzupełniam więc temat...ciekawe ile tu zostało przekłamane w terenie- jak wynikało z dyskusji Szczecińskich Fotopolan pod głównym planem Szczecina.

Skomentuj zdjęcie
BiteMe
+1 głosów:1
Po prawej, przy brzegu arkusza przy "10" jest ulica Śnieżna, ale te kolejne równoległe do niej - faktycznie istniały? Było tam coś?
2025-10-28 17:36:27 (7 miesięcy temu)
Jazzek
+1 głosów:1
do BiteMe: W opcji "Cieniowanie" widać dookoła zarysy okopów, może tam był kiedyś jakiś obóz wojskowy. Ciekawe, co koledzy z Prawobrzeża powiedzą.
2025-10-28 17:53:31 (7 miesięcy temu)
Kajordzak3
 
+2 głosów:2
The plan 1968 jest kopią planu z 1960 roku!

Co uderzające dla Dąbia, to dawny trakt Pomorskiej na odcinku Goleniowska-Koszarowa! Przypuszczam że nie był użytkowany już przed 1950 rokiem a może nawet wcale po wojnie, niewiadomo do dziś publicznie ?! Ale pod the odcinkiem ciekawostka - wyraźnie zaznaczona uliczka Newtona, będąca powojenną nazwą uliczki Wilhelmstr.! Próżno dopominać się jej właściwego oznaczenia na fotopolsce, na której prywatne komentarze i niejednoznaczne oznaczenie przynajmniej jedną redakcję szczecińską wprowadziło już w błąd:




Z przekłamań dąbskich, także rażące jest niedociągnięcie Racławickiej do Stacyjnej i połączenie z nią i Nurkową ulicy Dobrych Zbiorów - na przeszkodzie takiego połączenia był znany potok i do tego miejsca kończyła się zabudowa tejże uliczki ...

Powyższe przekłamania utrzymywały się w planach Szczecina do minimum 1973 roku, gdzie zamiast na Stacyjnej, na ulicy Dobrych Zbiorów zaznaczono nawet postój taxi i przystanek autobusowy ...

2025-10-29 21:59:49 (7 miesięcy temu)
do BiteMe: Polecam planik Dąbia podobno wg stanu na 1938 rok, Śnieżna, równoległe do niej i jeszcze więcej są tam zaznaczone, wygląda jak projekt pod zabudowę mieszkalną, zarzucony z powodu wojny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-10-30 09:18:20 (7 miesięcy temu)
do Jazzek: Plany niemieckie wskazują na już istniejącą sporą zabudowę na siatce the uliczek, nie na wszystkich ulicach ... na słowo, dowodów nie będzie ode mnie, może ktoś inny będzie chciał przesłać ?!
2025-10-30 14:28:54 (7 miesięcy temu)
do Kajordzak3: Cieniowanie Geoportalu sugeruje jakąś zabudowę wzdłuż Opolskiej i powiedzmy Kotlarskiej. Ślady ewentualnej innej zabudowy są już zatarte przez siedziby współczesnych firm.
2025-10-31 13:24:52 (7 miesięcy temu)
Kajordzak2
 
+2 głosów:2
do Jazzek: Tak, zabudowane były Błękitna, Kotlarska, Tucholska i łącznik czyli Opolska - kilkadziesiąt budynków! Śnieżna coś drobnego tylko. Podlaska mogła nie być nigdy zabudowana - stanu na 1945 rok nie znam, a Niemcy budowali nawet w 1944 r. np. w Klęskowie ?!

Dlaczego the plan jest tak słabo przypisany tzn. tylko do Szczecina, przecież jest osiedle Dąbie i nawet plany i mapy Dabia ?!
2025-10-31 18:12:25 (7 miesięcy temu)
Dariusz Łukasik
+1 głosów:1
do Kajordzak2: Nie sprawdziłem jak wyglądają szczegóły w tak dużym mieście jak Szczecin- podziękowanie, ktoś dopisał._ Z tego co dawno temu przeczytałem, to ze Szczecinem był problem- przy literalnym traktowaniu zapisu Konferencji Poczdamskiej- 'granica wzdłuż Odry"- to "ze Szczecina mielibyśmy tylko Dąbie"- to dlatego niemieccy Komuniści mieli nadzieję że włąsciwe miasto będzie w DDR, nadzieję tą wzmacniali kolejni Radzieccy Komendanci Miasta.
2025-11-01 07:19:27 (7 miesięcy temu)
Kajordzak3
 
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: Zapewne Jazzek dopisał, tutaj już tylko z nim się nieco dogaduję, z korzyścią dla fp ...

