|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 13 głosy | średnia głosów: 5.65
26 sierpnia 2011 , Pałac Kawalera w Świerklańcu - hol główny.Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 23 maja 2012, godz. 17:58:25 Autor zdjęcia: Arkadiusz K. (Arro) Rozmiar: 1300px x 951px Licencja: CC-BY-SA 3.0 Aparat: NIKON D5000 1 / 60sƒ / 3.5ISO 80018mm
5 pobrań 2066 odsłon 5.65 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Arkadiusz K. (Arro) Obiekty widoczne na zdjęciu
Pałac Kawalera więcej zdjęć (146) Architekt: Ernst von Ihne Atrakcja turystyczna Zbudowano: 1903-06 Zabytek: A/1458/98 Pałacyk wchodził w skład założenia pałacowo-parkowego. Został zaprojektowany przez ii zbudowany w latach 1903-06 w stylu neobarokowym. Na fasadzie zachował się herb fundatorów - von Donnersmarcków. Pałac został wybudowany dla cesarza Wilhelma II. Na gościa czekały podłogi z dębowego parkietu, posadzki z istryjskiego marmuru, amerykańskie wanny Royal z jednego kawałka fajansu oraz centralne ogrzewanie. Do zabawy miał zachęcać wyryty na frontonie napis: "Memento vivere" (Pamiętaj o życiu). W latach 1924–1937 w pałacu mieszkał przewodniczący Komisji Mieszanej dla Górnego Śląska Felix Calonder. Po zakończeniu II wojny światowej obiekt został odrestaurowany i służył jako ośrodek szkoleniowy dla górnictwa. Później w „Pałacu Kawalera” mieścił się hotel i restauracja. Obecnie odbywają się wydarzenia kulturalne. Park więcej zdjęć (301) Architekt: Gustaw Meyer Zabytek: A/606/66 Zabytkowy park krajobrazowy znajdujący się w Świerklańcu. Pierwotny park założono już w latach 1670-80 przez ówczesnych właścicieli z rodu Henckel von Donnersmarck obok istniejącego już wtedy zamku.W 1865r. berliński architekt Gustav Meyer opracował nowy projekt parku o pow.250 ha. Powstały aleje,grupy atrakcyjnych drzew i krzewów,staw, fosy wzbogacone architekturą. W czasie wojny i po wojnie park uległ poważnemu zniszczeniu.Mimo to nadal zachwyca swoją świetnością./źr. materiały i tablice reklamowe/ Wnętrze więcej zdjęć (32) Atrakcja turystyczna ul. Parkowa więcej zdjęć (1211) |