starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Ciekawe jaki to język?
2014-01-19 17:49:44 (12 lat temu)
Dariusz Milka
+1 głosów:1
Pewnie s-c-s
2014-01-19 18:03:40 (12 lat temu)
do Dariusz Milka: Pewnie tak.
2014-01-20 00:46:25 (12 lat temu)
Do Andrzej Masztalerz: Old Church Slavonic. :)
2014-02-12 13:58:32 (12 lat temu)
Na stronie od 2011 grudzień
14 lat 6 miesięcy 5 dni
Dodane: 18 stycznia 2014, godz. 18:15:41
Autor zdjęcia: † Andrzej Mastalerz
Rozmiar: 1300px x 867px
Licencja: CC-BY-SA 2.0
0 pobrań
1557 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia † Andrzej Mastalerz
Obiekty widoczne na zdjęciu
Architekt: Hans Poelzig
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1906-1907
Dawniej: Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche
Zabytek: 673/W z 22.12.1992
Do początku XIX wieku w Malczycach nie było żadnego kościoła. Pierwszym był ewangelicki, neogotycki kościół, który powstał w latach 1906 -1907, a zbudowany został przez miejscową społeczność luterańską w ciągu zaledwie jednego roku. Projektantem był jeden z największych architektów niemieckich Hans Poelzig, będący w owych latach dyrektorem Państwowej Akademii Sztuki i Rzemiosła  Artystycznego we Wrocławiu. Świątyni nadano nazwę Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma. Pierwszym pastorem zostaje Hans Langer.
Z chwilą wybudowania świątyni powstaje tu probostwo ewangelickie, przy którym utworzono organizację dobroczynną "Diakonię". Diakonia prowadzi ewangelickie przedszkole oraz opiekuje się chorymi i potrzebującymi pomocy ludźmi. Postawiono także, rozbudowywany w kolejnych, przedwojennych latach, budynek szkoły ewangelickiej z mieszkaniem rektora, z internatem i salą gimnastyczną. Historia świątyni od roku 1945 do 1950 r., tj. do przejęcia jej, decyzją ówczesnych władz państwowych, przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest niejasna z powodu braku źródłowego opisu. Powstaje parafia prawosławna, a kościół zmienia wezwanie, i jest odtąd pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Bogarodzicy. Wierni, to Łemkowie z akcji "Wisła" osiedleni w powiecie średzkim. W latach 1953-1954 obiekt został gruntownie przebudowany dla potrzeb obrządku prawosławnego, a ikonostas sprowadzono z cerkwi we wsi Kulno na Lubelszczyźnie. Pod koniec lat 80. wraz ze zmianami ustrojowymi, kościół wraz z towarzyszącymi budynkami staje się pełnoprawną własnością parafii prawosławnej w Malczycach. Liczbę wiernych określa się na około 150 osób. Parafia prowadzi katechezę dzieci i naukę języka łemkowskiego. Ponadto parafia prawosławna często organizuje pomoc i współuczestniczy w różnego rodzaju akcjach charytatywnych na rzecz poszkodowanych przez klęski żywiołowe. Budynek posiada trzy kondygnacje okien. Wejście z tarasu. Przed świątynią cztery rzędy stuletnich lip drobnolistnych.

Festung, 28. listopada 2010 r.
ul. Mickiewicza Adama
więcej zdjęć (78)
Dawniej: Kamöserstrasse