|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 6
Lata 1930-1945 , Widokówka z Nowej Wsi Królewskiej z okresu 1930-1945, kiedy to Königlich Neudorf zostało przemianowane na Bolko. W górnych polach widać kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy pl. Kościelnym oraz nieistniejący dziś pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej przy tym samym placu. Dolne pola przedstawiają staw oraz ogród zoologiczny znajdujące się na Wyspie Bolko, należącej administracyjnie do Nowej Wsi Królewskiej.Skomentuj zdjęcie |
15 pobrań 4856 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Cristoforo Obiekty widoczne na zdjęciu
Ogród zoologiczny więcej zdjęć (91) Zbudowano: 1912 Dawniej: Tierpark Bolko Zabytek: 291/93 z 02.03.1993 Aby umilić Opolanom spacery i wypoczynek w 1912 roku powstał w jednym z „wyspowych gospodarstw” niewielki zwierzyniec. Początkowo zamieszkiwali go przedstawiciele lokalnej fauny (sarny, jelenie, pawie, króliki). Z czasem zaczął się on rozwijać i sprowadzano bardziej egzotyczne gatunki zwierząt. W 1935 roku przeszedł on na własność miasta i został zarejestrowany w wykazie stowarzyszeń jako Tierparkverein Oppeln e[ingetragener] V[erein] (Stowarzyszenie Parku Zwierzęcego w Opolu, stowarzyszenie zarejestrowane). Jego prezesem został radny miejski Paul Fahrtmann, a w zarządzie znalazł się także Arthur Kensche właściciel restauracji w Opolu. Statut tej organizacji ogłoszono 8 kwietnia 1935 roku, jednakże jego tekst nie jest dziś znany. Zwierzyniec opolski cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Obok zoo w Bytomiu, był drugim co do wielkości tego typu ogrodem na terenie ówczesnej Rejencji Opolskiej. Wiadomo skądinąd, że w 1927 roku miasto Opole zakupiło akcje ogrodu zoologicznego we Wrocławiu za kwotę 2000 marek niemieckich. Jako dywidendę otrzymywało rocznie 300 darmowych biletów wstępu dla młodzieży szkolnej. W 1937 roku burmistrz dążył do sprzedaży tych akcji za pośrednictwem jednego z wrocławskich banków. Zwiedzający zoo na Wyspie Bolko mogli zobaczyć m.in. przeróżne gatunki ptactwa (papugi, flamingi), szympansy, niedźwiedzia polarnego i brunatnego, parę lwów oraz podarowaną prawdopodobnie przez Hermanna Göringa pumę. Ponadto ze sprawozdania Państwowego Urzędu Badań Weterynaryjnych w Opolu dowiadujemy się, że w latach 1931 – 1936 przekazano z zoo do zbadania zwłoki 34 zwierząt: 6 małp (5 rezusów i 1 pawiana), 2 fok, 1 lisicy, 2 borsuków, 2 szopów praczy, 2 nutrii, 2 kun, 1 jeża, 9 saren (2 samce, 3 samice i 4 młode), 1 flaminga, 1 łabędzia, 1 bażanta, 1 jastrzębia, 1 perkoza dwuczubego, 1 papużki falistej i 1 srokosza. Podano także bardzo szczegółowe przyczyny ich zgonów, a wyniki tych badań sekcyjnych zamierzano opublikować w naukowym czasopiśmie weterynaryjnym. W korespondencji z władzami rejencji dyrekcja ogrodu wyjaśniała również, że sekcje zwłok dużych zwierząt są przeprowadzane na miejscu w zoo oraz tłumaczyła, że na potrzeby karmienia drapieżników pozyskuje się tylko przebadane wcześniej zwierzęta. Rozwój przedwojennego opolskiego zwierzyńca przypisuje się jego dyrektorowi Paulowi Fahrtmannowi. O człowieku tym wiemy dziś stosunkowo niewiele. Urodził się w 1891 roku we Wrocławiu, następnie zasiadał w latach 30-tych w radzie miejskiej Opola. W 1944 roku mieszkał w Chmielowicach. Bardzo usilnie zabiegał o to, aby w 1934 roku