starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 16 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. dolnośląskie Wrocław Borek ul. Powstańców Śląskich Poltegor

1968 , Crème de la crème - budowa POLTEGORU - pierwsze ciężarówki STAR i ZIŁ wywożą ziemię z wykopu pod fundament , to już chyba lato 1968

A "kultowe kioski" już stoją jeszcze bez warzywniaka

Skomentuj zdjęcie
WW
I pomyśleć, że to centrum miasta.
2013-02-28 20:56:49 (13 lat temu)
Tutaj w 1945 była linia frontu i toczyły się największe walki , a to co przeżyło pojechało do Warszawy
2013-02-28 22:03:27 (13 lat temu)
do czarek: Temat wraca jak bumerang nie ma więc sensu wywoływać kolejnej dyskusji. Od siebie powiem to co zawsze, to były niemieckie cegły, które wykorzystano do odbudowy polskich miast (nie tylko Warszawy!) zniszczonych przez Niemców. Ostania dyskusja na ten temat tu: .
2013-03-01 06:57:04 (13 lat temu)
† KazimierzP
+3 głosów:3
do Rado-NDM: Nie mam (nie wiem jak inni!?) żadnych pretensji do Warszawy, do Warszawiaków, Nowej Huty itd że z cegieł pochodzących z miast Dolnego Śląska budowano, czy odbudowywano. Mam pretensję i bardzo niską opinię co do ówczesnych prymitywnych centralnych decydentów którzy takie dycezje podejmowali, a do lokalnych partyjnych kacyków że nadgorliwie to spełniali! I tyle!;-)
2013-03-01 12:42:17 (13 lat temu)
czarek
Na stronie od 2013 styczeń
13 lat 4 miesiące 26 dni
Dodane: 28 lutego 2013, godz. 20:43:56
Autor zdjęcia: czarek
Rozmiar: 1024px x 643px
Aparat: HP Scanjet djf4200
4 pobrania
1975 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia czarek
Obiekty widoczne na zdjęciu
Poltegor
więcej zdjęć (94)
Architekci: Zenon Nasterski, Kazimierz Oziewicz, Zygmunt Dmowski
Biuro: Zofia Szczęsnowicz - Sołowij
Zbudowano: 1974-1982
Zlikwidowano: 2007
Dawniej: Biurowiec Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego
Początki wrocławskiego Poltegoru datowane są na rok 1963 kiedy pojawiły się pierwsze projekty zagospodarowania tej działki przy ulicy Powstańców Śląskich. Pierwotny projekt autorstwa Zygmunta Dmowskiego, Kazimierza Oziewicza i Zenona Nasterskiego przewidywał budowę 24 piętrowego wieżowca w tym miejscu w komplecie z niskim pawilonem w przyziemiu. Kolejnym projektem był plan opracowany przez Alinę Kosecką i Waldemara Hinca z Warszawy przewidujący podział bryły budynku na kilka dostępnych także dla mieszkańców Wrocławia połączonych salami, kinami i basenem. Planowano także taras rekreacyjny. Żaden z tych projektów nie doczekał realizacji a na poważnie do tematu wrócono w 1968 roku zlecając projekt i realizację zespołowi pod przewodnictwem Zofii Szczęsnowicz-Sołowij. Projekt obiektu realizowano w latach 1968 – 1971 i pierwowzorem jego realizacji był pierwszy projekt autorstwa Dmowskiego, Oziewicza i Nasterskiego bazujący na dwóch bryłach pionowej i poziomej obiektu. De facto do końca funkcjonowania Poltegoru niższy, poziomy obiekt stanowiący podstawę – bazę dla wieżowca nigdy nie powstał. Do czasu wyburzenia był Poltegor najwyższym budynkiem Wrocławia i przykładem stylistyki nawiązującej do konstrukcji zachodnioeuropejskich czy też do amerykańskich drapaczy chmur. Swój epizod filmowy wraz z sedesowcami miał Poltegor w filmie "Karuzela" z 1974 r.

b/h/2020
ul. Powstańców Śląskich
więcej zdjęć (4224)
Dawniej: Kaiser Wilhelm Strasse, Strasse der SA
Droga prowadząca do wsi Kleinburg była naturalnym przedłużeniem ul. Świdnickiej. Jeszcze przed włączeniem tego rejonu do miasta był on gęsto zaludniony, a żyzne ziemie zasiedlali głównie ogrodnicy. Pierwsze domy podmiejskie i wille zaczęły powstawać ok. 1850 r. w północnym odcinku ulicy. Po włączeniu w 1866 r. w granice miasta Nowej Wsi, zmieniono ulicy nazwę z Kleinburger Chaussee na Kleinburgerstr. Trzeba zaznaczyć, że wtedy jeszcze ulica kończyła się na wysokości obecnej ulicy Hallera. Po parcelacji na początku lat 70. XIX w. kolonii willowej na Borku rozpoczęła się realizacja planu urbanistycznego dla Przedmieścia Południowego. Zgodnie z nim droga miała się przerodzić w szeroką, reprezentacyjną ulicę o szerokości 27 m. Wkrótce potem ponownie zmieniono nazwę, tym razem na Kaiser-Wilhelm-Str. Od tego momentu Przedmieście Świdnickie stało się najpiękniejszym rejonem Wrocławia. Powstawały wytworne wille najbogatszych mieszkańców Breslau oraz bogate kamienice z mieszkaniami o powierzchni 300 mkw. Kolejną ważną datą w historii ulicy był rok 1897 r. W tym roku przedłużono ulicę dalej na południe, aż do ul. Krzyckiej i powstałego w 1890 r. nasypu obwodowej kolei towarowej. W latach 30. XX w. przebudowano torowisko, przenosząc je na środkowy pas zieleni rozdzielający obie jezdnie. Ostatniej przed wojną zmiany nazwy dokonano 20 IV 1938 r., kiedy to na cześć bojówek hitlerowskich nazwano ulicę Strasse der SA.

W 1945 r. podobnie jak reszta Przedmieścia Południowego zabudowa ulicy w większości została zniszczona. Łatwiej wymienić budynki, które ocalały niż te zburzono. Od tego samego roku obowiązuje obecna nazwa – Powstańców Śląskich. Przez ostatnie 40 lat skutecznie oszpeca się tą piękną niegdyś ulicę blokami z wielkiej płyty, transatlantykami itp.