starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 5.96

Polska woj. dolnośląskie Wrocław Borek ul. Powstańców Śląskich Poltegor

1968 , Crème de la crème - budowa POLTEGORU pierwsze pale wbijane w podłoże przed zalaniem płyty na której stanie "wrocławski drapacz chmur" wiosna 1968

Skomentuj zdjęcie
Tam w głębi to chyba te bloki przy ul. Zielińskiego. Tylko że widać dwa, a są przecież trzy: nr 22-36, nr 40-54 i nr 58-72. Być może jest tak, że widoczne są dwa gotowe,a trzeci się dopiero buduje?
2013-03-03 07:57:44 (13 lat temu)
Zdjęcie jest niewyraźne to może nie widać , ale po dokładnym przyjrzeniu się widać rozpoczętą budowę 3-ciego wieżowca, przed tymi dwoma.
2013-03-03 10:34:06 (13 lat temu)
Na tym zdjęciu zrobinym rok z górą trzeci już stoi
2013-03-03 10:41:11 (13 lat temu)
† KazimierzP
+3 głosów:3
do czarek: W 1968 roku (w czasie gdy były wydarzenia marcowe) pracowałem jako robotnik na budowie tych budynków przy Zielińskiego. Potrzebowałem zdobyć punkty na egzamin na architekturę. W 1967 roku zabrakło mi trzech punktów za pochodzenie (ojcu "zachciało się" być doktorem nauk ekonomicznych) aby się dostać na studia. W 1968 roku te punty za swoją pracą na budowie już miałem, ale wystąpiły inne czynniki!;-)
2013-03-03 12:28:21 (13 lat temu)
Danuta B.
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Pewno pani Kazimierzowa:).
2013-03-03 12:33:58 (13 lat temu)
† KazimierzP
+1 głosów:1
do Danuta B.: Pani Kazimierzowa pokazała się w moim życiu w 1972 roku!;-) Parę dni przed egzaminem okazało się, że na architekturę dodano egamin z fizyki, wcześniej był tylko z rysunku, matematyki i z języka obcego. + wprowadzono zdawanie wszystkiego oprócz rysunku w jednym podejściu ... Cóż było minęło i wcale nie żałuję tego co było potem!;-)
2013-03-03 12:39:34 (13 lat temu)
WW
+1 głosów:1
do † KazimierzP: Jednak pewne standardy się podniosły od tego czasu.
2013-03-03 12:42:20 (13 lat temu)
† KazimierzP
+2 głosów:2
do WW: Z tymi standardami bywa różnie! Tak jak wtedy bywają dzisiaj tacy co mają ogromną wiedzę, ale nie zawsze wykorzystują ją zgodnie z etyką zawodową! Czytając kodeksy etyczne architektów, urbanistów dziwię się często dlaczego mamy wokół taki bałagan urbanistyczno-architektoniczny!?!
2013-03-03 12:47:03 (13 lat temu)
WW
+2 głosów:2
do † KazimierzP: Absolutna racja, ja tylko myślałem o standardach przyjęć na studia. Jakby teraz uczelnia parę dni przed egzaminem dodała egzamin z fizyki, to byłaby afera na całą Polskę.
2013-03-03 16:18:06 (13 lat temu)
† KazimierzP
+1 głosów:1
do WW: !;-)
2013-03-03 17:03:38 (13 lat temu)
czarek
Na stronie od 2013 styczeń
13 lat 4 miesiące 26 dni
Dodane: 28 lutego 2013, godz. 20:43:55
Autor zdjęcia: czarek
Rozmiar: 1024px x 549px
Aparat: HP Scanjet djf4200
2 pobrania
2687 odsłon
5.96 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia czarek
Obiekty widoczne na zdjęciu
Poltegor
więcej zdjęć (94)
Architekci: Zenon Nasterski, Kazimierz Oziewicz, Zygmunt Dmowski
Biuro: Zofia Szczęsnowicz - Sołowij
Zbudowano: 1974-1982
Zlikwidowano: 2007
Dawniej: Biurowiec Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego
Początki wrocławskiego Poltegoru datowane są na rok 1963 kiedy pojawiły się pierwsze projekty zagospodarowania tej działki przy ulicy Powstańców Śląskich. Pierwotny projekt autorstwa Zygmunta Dmowskiego, Kazimierza Oziewicza i Zenona Nasterskiego przewidywał budowę 24 piętrowego wieżowca w tym miejscu w komplecie z niskim pawilonem w przyziemiu. Kolejnym projektem był plan opracowany przez Alinę Kosecką i Waldemara Hinca z Warszawy przewidujący podział bryły budynku na kilka dostępnych także dla mieszkańców Wrocławia połączonych salami, kinami i basenem. Planowano także taras rekreacyjny. Żaden z tych projektów nie doczekał realizacji a na poważnie do tematu wrócono w 1968 roku zlecając projekt i realizację zespołowi pod przewodnictwem Zofii Szczęsnowicz-Sołowij. Projekt obiektu realizowano w latach 1968 – 1971 i pierwowzorem jego realizacji był pierwszy projekt autorstwa Dmowskiego, Oziewicza i Nasterskiego bazujący na dwóch bryłach pionowej i poziomej obiektu. De facto do końca funkcjonowania Poltegoru niższy, poziomy obiekt stanowiący podstawę – bazę dla wieżowca nigdy nie powstał. Do czasu wyburzenia był Poltegor najwyższym budynkiem Wrocławia i przykładem stylistyki nawiązującej do konstrukcji zachodnioeuropejskich czy też do amerykańskich drapaczy chmur. Swój epizod filmowy wraz z sedesowcami miał Poltegor w filmie "Karuzela" z 1974 r.