teren zoo otoczyć specjalnym płotem, gdyż zdarzały się częste kradzieże zwierząt. Płot ów miał być ustawiony na górnej koronie wału. W 1936 roku wykonano także projekt nowej sieci kanalizacyjnej na terenie ogrodu. Działania wojenne spowodowały zamknięcie i likwidację ogrodu. Nie wiadomo dokładnie, czy stało się to w 1941 czy w 1944 roku. Część zwierząt została prawdopodobnie przewieziona w głąb Niemiec, część natomiast uśpiono. Kiedy do Opola wkroczyła polska administracja, zastała tylko puste klatki i zniszczone wybiegi. Odbudowa Ogrodu Zoologicznego w Opolu Przez kilka lat po zakończeniu działań wojennych ogród zoologiczny na wyspie Bolko znajdował się w stanie całkowitego zaniedbania: teren zarósł dziką roślinnością, a niekonserwowane wybiegi i klatki dla zwierząt uległy poważnym uszkodzeniom pod wpływem warunków atmosferycznych. Miasto, będące gospodarzem obiektu, nie posiadało odpowiednich środków na przeprowadzenie większych remontów. Część prac porządkowych na wyspie Bolko wykonano w ramach akcji społecznej w toku przygotowań do obchodów święta 1 Maja w 1952 r. I tak pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu zobowiązali się do oczyszczenia parku, w tym jednak przypadku na skutek opadów deszczu prace zostały przerwane. Z kolei pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania pozamiatali główne wejście do parku, a członkowie Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Południowego zainstalowali oświetlenie elektryczne na głównej alei. W końcu zasługą Miejskiego Przedsiębiorstwa Remontowo – Budowlanego była naprawa i montaż ławek. Uporządkowaniem zwierzyńca mieli się zająć uczniowie Internatu Udoskonalenia Rzemiosł, który znajdował się na terenie parku. Jednak mimo dostarczenia narzędzi i zapewnienia odpowiedniego nadzoru, nikt do prac porządkowych się nie zgłosił . Wyspa Bolko wraz z położonym na niej zwierzyńcem znajdowała się pod zarządem Miejskich Zakładów Ogrodniczych. Kierownik tej jednostki, we wniosku w sprawie zagospodarowania i uporządkowania wyspy z dnia 25.09.1952 r., wskazywał na konieczność utworzenia tam ośrodka rekreacyjnego o charakterze parku ludowego, „aby dać światu pracy możliwość należytego wypoczynku”. W tym celu należało, według autora dokumentu, uruchomić ogród zoologiczny, prześwietlić drzewa parkowe, oczyścić staw, wyremontować budynki, założyć szkółkę drzew i krzewów ozdobnych oraz naprawić drogi. Jednocześnie podkreślone zostało duże znaczenie ogrodu, który ze względu na swą atrakcyjność i charakter dydaktyczno-naukowy miał przyciągać mieszkańców Opola. W 1952 r. powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Żołnierza Polskiego, Zwierzyńca w Parku Bolko i Mostu w Opolu. Prace wstępne przeprowadzono wiosną 1953 r., a następnie przystąpiono do remontu dawnych klatek i wybiegów. W sprawozdaniu informacyjnym z dnia 14.02.1953 r., przedłożonym na posiedzeniu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Opolu, Miejskie Zakłady Ogrodnicze poinformowały, że z racji powołania Społecznego Komitetu, wycofały się z podejmowania starań mających na celu uruchomienie zwierzyńca. Kierownik zakładów stwierdził ponadto, że w pierwszej kolejności należałoby zabezpieczyć i naprawić ogrodzenie, wyciąć dziko rosnącą roślinność, a następnie przeprowadzić remont klatek i wybiegów dla zwierząt oraz klatek dla ptaków strefy