starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. wielkopolskie Poznań Stare Miasto al. Niepodległości Izba Rzemieślnicza Wnętrza

Lata 1930-1939 , Sala reprezentacyjna w gmachu Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.

Skomentuj zdjęcie
Może to sala w Izbie Rzmieślniczej w Poznaniu?
2026-04-12 12:06:28 (2 miesiące temu)
do Krzyś_: Możliwe. W każdym razie raczej nie sala teatralna czy kinowa ze względu na te duże okna. W kinach i teatrach takich nie było. Nie widać też kabiny projekcyjnej. Sala mogła być ewentualnie wykorzystywana jako widowiskowa lub kinowa. Co do Izby Rzemieślniczej to trochę nie pasują szprosy w oknach. No i te cztery okna na wprost musiałyby wychodzić na Al. Niepodległości. Podobne są natomiast naczółki(?) na zewnątrz, ale może wtedy była taka moda i takie produkowano masowo. Nie znalazłam, niestety, przedwojennych zdjęć wnętrz budynku.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2026-04-14 00:09:53 (2 miesiące temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
do Ismena: Ten balkon (na NN po prawej) zwrócił moją uwagę:
2026-04-14 01:09:48 (2 miesiące temu)
do Krzyś_: Balkon rzeczywiście podobny, ale okna wydają się być bliżej narożnika. Poza tym nie widać tego balkonu na wprost. Budynek przed zniszczeniem był dość nowy, więc nie przypuszczam, żeby go aż tak gruntownie przebudowywano w okresie międzywojennym (chociaż jest wzmianka o "przebudowie w stylu nazistowskim").
2026-04-14 01:51:05 (2 miesiące temu)
do Ismena: Tu na stronie 2 jest zdjęcie - ale niestety od drugiej strony i niewyraźne:

Widać co prawda kształt naczółka i chyba identyczne krzesła, ale to za mało na jakieś rozstrzygnięcia.
2026-04-14 12:10:50 (2 miesiące temu)
do Krzyś_: Mamy jeszcze zdjęcie sceny z obramowaniem w podobnym stylu. Ilość krzeseł w rzędzie też podobna (ok. 13, jeśli dobrze liczę). Tylko co z tymi oknami? Czy za tymi drzwiami po lewej jest jakaś klatka schodowa? Może ktoś był w budynku i zna jego rozkład.
2026-04-19 17:44:20 (2 miesiące temu)
Jarosław Dubowski
+1 głosów:1
Sądząc po tych tabliczkach Prawa/Lewa to jest jakieś profesjonalne kino.
2026-04-19 17:47:40 (2 miesiące temu)
do Krzyś_: A tam działało stąłe kino?
No i brak balkonu w tyle sali...
2026-04-19 17:50:39 (2 miesiące temu)
do Jarosław Dubowski: Raczej sala na jakieś uroczystości, koncerty czy akademie. Te okna są mało "kinowe". Chociaż mogły się też pewnie zdarzać jakieś projekcje filmowe.
2026-04-19 18:11:40 (2 miesiące temu)
Jarosław Dubowski
+2 głosów:2
Ale z drugiej strony rozwinęła sie dyskusja o kinie, a widzi ktoś okienka projekcyjne?
2026-04-19 18:35:43 (2 miesiące temu)
2026-04-20 08:13:12 (2 miesiące temu)
do Jarosław Dubowski: Kino to wymysł NAC :-)
Balkon z tyłu chyba był, bo widać balustradę podobną do tej bocznej (bez balkonu by nie miała sensu):

