starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 0 głosów | średnia głosów: 0
Skomentuj zdjęcie
Woj11
+3 głosów:3
Na budynku hasło VII Zjazdu PZPR z 1975r
2025-10-31 10:00:37 (7 miesięcy temu)
Woj11
+1 głosów:1
do Woj11: Jednak obok, po lewej, logo X Zjazdu PZPR - czyli rok 1986
2025-10-31 11:02:25 (7 miesięcy temu)
4elza
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 1 dzień
Dodane: 31 października 2025, godz. 7:06:25
Autor: Stanisław Śmierciak ... więcej (29)
Rozmiar: 1400px x 1030px
0 pobrań
213 odsłon
0 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia 4elza
Obiekty widoczne na zdjęciu
Miejski Ośrodek Kultury
więcej zdjęć (26)
Zbudowano: 1935-1936
Dawniej: Dom Strzelecki - Mauzoleum Pierackiego, Dom Kolejarza

Dom Strzelecki im. Bronisława Pierackiego - Mauzoleum , budynek wzniesiony na starym cmentarzu, poświęcony pamięci ministra Bronisława Pierackiego, który zginął w zamachu w czerwcu 1934. W latach 1939-1945 budynek ten został częściowo rozebrany, a jego budulec wykorzystano do budowy schronów na cmentarzu komunalnym. 



Miejski Ośrodek Kultury – Pod taką nazwą od 1 stycznia 2004 roku. Poprzednio Dom Strzelecki im. Gen. Bronisława Pierackiego (wybudowany dla uczczenia pamięci zamordowanego ministra). Obiekt oddano do użytku w listopadzie 1937 roku. Przekazano go Związkowi Strzeleckiemu i Związkowi Legionistów Polskich. Podczas okupacji Dom Strzelecki był miejscem publicznych narad aktywistów nazistowskich (założono niemiecki Parteihaus). Po wojnie – siedzibą Teatru Miejskiego, Powiatowego Domu Kultury Związków Zawodowych, Domu Kultury Związku Zawodowego Kolejarzy (otwarto go 22 lipca 1953 roku). DKK rozwinął szeroką działalność kulturalną (odczyty, wycieczki, koła zainteresowań, spotkania okolicznościowe i akademie, wieczory artystyczne, występy teatralne i ludowe). W 1999 r. DKK przeszedł na własność miasta. Obecnie dawne DKK nosi nazwę Miejskiego Domu Kultury. Instytucja kontynuuje działalność Kolejowego Stowarzyszenia Animatorów Kultury.


al. Wolności
więcej zdjęć (126)