starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 17 głosów | średnia głosów: 5.97
Skomentuj zdjęcie
Tereniu Opis fotki prawidłowy, jedynie miasta Strzelin a Strzegom od siebie leżą parędziesiąt kilometrów, więc dziwi mnie przypis.
2012-07-30 22:05:50 (13 lat temu)
pawulon
+3 głosów:3
do BAL†: Pamiętasz Andrzeju, jedni tacy już do Gęsińca jechali przez Strzegom..... bo brzmi podobnie ;))
2012-07-30 23:34:30 (13 lat temu)
BAL†
+1 głosów:1
do pawulon: Tak czułem, że wytkniesz to - nawet nie wspomnę komu :)).
2012-07-31 17:54:43 (13 lat temu)
do BAL†: Już mam taki parszywy język, nic na to nie poradzę ;))
2012-07-31 18:22:42 (13 lat temu)
TW40
+1 głosów:1
do BAL†: Dzięki! Już nie zliczę ile razy pomyliłam Strzegom ze Strzelinem (a miałam okazję być tu i tu...); rozgrzeszę się, że kamieniołomy prawie wszędzie podobne to się mylą ;-) Zmieniam podpis bo przypisanie (na szczęście) do miasta właściwe.
2012-07-31 18:51:20 (13 lat temu)
Danuta B.
+1 głosów:1
do pawulon: Wybaczone Wam będzie za każdym razem:).
2012-07-31 19:39:50 (13 lat temu)
TW40
Na stronie od 2009 grudzień
16 lat 6 miesięcy 7 dni
Dodane: 22 czerwca 2012, godz. 16:50:00
Rozmiar: 1154px x 749px
5 pobrań
2635 odsłon
5.97 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia TW40
Obiekty widoczne na zdjęciu
kamieniołomy
Kamieniołomy granitu
więcej zdjęć (156)
Kamieniołom granitu w Strzelinie jest tak stary , jak i samo miasto. Romańska rotunda z XII w., mury miejskie z końca XIII w., wznoszone były z miejscowego granitu. W latach 1370-1417 zbudowano z niego potężny kościół św. Michała w Brzegu. W 1402 r.,miasto wykupiło z rąk księżny Agnieszki kamieniołom. Od tego czasu zwiększyło się wydobycie tego cennego kamienia. Rada miejska wydzierżawiała kamieniołom na krótsze lub dłuższe okresy. Eksploatację złoża w Strzelinie na skalę przemysłową rozpoczęto około 1830 - 1871 roku. Bloków granitowych ze Strzelina, użyto również do budowy licznych dworców kolejowych, giełdy i ratusza w Berlinie. W 1938 r., kamieniołom wszedł w skład nowo powstałego przedsiębiorstwa pod nazwą “Niederschlesische Granitwerke”, przestawiając się na produkcję elementów budowlanych dla potrzeb przygotowań wojennych hitlerowskiej III Rzeszy. W ostatnim okresie działań wojennych zostały zdewastowane budynki i urządzenia dźwigowe. Wyrobiska były zalane wodą. Ledwo ucichły działania wojenne w roku 1945, a już przystąpiono do zabezpieczania obiektu przed dalszą dewastacją. Dzięki temu już w styczniu 1946 roku wysłano pierwsze wagony z kamieniem do budowy i odbudowy zniszczeń wojennych. W tym okresie czynny był tylko jeden podnośnik (suwnica linowo torowa) na 15 istniejących. Na początku lat pięćdziesiątych do pracy w wyrobiskach zaangażowano wojsko. W strzelińskich kamieniołomach są eksploatowane wielkie złoża granitu, przerabiane na materiał drogowy, brukowy i kruszywa. Strzeliński granit powędrował do odbudowy mostu Poniatowskiego w Warszawie , budowy Pałacu Kultury i Nauki , pomnika Nike czy pomnika papieża Jana XXIII we Wrocławiu. Kamieniołom strzeliński prowadzi klasyczne wydobycie wgłębne i jest największym tego typu wyrobiskiem w Europie. Główne wyrobisko produkcyjne liczy odpowiednio: średnia głębokość wynosi 120 metrów, długość 650 metrów i szerokość 300 metrów. Właścicielem od roku 1992 był “GRANITEX Sp.z o.o. , której udziałowcami byli między innymi Bank Zachodni we Wrocławiu i Cei Minex w Warszawie. W tym też okresie rozpoczęto wydobywanie na powierzchnie bloków skalnych za pomocą nowoczesnych dźwigów Derrick o nośności do 20 t. Zastąpiły w pewnym sensie jusz nieliczne stare suwnice linowo torowe rozmieszczone w poprzek wyrobiska z udźwigiem do 5 t. Na początku XXI wieku Spółka GRANITEX -postawiona została w stan upadłości. Do tego też czasu teren kamieniołomów był licznie odwiedzany przez turystów, budząc podziw swoim ogromem i niepowtarzalnym, swoistym pięknem, stanowiąc niewątpliwie główną atrakcję turystyczną Strzelina. W początkowym okresie roku 2004 ,rozpoczęła działalność gospodarczą Spółka JP Kopalnia Granitu Sp. z o.o.
Od lutego 2010 funkcjonują pod nową nazwą Mineral Polska Sp. z o.o., firma zajmuje się pozyskiwaniem i wydobyciem materiałów kamiennych dla budownictwa drogowego i kolejowego. " Mineral", jest również właścicielem całych strzelińskich kamieniołomów po rezygnacji dotychczasowej firmy "JP" z końcem roku 2010. MINERAL to marka koncernu STRABAG SE. Pod marką MINERAL działa ponad 170 zakładów produkujących kruszywa w różnych krajach Europy.

więcej o firmie Mineral Polska Sp. z o.o. na stronie :

mietok
ul. Dzierżoniowska
więcej zdjęć (680)
Dawniej: Nimptscherstrasse