|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
Lata 1968-1972 , Molo w zimowej szacie. |
Nie widać latarni, być może datowanie do korekty... 2026-06-25 08:04:30 (15 godzin temu)
do 4elza: Nie widać również poprzecznej części mola, która zniknęła ok. 1975, zatem tu raczej druga połowa lat 70-ych. 2026-06-25 12:21:55 (11 godzin temu)
|
|
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 4 dni |
![]() |
mola
|
W 1906 roku radca Bötker (Bötther) przekazał na budowę mola 250 tys. marek. Zostało ono zbudowane jeszcze w 1906 roku, a 1 lipca miało miejsce jego uroczyste otwarcie. Ówczesna drewniana konstrukcja mierzyła ponad 300 m. Inne źródła podają długość 370 m. Przez kolejne lata molo służyło jako przystań dla statków pasażerskich ze Szczecina i Świnoujścia. W 1913 roku silny sztorm zniszczył dużą część mola, jednak po roku zostało odbudowane. Podczas I wojny światowej w 1914 saperzy ze Świnoujścia wysadzili obiekt w obawie przed desantem wojsk rosyjskich. W 1920 roku po odbudowie molo miało 200 m.
W 1954 roku sztorm zniszczył niemal cały drewniany pomost. W 1961 roku w wyniku pożaru spalił się secesyjny pasaż wiodący na pomost. W 1985 roku z powodu wiatru i oblodzenia pomost został zniszczony, ze względów bezpieczeństwa został zamknięty. Cały pomost został rozebrany w 1989 roku, pozostały jedynie wieżyczki.