|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 4.67
16 kwietnia 2026 , Szkoła żeńska Dietla; widok z 9 piętra Sosnowiec Zamkowa 7. |
Jakoś nie bardzo podobne... 2026-04-27 08:48:55 (miesiąc temu)
Ten obiekt: 2026-04-27 11:12:47 (miesiąc temu)
do 4elza: Też mi nie pasowało ale kolega z Sosnowca tak podpowiedział 2026-04-28 09:36:28 (miesiąc temu)
do yani: Też nie przemawia 2026-04-28 09:38:11 (miesiąc temu)
do yani: Chyba jednak. Poprawię gdy wrócę do komputera, może jutro 2026-04-28 09:40:17 (miesiąc temu)
do yani: Skorygowałem 2026-04-29 17:38:42 (miesiąc temu)
|
|
Na stronie od 2019 styczeń
7 lat 5 miesięcy 5 dni |
![]() |
szkoły średnie
|
Budynek znajdujący się przy dzisiejszej ulicy Żeromskiego został ufundowany przed Henryka Dietla niemieckiego przemysłowca mieszkającego w Sosnowcu. Dietel, któremu Sosnowiec w znacznym stopniu zawdzięcza swój rozwój miał na Pogoni swoją fabrykę włókienniczą, która znana była w całej Europie. W jej sąsiedztwie wybudował swój pałac wraz z otaczającym go parkiem oraz kościół ewangelicki. Budynek był bardzo okazały, jak na tamte czasy. Miał okazałe aule i sale wykładowe, co było o tyle istotne, iż wcześniej nauka odbywała się w fabrycznych pomieszczeniach, często surowych i zupełnie do tego nieprzystosowanych. Ponadto budynek szkoły miał wiele ciekawych detali architektonicznych jak freski oraz dobrze zachowaną do dziś sztukaterię. Uroczyste otwarcie budynku Szkoły Realnej miało miejsce w 1898 roku i było wielkim wydarzeniem towarzysko społecznym w rodzącym się mieście. Przybyli na nie przedstawiciele władz zaborców rosyjskich, duchowieństwa, ale również tłumy sosnowiczan. W czasie I wojny światowej w budynku Szkoły Realnej mieściła się niemiecka administracja. Popularna dziś nazwa – Staszic, przypisywana nie tylko szkole, ale również budynkowi, w którym się mieściła, pojawiła się w 1916 roku. Powstała Wyższa Szkoła Realna im. Stanisława Staszica. W czasie II wojny światowej Niemcy w budynku ufundowanym przez Dietla utworzyli swoją własną szkołę techniczną. Po wojnie w tym miejscu zaczęło działać Liceum Ogólnokształcące im. Staszica. W 1970 roku w budynku dawnej Szkoły Realnej zagościł Uniwersytet Śląski, konkretnie Wydział Techniki.
Aktualnie trwa modernizacja budynku, a jego pomieszczenia zostaną przeznaczone pod wynajem.