umiarkowanej. Z braku właściwych funduszy wskazany był stopniowy rozwój ogrodu, począwszy od gromadzenia eksponatów ofiarowanych przez instytucje i osoby prywatne. Następnie należało zgłosić ogród do Ministerstwa Gospodarki Komunalnej w celu zapewnienia dotacji Skarbu Państwa oraz możliwości pozyskiwania zwierząt z innych ogrodów. Decyzją z dnia 16.05.1953 r. Prezydium MRN w Opolu poleciło Wydziałowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej wystąpić do Ministerstwa Gospodarki Komunalnej z wnioskiem o wpisanie do planów gospodarczych uruchomienie zwierzyńca, celem uzyskania funduszy na jego utrzymanie. Społeczny Komitet Budowy Pomnika Żołnierza Polskiego, Zwierzyńca w Parku Bolko i Mostu w Opolu zwrócił się do Prezydium MRN w Opolu o przejęcie zwierzyńca w zarząd i administrację. Wniosek został przedstawiony na posiedzeniu Prezydium MRN w Opolu w dniu 08.07.1953 r. Wspomniany Komitet zabezpieczył utrzymanie zwierzyńca do końca 1953 r., zapewniając żywność dla zwierząt oraz środki pieniężne dla pracowników, nie był jednak w stanie przejąć na siebie na stałe tych obowiązków. W wystosowanym piśmie argumentowano, że Społeczny Komitet został powołany tylko do odbudowy zwierzyńca i oddania go do użytku publicznego, jego celem nie było natomiast prowadzenie placówki, która zgodnie z obowiązującym prawem powinna podlegać Ministerstwu Gospodarki Komunalnej. Uchwałą z tego samego dnia Prezydium MRN w Opolu przejęło zwierzyniec w zarząd i administrację. Uroczyste otwarcie ogrodu zoologicznego nastąpiło w dniu 22.07.1953 r. Prezydium MRN w Opolu ustaliło wysokość cen biletów wstępu: 2 zł. kosztował bilet normalny, a 1 zł. bilet ulgowy. Za okazaniem legitymacji związków zawodowych oraz legitymacji szkolnej można było otrzymać zniżkę do wysokości 0,50 zł. Dla młodzieży do lat 14 oraz dla dzieci zbiorowych wycieczek ze szkół podstawowych ustalono opłatę w wysokości 0,30 zł. Mimo oficjalnego otwarcia ogrodu dla zwiedzających, wiele prac w zwierzyńcu nie zostało ukończonych w terminie. W początkowym okresie działalności dotkliwie odczuwano brak kuchni do gotowania pożywienia dla zwierząt, garnków, pojemników na wodę, budek ochronnych, a nawet piasku. Zwierzęta nie karmione punktualnie i planowo często chorowały i padały. Od dnia 22.07 do 01.08 na ogólną ilość 111 zwierząt i ptaków padły: 4 lisy, 1 kot syjamski, 1 koźlę, 1 wilk, 1 sarna, 1 szop, 2 jastrzębie, 2 sowy i 2 papużki faliste. W ogrodzie były wówczas także małpy, bocian, żółwie, fretki oraz inne drobne zwierzęta i ptaki. Zła kondycja zwierzyńca wynikała także z braku fachowego personelu. Sytuacja poprawiła się, gdy zadbano o właściwą organizację pracy, a pracownicy nabrali doświadczenia, do czego przyczynił się także „hodowca przysłany z Warszawy”. W październiku 1953 r. ogród znajdował się już pod opieką lekarską doktora weterynarii Jakubowskiego, który pracował poprzednio w ZOO w Poznaniu. Od dnia 10.10.1953 r. nie zanotowano żadnego wypadku śmiertelnego u zwierząt. Ze względu na ograniczony teren zwierzyńca należało liczyć się z jego rozbudową i to już w 1954 r. Istniała bowiem konieczność wybudowania nowych wybiegów dla zwierząt kopytnych. Liczebność zwierząt stale się powiększała. Dnia 31.08.1953 r. zwierzyniec wzbogacił się o 12 nowych okazów z ogrodów w Busku Zdroju, Ciechocinku i Zamościu. Protokół kontroli