Ostatnie decyzje wokół Szczecina/Stettina do 5 lipca 1945 to temat-rzeka, sporo by pisać ale też są ważne wątki wciąż nie upublicznione! Miałem dostęp do szerokich prywatnych wspomnień osoby zarządzającej Prawobrzeżem, właśnie nieupublicznionych czy może raczej mało znanych publicznie ?! Jest tam, że z Dąbia/Altdamm tuż przed 5 lipca niemiecki burmistrz dysponujący ponoć uzbrojoną policją uciekł/wyjechał(?) Jeziorem Dąbskim ?! Nie pamiętam, jak to się ma do wspomnień komendanta Dąbia M. Wieczorka ?!

2025-11-01 11:05:18 (7 miesięcy temu)
do Dariusz Łukasik: Właściwym byłoby usunięcie zbytecznej już pierwotnej lokalizacji ...
2025-11-01 13:17:02 (7 miesięcy temu)
Jazzek
+1 głosów:1
Jeszcze jedna uwaga drogowa: międzynarodowa trasa E14 prowadzi przez Dąbie, mimo że logiczne wydawałoby się poprowadzenie jej autostradą do węzła Rzęśnica. Jak można przypuszczać, łącznik autostrady z przedłużeniem ul. Goleniowskiej nie nadawał się do prowadzenia większego ruchu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-11-05 11:08:42 (7 miesięcy temu)
do Jazzek: Przejazd przez Dąbie to historyczna trasa "międzynarodowa", ulica Struga była zbudowana jako obwodnica Dąbia ... jest pytanie o jej pierwotną nazwę, coś tam, coś tam wiem, ale to niepotwierdzone ...
2025-11-05 16:24:49 (7 miesięcy temu)
nyskadolniak
+1 głosów:1
do Jazzek: Dzisiejszy (rozbudowany) węzeł Rząsnica funkcjonował okresowo jako tor wyścigowy "Magnolia" aż do roku 1976. Było to możliwe, bo ten odcinek "Berlinki" był praktycznie drogą do nikąd, o statusie drogi lokalnej - mógł co najwyżej służyć jako alternatywny dojazd do Maszewa ze Szczecina, z pominięciem Stargardu ("Berlinka" kończyła się wtedy na węźle Łęczyca), a i to dopiero po odbudowie mostu na Inie koło Sowna, co nastąpiło dopiero w latach 60-ych. Pełne połączenie dzisiejszej A6 z Goleniowską uruchomiono dopiero w 78-ym lub 79-ym.
2025-11-05 17:35:47 (7 miesięcy temu)
Nie znam historii autostrady A6 "Berlinki", jednak wikipedia podaje że istniał odcinek do węzła Rzęśnica, zaś na polskich planach z lat 1965 i 1967 widzę, że autostrada zaznaczona jest tylko do Kijewa, skąd trakt dzisiejszej A6 to zwykła droga ?! Goleniowska do Rzęśnicy jest zaznaczona grubiej i dojazd do Goleniowa także - wszystko wygląda na aktywne!

