starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 5.42

Polska woj. dolnośląskie Jelenia Góra Centrum ul. Pola Wincentego Osiedle kolejarskie Pola 1c

6 października 2013 , Moje dzisiejsze odkrycie, niewiarygodna jakość farb sprzed lat kilkudziesięciu: "Hirschberg ...?

Skomentuj zdjęcie
Hirschberg [Riesengeb] Hbhf.
2014-02-08 14:09:22 (12 lat temu)
fantom
+1 głosów:1
Wygląda mnie to na skutek polskiego partactwa w usuwaniu niemieckiego napisu. Albo ktoś spadł z drabiny w połowie roboty.
2014-02-08 17:04:05 (12 lat temu)
do fantom: Zobacz to zdjęcie- jakość polskich farb...:
2014-02-08 17:06:46 (12 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Czy tylko polskich...?
2014-02-08 23:44:20 (12 lat temu)
Dariusz Łukasik
Na stronie od 2012 marzec
14 lat 2 miesiące 26 dni
Dodane: 6 października 2013, godz. 19:59:55
Autor zdjęcia: Dariusz Łukasik
Rozmiar: 1280px x 720px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Aparat: N8-00
1 / 154sƒ / 2.8ISO 1046mm
2 pobrania
716 odsłon
5.42 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Dariusz Łukasik
Obiekty widoczne na zdjęciu
Pola 1c
więcej zdjęć (12)
Osiedle kolejarskie
więcej zdjęć (5)
Zbudowano: 1910
Zabytek: GEZ
Osiedle kolejarskie powstałe w 1910 roku. Przez wiele lat, za naszych czasów, urbaniści postulowali wyburzenie tego osiedla "bo za blisko linii kolejowych" i takie zapisy były w planach. Dopiero po 1990 roku doszli oni do wniosku, że kolejarze i ci co obecnie tu mieszkają są przyzwyczajeni do odgłosów pociągów i osiedle ma już stała lokalizację!;-)
ul. Pola Wincentego
więcej zdjęć (1187)
Dawniej: Hartauerstrasse
Ul. Wincentego Pola (Bolkenhainer Strasse)

Ulica W. Pola była pierwotnie szlakiem prowadzącym z Jeleniej Góry do Wrocławia. Po uzyskaniu przez miasto połączenia kolejowego (1867) wzdłuż jej południowej pierzei ulokowano linię kolejową, zabudowania dworca oraz hutę szkła. Po przeciwnej stronie ulicy znajdowały się zakłady przemysłowe: rzeźnia miejska, duża fabryka maszyn (Starke Hoffmann Maschinen Fabrik), tkalnia lnu i elektrownia. Na tyłach zabudowań fabrycznych od lat dwudziestych kształtowane były osiedla robotniczych domów wielorodzinnych przy obecnych ulicach Ziemowita, Słowiańskiej, Powstańców Śląskich i Waryńskiego. W ich otoczeniu znajdowały się ogródki działkowe, zakład ogrodniczy oraz plac sportowy ze stadionem. Dzielnica ta utrzymała swój przemysłowy charakter — dziś w miejscu dawnych zakładów znajdują się zabudowania Jelfy i Jelmesu z fragmentarycznie zachowanymi zabudowaniami dawnej rzeźni miejskiej.
Studium historyczno - urbanistyczne 2002