przeprowadzonej w dniu 11.09.1953 r. przez członków Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Opolu: Antoniego Wazowicza i Szymona Koszyka w sprawie zabezpieczenia urządzeń w ogrodzie zoologicznym, wykazał obecność następujących zwierząt: 2 lam, 1 kozy, 3 osłów, 1 konia, chińskich świń, kotów syjamskich, kur, łabędzi, kaczek, bażantów, saren, jeleni, danieli, wilków, lisów, borsuków i innych nie wymienionych z nazwy okazów. Kontrola wykazała również ogrom usterek: „Braki w stajni - jedno okno jest rozbite i jedno skrzydło okienne złamane (...). Braki w małpiarni – 2 piece (trzciniaki) w ganku (...). Braki w lwiarni – remontu centralnego ogrzewania nie ukończono, brak dopływu wody, światła nie przyłączono (...). Braki w magazynie żywnościowym – 2 skrzydła okienne, dopływu wody. Braki w kuchni – nie ma dopływu wody (chociaż rura jest, wodę trzeba nosić z ogrodu). Braki w chłodni - nie ma wentylatora (został skradziony w 1945 r.). Braki w portierni – nie ma pieca do ogrzewania. Braki w lokalu kasowym – nie ma pieca i zabezpieczenia kasy (jest kasetka żelazna), brak światła i trzeba dokończyć malowanie. W ciepłej ubikacji w zimie umieści się tylko połowę zwierząt.”. Ogród, pomimo pewnych trudności w dojazdach (brak mostu) cieszył się dużą popularnością. W okresie 22.07-31.08.1953 r. frekwencja wyniosła 14 000 osób, a dochód uzyskany ze sprzedaży biletów osiągnął 11 817 zł. Wydatki i koszt utrzymania zwierząt wyceniono na 23 000 zł. W połowie grudnia 1953 r. zwierzyniec odwiedziło już 25 000 osób. Dochód ze sprzedaży biletów w okresie do 01.11.1953 r. wyniósł 21 653 zł. Ogród zoologiczny wrósł na stałe w opolski krajobraz, stając się wraz z wyspą Bolko dużą atrakcją dla mieszkańców miasta i regionu. Fontanna więcej zdjęć (11) Zbudowano: 1925 Dawniej: Pomnik poległych w I wojnie światowej W czasach świetności fontanna zdobiła skwer na placu Kościelnym, który stanowił doskonałe miejsce wypoczynku dla miejscowej ludności, z czasem jednak wodotrysk zaczął niszczeć. Dziś jedynym śladem po trzech kamiennych misach, z których tryskała woda, jest dziura w asfalcie, pośrodku basenu. Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy więcej zdjęć (28) Architekt: Ludwig Schneider Wykonawca: Hermann Kügler Zbudowano: 1902-1905 Zabytek: 165/2011 z 28.07.2011 Początki istnienia parafii Nowa Wieś Królewska datuje się umownie na rok 1904. Wtedy to po długoletnich staraniach wiernych i życzliwych osób została ukończona budowa kościóła, do tej pory bowiem teren ten należał do parafii Św. Krzyża. Głównym motorem powstania okazałej bazyliki były córki Maria i Franziska Schwierz. W dniu 10 Marca 1898 r. oświadczyły przed Kuratus Kubis w Opolu, iż w wypadku jeśli dojdzie do budowy kościoła parafialnego w Nowej Wsi Królewskiej, gotowe są ufundować 30.000 marek na ten zaszczytny cel. Chcąc zrealizować swoje podjęte zobowiązania przekazały 27 grudnia 1898 r. opolskiemu proboszczowi deklarowaną kwotę lokując ją w Miejskiej Kasie Oszczędnościowej. Aby przyspieszyć budowę kościoła parafialnego w umowie zawarto warunek, że jeśli kościól wraz z klasztorem duszpasterskim nie zostanie ukończony do roku 1910 to wtedy pieniądze darczynców wrócą do prawowitych właścicieli. W pierwotnych zamierzeniach, które nie były po myśli mieszkańców Nowa Wieś Królewska, istniał plan wybudowania na Friedrichsplatz (pl. Daszyńskiego) w Opolu nowego kościoła do którego należałaby także Nowa Wieś Królewska. Z zakładanego przedsięwzięcia jednak nic nie wyszło, ponieważ własciciel placu - radca miejski Baydel żadał za tę nieruchomość zbyt dużą kwotę (15 marek za metr kwadratowy). Wystąpienie owych okoliczności sprzyjało wcześniejszym planom parafian. Po tym fakcie dzięki staraniom radcy duchownego Wrzodka prace nabrały tempa. Został zatrudniony architekt Schneider do sporządzenia odpowiednich dokumentów. We wrześniu 1899 r. projekt był już gotowy, dzięki czemu 3 lipca 1900 przedstawiono je Kardynałowi Wrocławskiemu. Pozytywna opinia wydana przez zarząd parafialny 9 października 1901 r. po ocenie kosztorysu i projektu architekta była ostatecznym sygnałem dla kardynała, który przyjął przedstawiony projekt do realizacji. Formalne założenie parafii Nowa Wieś Królewska nastąpiło 20 czerwca 1901 r.,kiedy to arcybiskup kardynał Kopp podpisał stosowne dokumenty, a już 22 października 1901 r. pierwszym proboszczem parafii został ksiądz Oswald Sonnek z kościoła Św. Jadwigi w Berlinie. Do czasu ukończenia budowy utworzono kościół tymczasowy, który znajdował się pomiędzy dzisiejszą plebanią a obecnym kościołem. Odbiór tego budynku nastąpił 13 listopada 1901. W zdarzeniu tym uczestniczył arcypasterz Myśliwiec i administrator parafialny Sonnek. Przy tej okazji zorganizowano zgromadzenie na którym wybrano zarząd kościelny i przedstawiono nową pieczęć parafialną kościoła. Wszystko to spisano w protokole. Świadkami odbioru byli: pierwszy pełnoetatowy sołtys gminy Smolarczyk, piastujący miejsce przewodniczącego Zarządu Kościelnego, dyrektor szkoły Vogler, nauczyciel Wierzba, właściciel gospody Erbisch oraz ogrodnik Bias. Z dokumentów dotyczących założenia parafii Nowa Wieś Królewska można przeczytać, że liczyła ona wtedy 4000 katolickich mieszkańców i oddalona była od Opola o cztery kilometry. Dzięki staraniom gminy uchwalono, iż roczny dochód proboszcza wyniesie 1500 marek nie wliczając w to podatku za mieszkanie, oraz prawnego dodatku pieniężnego w związku z osiągniętym wiekiem w odsetkach o wartości 32.000 marek Tempo budowy było na tyle szybkie, że już w październiku 1902 r. miało miejsce uroczyste położenie kamienia węgielnego. Należy nadmienić, iż roboty prowadzone przy budowie przez mieszkańców zostały wykonane nieodpłatnie. W sierpniu 1904 r. radca duchowny Wrzodek, przy zgodzie kardynała Koppa, dokonał poświęcenia trzech dzwonów powstałych w odlewni warsztatu F. Otto w Hemelingen Zdarzenie to miało miejsce w niedzielę 13 listopada podczas nabożeństwa mszalnego przy uczestnictwie parafian i wiernych z okolic. W dniu 21 maja 1905 r. została przeprowadzona konsekracja na którą przybył sam kardynał Kopp. 5000 marek które ufundował, zostało przeznaczone na zegar kościelny, piękny stylowy kamień chrzcielnicy, jak i na część ołtarzy kamiennych. Budując kościół dochowano gotyckiego stylu. Zewnątrz prosty i oszczędny w formie. Jednak duże wrażenie robi bogato wyposażone wnętrze. Kościół wzniesiony jest na wzór bazyliki z dwoma tarnseptami naw bocznych, jedną środkową nawą główną oraz dwoma nawami bocznymi w kształcie krzyża. Boczne nawy położne są nisko, zaś środkowa nawa wniesiona jest wysoko tworząc sklepienie żebrowo krzyżowe wsparte u podstawy na wspornikach. Wieża wzniesiona jest nad nawą środkową. Tworzy ona główną