|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 5.48
30 października 2013 , Kościuszki 2a i 2 - "obszerne" podwórko między domami...Skomentuj zdjęcie
|
Dodane: 31 października 2013, godz. 18:27:57 Autor zdjęcia: Stanisław A. Rozmiar: 1300px x 1487px Aparat: NIKON D90 1 / 100sƒ / 5ISO 20018mm
2 pobrania 1258 odsłon 5.48 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Stanisław A. Obiekty widoczne na zdjęciu Kościuszki 2 więcej zdjęć (4) Zbudowano: XIX/XX w. Miniosiedle składające się z czterech kamienic wybudowano dla pracowników fabryki przędzy Augusta i Karola Schmelzer na przełomie XIX i XX wieku. Dwie kamienice (nr 4 i 6) usytuowane są bezpośrednio przy ulicy, dwie pozostałe w głębi. Proszę zwrócić uwagę na wykorzystanie do budowy ścian zarówno kamienia wapiennego, którego w okolicy jest obfitość jak i cegły wypalanej w miejscowych cegielniach. Zwraca też uwagę różnobarwność cegieł. Podobne też są cegły w ścianach dworca kolejowego w Myszkowie ( ). Podobnie też wyglądały budynki nieistniejących już zakładów "Mystal" ( ). Przypuszczam, że w kamienicach, zwłaszcza w tych przy ulicy, mieszkali pracownicy kierownictwa i dozoru. Szeregowi robotnicy mieszkali pewnie w gorszych warunkach. Obecnie budynki te są bardzo zaniedbane, administruje nimi MTBS. ul. Kościuszki Tadeusza więcej zdjęć (116) |