starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 5.86

Polska woj. śląskie Jaworzno ul. Krakowska Kopalnia Węgla Kamiennego "Jaworzno" Wnętrza

Lata 1900-1915 , Górnicy w kopalni Jaworzno na początku XX w.

Skomentuj zdjęcie
Ten ubrania i chełmy nie pasują do polskich górników.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korek
2014-01-23 08:37:13 (12 lat temu)
do Eugeniusz S.: Być może, ale to czasy zaboru austriackiego.
2014-01-23 10:18:12 (12 lat temu)
Na kopalnie węgla też mi nie pasuje, Eugen to specjalista od gruby .
2014-01-23 10:22:44 (12 lat temu)
labeo7
Na stronie od 2010 maj
16 lat 1 miesiąc 6 dni
Dodane: 21 stycznia 2014, godz. 23:57:53
Rozmiar: 1173px x 800px
11 pobrań
4106 odsłon
5.86 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia labeo7
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrza
więcej zdjęć (4)
Zbudowano: 1792
Dawniej: Fryderyk August, Piłsudski, Bierut, Ruch I
Kopalnia założona została przez hrabiego Moszyńskiego w 1792 r. Należała do skarbu państwa (kolejno: polskiego, austriackiego, Księstwa Warszawskiego, Wolnego Miasta Krakowa i ponownie austriackiego). Od 1871 r. należała do Gwarectwa Jaworznickiego, od 1921 r. do Jaworznickich Komunalnych Kopalń Węgla Sp. Akc., w 1942 roku została przejęta przez Energieversorgung Oberschlesien A.G., w 1945 roku weszła w skład Krakowskiego ZPW, od 1 I 1947 należała do Jaworznicko-Mikołowskiego ZPW, od 1 X 1982 r. – do Zrzeszenia Kopalń Węgla Kamiennego w Mysłowicach.
Zmieniane były również nazwy kopalni:
Nazwa Fryderyk August (Friedrich August) nadana przez władze austriackie została zmieniona w 1919 r. na Piłsudski, w okresie wojny 1939 – 1945 ponownie wrócono do nazwy Friedrich August. Kopalnię nazywano również Paulina lub Helena od głównego szybu wydobywczego.
W 1945 roku połączono kopalnie Piłsudski, Jan Kanty i Leopold i nazwano Jaworzno.
Od 1 I 1947 r. włączono do kopalni Jaworzno kopalnię Sobieski.
Od 1 I 1954 r. dawną kopalnię Jan Kanty wraz z upadowymi i odkrywkowymi przekształcono w odrębną kopalnię pod nazwą Komuna Paryska, a resztę kopalni Jaworzno nazwano Bierut.
1 IV 1957 r. wyłączono kopalnię Sobieski która stała się odrębną kopalnią.
1 I 1963 r. – połączono kopalnie Bierut i Kościuszko i nazwano Jaworzno
1 I 1973 r. – ponownie włączono kopalnię Sobieski do kopalni Jaworzno.

źródło:
ul. Krakowska
więcej zdjęć (32)