Budynek przechodził przeróbki jeszcze przed wojną.
2026-04-20 09:57:51 (2 miesiące temu)
do Jarosław Dubowski: Wspomniałam o tym w drugim wpisie :)
2026-04-20 14:20:16 (2 miesiące temu)
Ismena
+1 głosów:1
do 4elza: To może być to. Trochę to taki bida-remont, ale biorąc pod uwagę rok i stan zniszczenia budynku, to i tak dobrze, że udało im się skończyć na rocznicę. Górny balkon i wnęka chyba jeszcze czekają na wykończenie.
2026-04-20 14:33:49 (2 miesiące temu)
Ismena
+1 głosów:1
Może się też przydać do uzupełnienia opisu obiektu
2026-04-20 14:51:11 (2 miesiące temu)
grgrz
+2 głosów:2
do Ismena: Budynek był wielofunkcyjny. Ta sala wielkości 415 m2 i pojemności 3000 osób służyła między innymi jako sala zebrań, sala do zabaw, jako kino ( gdzie był kinematograf nie wiem) i teatr ( tu chyba były przedstawienia Teatru Narodowego) Oprócz tego „Dom Rzernicślniczy” miał dwie mniejsze sale, jedną. o powierzchni c.a.100m2 przeznaczoną dla plenarnych posiedzeń Izby Rzemieślniczej. W obiekcie urzędowały PP, szkoły, bank ,był hotelem dla inych członków izby. Miał 6 salek dla posiedzeń komisji i cechów.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawa
2026-04-23 08:57:16 (miesiąc temu)
do grgrz: Dzięki. A nie wiesz może, czy te okna na wprost wychodziły na ulicę czy na klatkę schodową?
2026-04-23 21:40:05 (miesiąc temu)
do Ismena: Mając powierzchnię 415m2 i patrząc na załączone zdjęcie to okna nie mogły wychodzić na ulicę .
2026-04-24 07:40:48 (miesiąc temu)
do Ismena: Budynek został zakupiony na przetargu przymusowym w grudniu 1936r ( Towarzystwo "Dom Rzemieślniczy" zbankrutowało-nie było wstanie spłacać nawet odsetek od kredytów). Budynek po kwietniu 37r został po prostu otynkowany po zakupie przez Izbę ( widać to na zdjęciach FP). Dokonano drobnych przeróbek . W suterenach stworzono warsztaty rzemieślnicze. Tak obiekt dotrwał do wojny.
2026-04-24 08:40:20 (miesiąc temu)
marekantoniusz
Na stronie od 2021 luty
5 lat 4 miesiące 14 dni
Dodane: 9 kwietnia 2026, godz. 10:13:03
Rozmiar: 3500px x 2733px
Licencja: Public Domain
1 pobranie
310 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia marekantoniusz
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrza
więcej zdjęć (7)
Izba Rzemieślnicza
więcej zdjęć (24)
Architekci: Piotr Wiczyński, Leonard Mędelski
Zbudowano: 1927-1929
Dawniej: Haus des Deutschen Handwerks


Obiekt wzniesiony w latach 1927-1929 według projektu Piotra Wiczyńskiego i Leonarda Mędelskiego. Częściowo przebudowany w stylu nazistowskim i z zachowaniem tych przebudów zrekonstruowany po II wojnie światowej przez Mariana Andrzejewskiego (1948-1952). Projekt konkursowy zakładał budowę dwóch szkół rzemieślniczych w sąsiedztwie, ale do realizacji tej części nigdy nie doszło. Projekt wygrali warszawscy architekci: Jadwiga Dobrzyńska i Zygmunt Łoboda.

Od 1935 obiekt gościł także Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, a w czasach II wojny światowej Wydział Opieki Społecznej NSDAP. Obecnie, oprócz funkcji cechowych, jest w dużej części podnajmowany na warunkach komercyjnych.

19 maja 1985 w gmachu wybuchł pożar gaszony przez dziesięć jednostek straży pożarnej. Spaliło się wyposażenie sali reprezentacyjnej wraz z instrumentami muzycznymi. Straty oceniono na około 300.000 ówczesnych złotych. Według Szymona Piotra Kubiaka monumentalny gmach łączy w sobie tendencje serliańskie z polskimi tradycjami art déco. pl.wikipedia.org/wiki/Budynek_Izby_Rzemieślniczej_w_Poznaniu
al. Niepodległości
więcej zdjęć (465)
Dawniej: Kaiserring, Wały Leszczyńskiego, Oberwall, Niederwall, Aleja Stalingradzka
Powstały w roku 1905 i otrzymały nazwę "Kaiserring". Od 15.11.1919r. obowiązuje nazwa "Wały Leszczyńskiego".