starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
vetinari
+2 głosów:2
Poprawilem przypisanie ☺
2026-01-13 11:53:24 (5 miesięcy temu)
Stenek
+3 głosów:3
no nie wierzę własnym oczom! W górze wisi klasyczna oprawa oświetleniowa OB (A-20 Zakłady Wytwórcze Aparatury Oświetleniowej i Teatralnej w Kożuchowie, Mazurskie Zakłady Aparatury Oświetleniowej A-23 Wilkasy koło Giżycka) i to w wersji na przewieszce przez ulicę. Co ciekawe, była ona opuszczana i podnoszona za pomocą mechanizmu tzw windki korbowej. A jak zjeżdżała na dół z tym kablami? Ano BEZ kabli? Jak to? Tak to - oprawa jest zamocowana do 2 składnikowego sprzęgła elektryczno mechanicznego (coś jak wtyczka i gniazdko razem). Gniazdo było mocowane do stalowej linki idącej przez ulicę, czyli do przewieszki, a oprawa do wtyczki, a linka stalowa szła przez środek. Widać te elementy na powiększeniu. To unikatowe zdjęcie - póki co w jedno z niewielu w Cieszynie, gdzie widzę oprawę z tym sprzęgłem
2026-01-16 21:44:48 (5 miesięcy temu)
Desperado
Na stronie od 2015 lipiec
10 lat 11 miesięcy 4 dni
Dodane: 13 stycznia 2026, godz. 11:46:27
Rozmiar: 2277px x 3466px
Aparat: 15.0
0 pobrań
356 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Desperado
Obiekty widoczne na zdjęciu
mosty
I Most Wolności
więcej zdjęć (8)
Zbudowano: 1947
Zlikwidowano: 1970

I Most Woilnosci wybudowany w 1947 r. na miejscu zniszczonego przez Niemców w 1945 r.  Mostu Jubileuszowego.



19 lipca 1970 r. most został zerwany podczas wielkiej powodzi. NIesione przez wodę konary drzew utworzyły zator, który próbowali usunąć skierowani tam strażacy. Stale powiększający się zator i napór wody spowodowały że most nie wytrzymał. 12 starażaków razem z porwanym mostem wpadło do wody. Siedmiu zdołano uratować, pięciu natomiast utonęło. Po latach na ścianie budynku straży granicznej odsłonięto tablicę upamiętniającą strażaków. 


Most Wolności
więcej zdjęć (23)
Zbudowano: 1974
ul. Strzelnicza (Střelniční)
więcej zdjęć (296)
Ulica nazwana została w marcu 1892 r. i przypisana była do dzielnicy Kamieniec. Właściwą jednak drogę wytyczono już w 1880 r., kiedy budowano drewniany most Gurniaka przez rzekę Olzę obok późniejszej Strzelnicy. Była to prywatna inicjatywa polskiego adwokata Georg (Jerzego) Kukucza (pisany też Kukutsch, który miał na tej ulicy magazyny - chyba brat Moritz? Georg zmarł w kwietniu 1887 r. w wieku 65 lat, pochowany został na cmentarzu ewangelickim) i właściciela realności Johanna Gurniaka. W 1902 r. planowano drogę poszerzyć na 15m. W grudniu 1930 r. podjęto decyzję o regulacji skrzyżowania na wysokości domu Fasala w kierunku gazowni miejskiej i ul. Fabrycznej aż po realność Pressera. Pierwotna nazwa brzmiała Schiesshausstrasse. Związana była z lokalizacją Strzelnicy . Zmiany nazwy ulicy były następujące: W 1917 r. ul. Hindenburga, 1920 - 1938 ul. Strzelnicza (początkiem lat 20 tych XX w. władze miasta zamierzały zmienić nazwę ulicy na ul. Kramářova), 1938 - 1939 ul. Marszałka Rydza-Śmigłego, 1939 - 1945 Wehrmachtstraße (połączona z ul. 3 Maja - przeprowadzono renumerację budynków), 1945 - 1948 ul. Strzelnicza, 1948-1989 ul. Lenina, od 1992 r. aż po współczesność ponownie ul. Strzelnicza. W 1920 r. na posiedzeniu gminnym (niepodzielonego jeszcze Cieszyna) radny Prochaska zaproponował przedłużenie linii tramwajowej. Chodziło o odcinek od dworca kolejowego biegnąc ul. Strzelniczą przez Most Jubileuszowy, ul. Franciszka Józefa aż do ul. Bielskiej, gdzie następnie miała prowadzić aż do dóbr Presera na Bobrku, co proponował Ernst Farnik. Obecna ul. Michejdy dawniej nazywała się ul. Strzelniczą.