Komentarza Jazzka nie rozumiem ... Przez Pomorską prowadził dawny trakt na Stargard lub Gdańsk. Polacy mogli tak zaznaczać, jak przypuszczam nieaktywny odcinek Pomorskiej Koszarowa-Goleniowska, bo zrzynali bezmyślnie niemieckie plany ...
2025-11-05 20:04:02 (7 miesięcy temu)
Jazzek
+2 głosów:2
do Kajordzak2: Chodzi mi o wyjaśnienie młodszym pokoleniom, które widzą płynne przejście A6 w S3, dlaczego główna droga z południa na Goleniów nie szła kiedyś przez autostradę, tylko przez Dąbie. Na pewno betonowa autostrada sięgała poza węzeł Kijewo, a nawet jakiś kilometr poza węzeł Rzęśnica - dalej była już tylko jedna ukończona jezdnia i wyznaczony tor drugiej.
Z własnych wspomnień: Ojciec zamieszkał na przełomie 1978/9 w bloku na ulicy Borowej (mieszkania zakładowe dla nieistniejącej już wylęgarni drobiu). Pojawiły się wtedy w Polsce pierwsze deskorolki, poszliśmy spróbować jazdy na jednej właśnie na węzeł Rzęśnica. Na wiadukcie nad autostradą nie było oprócz nas nikogo. Był to mniej więcej czas, kiedy oddawano do użytku nową jezdnię w kierunku Goleniowa. To "mniej więce"j jest kluczowe - bo jeśli to było po oddaniu jezdni, to ruch na Goleniów nie szedł po tym wiadukcie - więc kiedy by zaczął? W każdym razie pamiętam, że na połączeniu resztowej autostrady z nową ekspresówką był jakieś nietypowe rozwiązania inżynierii ruchu, jakby zasypany fragment betonowej jezdni oraz nowe łączniki. między jezdniami. Dopiero niedawna przebudowa węzła zlikwidowała te łamańce.
Jako ciekawostkę podam, że własny "odbiór" nowej jezdni zakończyliśmy dachowaniem. Nikomu nic się nie stało, ale Austin ojca na tym w zasadzie zakończył karierę.
2025-11-06 09:37:43 (7 miesięcy temu)
Kajordzak2
 
+1 głosów:1
do Jazzek: "Nowa jezdnia w kierunku Goleniowa", po nowym trakcie ??

Austin, to chyba nieźle i przykra strata, choć zdrowie najważniejsze! Mój Ojciec dorobił się w końcu lat '70 syrenki 105, którą po podróżach pociągiem jeździliśmy w stronę Gdańska - nawet 2-3 razy w roku! Wkrótce były standardowe fiaty 125p i 126p i jeździliśmy do rodziny właśnie the trasą, ale takich szczegółów nie pamiętam - na pewno miała inne oznaczenie! Wyobraź sobie, że w the Święto odnalazłem grób kolejnego właściciela pamiętnej syrenki ...

P.S. I to są właśnie przekłamania pierwszych polskich planów lokalnych w PRL-u - ewidentnie zaznaczona jest autostrada tylko do Kijewa od południa - lata '60!
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatkowe
2025-11-06 10:57:09 (7 miesięcy temu)
Jazzek
+1 głosów:1
do Kajordzak2: Tak, po nowym trakcie między węzłem Rzęśnica (Hornskrug) a wschodnim krańcem wsi Hornskrug, a dalej równolegle do drogi goleniowskiej. Przez jakiś czas było zabawne porównanie nowej jezdni, płaskiej jak stół, idącej obok starej, to wznoszącej się, to opadającej.
Autostradę widać na mapach sztabowych z lat 1935 i dalej. Niestety, nie wszystkie arkusze (nawet te późno datowane) pokazują jej ślad. Brakuje przede wszystkim arkusza Kliniska z rzeczonym węzłem. W każdym razie na wcześniejszych mapach widać, że kiedyś z Augustwalde do Hornskrug szła prosta jak strzała droga. Obecnie istnieje jej część południowa (ulica Borowa do węzła Rzęśnica), po części północnej śladu na mapie nie ma.
Autostradę Niemcy oznaczyli jako istniejącą (nie w budowie) aż pod Maszewo, co oczywiście nie odpowiada prawdzie.
Z najwcześniejszych wspomnień pamiętam jeszcze wyprawę Moskwiczem stryja na grzyby właśnie tą autostradą i postój prawdopodobnie jeszcze przed Strumianami. Grzybiarze tam i dziś się zatrzymują.
Po uszkodzonym Austinie był jeszcze następny, fajne autko to było nawet w porównaniu do Fiata 125.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: austin
2025-11-06 12:56:27 (7 miesięcy temu)
Kajordzak2
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Jak napisałem, na planach okolic Szczecina 1965 i 1967 (forma papierowa, jak zwykłe plany), przedłużenie A6 od Kijewa do Goleniowa poprowadzono cienką linią, grubszą linią przedłużenie Goleniowskiej do Rzęśnicy. Może nie należy tego traktować jako błędu, bo w tym okresie na tym odcinku droga była zapewne zaniedbana i daleka od statusu autostrady - tutaj kojarzy mi się zarośnięty ponoć przepust pod Struga na wylocie Pomorskiej ?! Fajne planiki historycznie mimo ewidentnych błędów np. plan z 1965 obrazuje jako istniejące mosty kolejowe nad Regalicą do Zdrojów, sic! Plan z 1967 już nie, ale na obu jest np. motel "Relax" ... nie wrzucę na fp "oczywiście", jak by się ktoś pytał, i tak nie są zeskanowane ...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: pisownia
2025-11-06 14:15:44 (7 miesięcy temu)
Kajordzak2
 
