starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 18 głosów | średnia głosów: 5.67

Polska woj. śląskie Katowice Śródmieście ul. Chorzowska Kościół św. Jana i Pawła Męczenników

20 lipca 2013 , Wieża kościoła św. Jana i Pawła Męczenników tuż przy budowie Silesia Business Park.

Skomentuj zdjęcie
Na kościele dach w remoncie.
2013-07-27 23:47:29 (12 lat temu)
pawulon
+5 głosów:5
To takie nowoczesne krzyże? ;))
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: błąd
2013-07-28 00:07:29 (12 lat temu)
Marcin Cholewa
Na stronie od 2011 lipiec
14 lat 11 miesięcy 5 dni
Dodane: 27 lipca 2013, godz. 22:08:47
Autor zdjęcia: Marcin Cholewa
Rozmiar: 1280px x 1034px
Aparat: DMC-LS60
1 / 250sƒ / 11ISO 10011mm
7 pobrań
1969 odsłon
5.67 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Marcin Cholewa
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Architekt: Ludwig Schneider
Atrakcja turystyczna
Zabytek: -

W 1871 r. kuria wrocławska wydała oficjalną zgodę na budowę tymczasowego kościoła. Zaczęto gromadzić fundusze pochodzące z części podatku płaconego przez mieszkańców. Domagano się by koszty budowy zostały pokryte z dochodów fundacji chorzowskiej. Parafia w Chorzowie wykupiła od państwa 4 morgi gruntu pod przyszły kościół, który miał znajdować się przy szosie do Królewskiej Huty (dzisiejszy Chorzów). Nadzór nad budową objął proboszcz chorzowski ks. Franciszek Kania oraz ks. Tomasz Gbur, który był administratorem majątku Chorzów-Dąb z ramienia kurii wrocławskiej. Budowa jednak została przerwana z powodu braku pieniędzy, co doprowadziło do licznych lokalnych konfliktów. Dopiero w 1875 r. została zakończona. Konsekracji dokonał ks. Leopold Markiefka. W kościele znajdowały się dwa ołtarze. Na głównym widniał obraz patronów, a na bocznym wizerunek św. Barbary-patronki górników. Drewniany kościół posiadał wieżę oraz cztery dzwony, którym w 1957 r. nadano imiona: św. Jana i Pawła, św. Barbary, św. Floriana i św. Antoniego. W lipcu 1897 r. rozpoczęto budowę plebanii według projektu Jaschika z Bytomia. Przedsięwzięcie sfinansowała gmina Dąb oraz okoliczne zakłady przemysłowe. Parafia otrzymała grunt należący do dóbr Chorzów-Dąb na założenie ogrodu wokół plebanii.



Budowa murowanego, większego kościoła rozpoczęła się w 1901 r. w miejscu starego, tymczasowego kościoła. Budowla został zaprojektowana przez Ludwiga Schneidera z Opola w stylu neoromańskim z elementami eklektyzmu. W środku znajduję się jedna nawa z trzema ołtarzami: główny z obrazem patronów parafii oraz boczne z wizerunkami św. Rodziny i Matki Boskiej. Projektantem wnętrza był Adrian Szendzielorz. Artyści malarze z Wrocławia ozdobili ściany malowidłami. Mieszkańcy Dębu ofiarowali wiele przedmiotów a lokalne rodziny sfinansowały witraże do okien. Ambona został przeniesiona ze starego kościoła. W latach 1922-1934, gdy funkcje proboszcza pełnił ks. Jan Główczewski, zakupiono nowe obrazy do ołtarza oraz witraże z wizerunkami św. Izydora i św. Jacka, patrona diecezji katowickiej. W 2002 r. na podstawie starych fotografii odrestaurowano ołtarze oraz stacje Drogi Krzyżowej. Za:

w_w_Dębie


ul. Chorzowska
więcej zdjęć (1566)
Dawniej: Kattowitzerstrasse, Dzierżyńskiego