starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 9 głosów | średnia głosów: 5.97

Polska woj. dolnośląskie Wrocław Szczytniki ul. Wystawowa Tereny wystawowe Iglica

10 kwietnia 1979 , 10 kwietnia o 18,00 wrocławska Iglica "spoczęła" na ziemi. Gigantyczna operacja trwała od 5 rano a przeprowadzili ją pracownicy "Mostostalu", tego samego, który budował Iglicę i konserwował ją po raz pierwszy w 1964 roku.

Skomentuj zdjęcie
mamik
+1 głosów:1
Kolejna operacja położenia iglicy "Na wtorek zaplanowano wielką akcję kładzenia przed Halą Stulecia iglicy, która będzie remontowana. Wrocławianie ostatni raz widzieli ją w poziomie 37 lat temu. Rozpoczęcie prac obligowane jest odpowiednimi warunkami pogodowymi (brak deszczu i wiatru), ale wstępnie zaczynamy 18 lipca (prace alpinistyczne) i 19 lipca (położenie iglicy)". Remont potrwa kilka tygodni.
Cały tekst:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2016-07-18 20:12:40 (9 lat temu)
Mariusz Brzeziński
+1 głosów:1
W maju 1979 miałem pierwszą i ostatnią okazję stanąć na czubku iglicy.
2016-07-18 20:32:40 (9 lat temu)
Stenek
+1 głosów:1
do mamik: Z pewnością wrocławscy Fotopolanie uwiecznią poziomy "odpoczynek" iglicy ;))
2016-07-18 23:30:40 (9 lat temu)
do mamik: Chyba im się te terminy poprzesuwały albo będą iglicę kłaść nocą bo teren wokół iglicy jest ogrodzony (ale nie zamknięty) a dźwigu żadnego nie widać, robotników też nie.
2016-07-19 20:18:35 (9 lat temu)
mamik
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Podobno w piątek, nocą nie sądzę, bezpieczniej chyba w dzień.
2016-07-20 08:18:04 (9 lat temu)
Na stronie od 2004 sierpień
21 lat 10 miesięcy 2 dni
Dodane: 13 września 2005, godz. 20:11:21
Rozmiar: 567px x 441px
5 pobrań
1763 odsłony
5.97 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia bonczek_hydroforgroup
Obiekty widoczne na zdjęciu
pomniki
Iglica
więcej zdjęć (135)
Zbudowano: 1948
Iglicę ustawiono przed Halą Ludową 3 lipca 1948 roku. Została postawiona do pionu przy udziale 7 wind podnoszących. Głównym majstrem tej operacji był Henryk Nowara. Sama Iglica ważyła w pierwszej wersji 44 tony. Jedną z wind obsługiwał wiceminister Wiktor Kościński, inne dyrektor WZO inżynier Kula, wojewoda Piaskowski. Przy stawianiu Iglicy obecny był także jej twórca inżynier Hempel oraz przedstawiciele wykonawcy "Mostostalu", studenci i prasa. Pierwsze 30 metrów to to kilka rur z których najcieńsza ma 4,5 cm a najgrubsza 21 cm średnicy. Pozostałe 70 metrów stanowi konstrukcja żeberkowa zakończona potężnym trójnogiem. Góra Iglicy zwieńczona była pierwotnie parasolem z 8 luster, który niebawem uległ uszkodzeniu (20 lipca 1948) i został zdemontowany. Sama procedura stawiania iglicy trwała od 5 rano do 11.30. W najwyższym swoim punkcie zdolna jest odchylić się od pionu o 4 metry. Obecnie Iglica ma 94 metry i przechodziła dwukrotnie remont kapitalny - 1964 i 1979.
b/h/2009
autor projektu - prof. Stanisław Hempel
Tereny wystawowe
więcej zdjęć (68)
Dawniej: Messegelände
ul. Wystawowa
więcej zdjęć (2661)
Dawniej: Am Messehof