halę wejściową. Nad wąskim prostoliniowym małym dwuspadowym dachem wieży znajduje się ośmiokątna piramida o wysokości 54 metrów. Nad dużym portalem statua św. Oswalda imiennego patrona pochodzącego od imienia budowniczego ks. Oswalda. Budowniczymi organów kościelnych była firma Spiegel. Roboty szklarskie zostały wykonane przez firmę Max Nierle z Wrocławia. Drzwi, ławki, ołtarz boczny i inne roboty stolarskie wewnątrz kościoła zostały wykonane w warsztacie stolarza Franza Libischa. Usługi murarskie i cieślarskie wykonał cieśla Kugler z Opola. Robót dekarskich dokonała firma Altmann z Opola, a usługi hydrauliczne Ing. Emerling z Opola. Wyrobami snycerskimi ołtarzy zajęła się firma Buhl z Wrocławia. Malowanie ozdobne wnętrz powierzone zostały malarzowi artyście Klinkowi z Opola. Całość budowy zamknęła się w kwocie 196 000 ówczesnych marek. Dnia 28.07.2011 roku zespół kościelno – plebański wraz z obszarem w obrębie ogrodzenia t.j.: kościół parafialny MB Nieustającej Pomocy, plebania, budynek gospodarczy, ogród, aleja lipowa, ogrodzenia został wpisany do rejestru zabytków pod numerem 165/2011. Staw więcej zdjęć (32) Dawniej: Bolkosee, Bolko Teich, Seerosenteich Park więcej zdjęć (28) Architekt: Andreas Ulbrich Zbudowano: 1911-1913 Dawniej: Volkspark, Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku Wyspa Bolko więcej zdjęć (34) Dawniej: Bolko Insel Zabytek: 291/1-2/93 Bolko (niem. Bolko Insel) – wyspa na Odrze, od 1954 roku w granicach Opola. Wzmiankowana już w 1213 roku jako Kampe czyli "kępa". Od XIV wieku nazywana "Bolko", na cześć piastowskiego księcia, za zgodą władz kościelnych. W języku niemieckim aż do 1945 roku obowiązywała nazwa "Bolko-Insel" oraz "Las Minorytów" (1811). Od 1945 do 2004 roku urzędową nazwą była "Bolkowa Kępa", zapomniana jednak na rzecz "Wyspy Bolko", którą to została nazwana oficjalnie po miejskim głosowaniu w 2004 roku. Na Wyspie, aż do początków XX wieku znajdowało się kilka pól uprawnych oraz gęsty las. 27 października 1910 roku radni Opola zdecydowali się utworzyć tam park miejski, wykarczowano więc w większości las, pozostawiono najokazalsze dęby (m.in. Dąb Piastowski o obwodzie 410 cm i wieku 400 lat), buki i graby. Posadzono wiele nowych krzewów i drzew, wytyczono aleje i tarasy widokowe. W latach 30. XX wieku utworzono zoo. Obecnie na Bolko znajduje się Ogród Zoologiczny oraz wiele ścieżek pieszo-rowerowych, kilka stawów oraz kanałów. Znajduje się tam także tzw. "Polana" - miejsce spotkań opolskiej młodzieży. Wyspa jest ograniczona od północy i wschodu Odrą, od zachodu Kanałem Ulgi dla Odry i od północnego zachodu pozostałością Kanału Wińskiego. Można się na nią dostać pieszym mostem na Odrze (z Wyspy Pasieki), mostem na Kanale Ulgi (od strony Wójtowej Wsi) lub ulicą Parkową biegnącą wzdłuż wałów przy Kanale. Wyspa formalnie jest częścią Nowej Wsi Królewskiej (co odzwierciedla przedwojenna nazwa dzielnicy), natomiast jej południowy kraniec znajduje się poza granicami administracyjnymi Opola - jest to skutek ukończenia budowy Kanału Ulgi, który ma nieco inny bieg, niż wcześniej tamtędy płynący Kanał Wiński (wyznaczał granicę miasta). Źródło: Autorzy: Rzeka Odra (Opole) więcej zdjęć (399) Dawniej: Oder Restauracja więcej zdjęć (10) Dawniej: Schutzhaus Taras więcej zdjęć (16) ul. Spacerowa więcej zdjęć (308) pl. Kościelny więcej zdjęć (82) |