starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 16 głosów | średnia głosów: 5.56
Skomentuj zdjęcie
czesil
 
+1 głosów:1
Trudny obiekt do naświetlenia.
2013-09-25 14:51:31 (12 lat temu)
Danuta B.
+1 głosów:1
do czesil: W programie graficznym można nieco rozjaśnić cienie.
2013-09-25 16:10:43 (12 lat temu)
T.Szumisławski
+1 głosów:1
do czesil: Przypomina mi "Szwajcarkę" z Gór Sokolich
2013-09-25 16:37:25 (12 lat temu)
pawulon
+1 głosów:1
do T.Szumisławski: Może trochę, ale Szwajcarka jest ładniej położona ;)
2013-09-25 17:31:25 (12 lat temu)
do T.Szumisławski: A mi dawną leśniczówkę w Nowym Dworze .
2013-09-25 20:10:41 (12 lat temu)
stoik
 
do pawulon: gdyby obiekt stał na pierwotnym miejscu - podejrzewam, że mógłby swobodnie rywalizować : )
2013-09-25 21:36:52 (12 lat temu)
pawel
Na stronie od 2009 grudzień
16 lat 6 miesięcy 13 dni
Dodane: 25 września 2013, godz. 13:40:00
Autor zdjęcia: pawel
Rozmiar: 1280px x 960px
Aparat: DSC-H2
1 / 250sƒ / 5ISO 806mm
5 pobrań
1943 odsłony
5.56 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia pawel
Obiekty widoczne na zdjęciu
schroniska turystyczne
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1898
Dawniej: Pałacyk myśliwski Habsburgów, Schronisko PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą
Zabytek: A-477/87 z 16.01.1987 r
Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle wybudowany został na polanie Przysłop w latach 1897-1898 na polecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga. W miejscu tym wcześniej znajdowała się leśniczówka, a od 1855 mały domek dla myśliwych. Wiadomo, że w 1853 odbyło się na tych terenach polowanie, na którym administrator lasów arcyksiążęcych, hrabia Braidla, ustrzelił dwa głuszce. Fakt ten zainteresował arcyksięcia Albrechta Habsburga, zapalonego myśliwego, i od tego momentu całość gospodarki leśnej na tym terenie podporządkowano hodowli tego gatunku. Dotychczasowy domek myśliwski stał się za mały i w 1863 na polanie powstała nowa leśniczówka – obecna Izba Leśna. W latach 60. XIX wieku wybudowano drogę wzdłuż Czarnej Wisełki. Gdy i leśniczówka okazała się za mała, rozpoczęto budowę "Zameczku" – pałacyku myśliwskiego. Był on drewniany i jednopiętrowy; prawdopodobnie zaprojektował go Albin Teodor Prokop, architekt i radca budowlany przy Urzędzie Komory Cieszyńskiej. Obiekt reprezentował styl tyrolski. Fryderyk Habsburg, bratanek i spadkobierca Albrechta, po raz pierwszy gościł na polanie w 1880, a z okazji zakończenia budowy zorganizował polowanie, na którym jego żona Izabela ustrzeliła 30 głuszców. W 1915 w pałacyku gościł cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern wraz z feldmarszałkiem Hindenburgiem. W tym samym roku w Wiśle pojawił się arcyksiążę Karol, późniejszy cesarz austriacki. Ostatnie polowanie habsburskie odbyło się w 1916 – arcyksiążę Fryderyk ustrzelił wtedy 2 koguty głuszca. 12 listopada 1918 pałacyk został splądrowany i okradziony przez miejscową ludność. W niepodległej Polsce przeszedł na własność Skarbu Państwa (konkretnie opiekę nad nim przejęło Nadleśnictwo Wisła). W 1923 Urząd Wojewódzki w Katowicach oddał budynek w dzierżawę górnośląskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, który po remoncie w 1925 otworzył w nim schronisko turystyczne. Schronisko mogło pomieścić 64 osoby, w tym 24 w hotelowych warunkach. Wytyczono wówczas szlaki turystyczne na Baranią Górę, powstała też skocznia narciarska "Ślązaczka", która nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Od 1928 corocznie odbywały się konkursy skoków. Podczas II wojny światowej niemiecka administracja leśna wydzierżawiła pałacyk towarzystwu Wintersportverein z Katowic. Po wojnie budynek ponownie zaczął działać jako polskie schronisko w 1946. W związku ze zwiększeniem ruchu turystycznego w latach 70. XX wieku administrujące obiektem PTTK wybudowało obok nowy, znacznie większy budynek. Pałacyk został zamknięty (przez jakiś czas służył jako hotel robotniczy dla ekip budowlanych) i zaczął powoli niszczeć – od całkowitej rozbiórki uchroniły go zabiegi Towarzystwa Miłośników Wisły. W 1985 przeniesiono go do centrum Wisły, gdzie od 1987 służy jako siedziba PTTK. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego, w pętli beskidzkiej.
ul. Lipowa
więcej zdjęć (51)