+1 głosów:1
2025-11-06 14:21:52 (7 miesięcy temu)
Jazzek
+1 głosów:1
do Kajordzak2: Zapomniałem o tej galerii. To zdjęcie przedstawia stan łącznic, o którym pisałem. Czyli ruch na Goleniów od razu miał iść przez wiadukt, a nasze deskorolkowanie musiało być przed otwarciem trasy.
2025-11-06 16:19:29 (7 miesięcy temu)
nyskadolniak
+1 głosów:1
do Kajordzak2: Do @Jazzek:
>>"Die RAB-Strecke 54 Berlin - Stettin war mit der Bäderstraße über eine 1900 m lange, 6 m breite Betonstraße von 10 m Kronenbreite ab der AS Hornskrug verbunden."
Text: H. Schneider, Siehdichum 2011
Quelle: Der Große Conti-Atlas für Kraftfahrer | Deutsches Reich und Nachbargebiete 1 : 500000 mit den Reichsautobahnen, Karte 13, 1938<<


Łącznik między dzisiejszą A6 a Goleniowską (Bäderstr.), o którym wspominałeś, istniał - wybudowali go Niemcy wraz z węzłem Hornskrug (dziś Rząśnica) - ale miał tylko 6m szerokości, tak przynajmniej zbudowali go Niemcy, po wojnie chyba został nieco poszerzony - tu widok od strony ul.Goleniowskiej z lat 60-ych
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2025-11-06 19:04:30 (7 miesięcy temu)
do Jazzek: Jeszcze krótko wspomnienie współczesne w temacie tj. Ukrainiec jakieś 3 lata wstecz stojąc przy motocyklu na poboczu w pobliżu Struga zapytał się mnie o dojazd do drogi na Gdańsk z pominięciem autostrady ... wskazałem Dąbie i Goleniowską na jego smartfonie, chyba sobie poradził, ale czy motocyklem nie mógł jechać autostradą? Nie odpowiadaj, wystarczy the wątku ...
2025-11-06 21:35:42 (7 miesięcy temu)
Dariusz Łukasik
Na stronie od 2012 marzec
14 lat 2 miesiące 27 dni
Dodane: 28 października 2025, godz. 16:58:41
Rozmiar: 4216px x 2568px
0 pobrań
511 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Dariusz Łukasik
Obiekty widoczne na zdjęciu
Mapy i plany Dąbia
więcej zdjęć (7)
Osiedle Dąbie
więcej zdjęć (28)
Dawniej: Altdamm
Osiedle należące do dzielnicy Prawobrzeże.

1000-Przed około 1000 na nizinie przy ujściu rzeki Płoni leżało wendyjskie osiedle Płonia, od słowiańskiego słowa plenac-płynąc-rzeka.Na tych wyjątkowo grząskich terenach tylko jedno twardsze miejsce było odpowiednie do lokalizacji osady, dziś między ul.A.Krzywoń i Lekarską. Tam wzniesiono chaty z drewna i gliny pokryte trzciną i otoczone wałem ochronnym. Z tamtych czasów przetrwały tylko nieliczne surowe narzędzia (młoty ,siekiery kamienne) i broń kamienna ,znalezione na tych terenach. Z tych czasów pochodzą dwie słowiańskie nazwy osady Vadam i Dambe. Ostatnia znaczy tyle samo ,co dąb, co sugeruje, że rosły tu dęby. Jest to jednak mało prawdopodobne. Trafniejszą jest Vadam, od vad-woda, z czego Vadam: leżące nad wodą .