b/h/2020
ul. Powstańców Śląskich
więcej zdjęć (4224)
Dawniej: Kaiser Wilhelm Strasse, Strasse der SA
Droga prowadząca do wsi Kleinburg była naturalnym przedłużeniem ul. Świdnickiej. Jeszcze przed włączeniem tego rejonu do miasta był on gęsto zaludniony, a żyzne ziemie zasiedlali głównie ogrodnicy. Pierwsze domy podmiejskie i wille zaczęły powstawać ok. 1850 r. w północnym odcinku ulicy. Po włączeniu w 1866 r. w granice miasta Nowej Wsi, zmieniono ulicy nazwę z Kleinburger Chaussee na Kleinburgerstr. Trzeba zaznaczyć, że wtedy jeszcze ulica kończyła się na wysokości obecnej ulicy Hallera. Po parcelacji na początku lat 70. XIX w. kolonii willowej na Borku rozpoczęła się realizacja planu urbanistycznego dla Przedmieścia Południowego. Zgodnie z nim droga miała się przerodzić w szeroką, reprezentacyjną ulicę o szerokości 27 m. Wkrótce potem ponownie zmieniono nazwę, tym razem na Kaiser-Wilhelm-Str. Od tego momentu Przedmieście Świdnickie stało się najpiękniejszym rejonem Wrocławia. Powstawały wytworne wille najbogatszych mieszkańców Breslau oraz bogate kamienice z mieszkaniami o powierzchni 300 mkw. Kolejną ważną datą w historii ulicy był rok 1897 r. W tym roku przedłużono ulicę dalej na południe, aż do ul. Krzyckiej i powstałego w 1890 r. nasypu obwodowej kolei towarowej. W latach 30. XX w. przebudowano torowisko, przenosząc je na środkowy pas zieleni rozdzielający obie jezdnie. Ostatniej przed wojną zmiany nazwy dokonano 20 IV 1938 r., kiedy to na cześć bojówek hitlerowskich nazwano ulicę Strasse der SA.

W 1945 r. podobnie jak reszta Przedmieścia Południowego zabudowa ulicy w większości została zniszczona. Łatwiej wymienić budynki, które ocalały niż te zburzono. Od tego samego roku obowiązuje obecna nazwa – Powstańców Śląskich. Przez ostatnie 40 lat skutecznie oszpeca się tą piękną niegdyś ulicę blokami z wielkiej płyty, transatlantykami itp.