starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Powiększyłem.
2014-06-21 22:01:31 (12 lat temu)
A tak to wygląda obecnie
2014-06-21 22:08:42 (12 lat temu)
mroczan
Na stronie od 2009 maj
17 lat 1 miesiąc 0 dni
Dodane: 6 lutego 2014, godz. 21:19:35
Autor: P. Krassowski ... więcej (1017)
Rozmiar: 1075px x 1500px
3 pobrania
1174 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mroczan
Obiekty widoczne na zdjęciu
pomniki
Hala Stulecia
więcej zdjęć (632)
Architekt: Max Berg
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1912-1913
Dawniej: Jahrhunderthalle, Hala Ludowa
Zabytek: 343/Wm z 15.04.1977
Strona Bonczka o Hali Stulecia Opis w Wikipedii Strona oficjalna
Tereny wystawowe
więcej zdjęć (68)
Dawniej: Messegelände
Iglica
więcej zdjęć (135)
Zbudowano: 1948
Iglicę ustawiono przed Halą Ludową 3 lipca 1948 roku. Została postawiona do pionu przy udziale 7 wind podnoszących. Głównym majstrem tej operacji był Henryk Nowara. Sama Iglica ważyła w pierwszej wersji 44 tony. Jedną z wind obsługiwał wiceminister Wiktor Kościński, inne dyrektor WZO inżynier Kula, wojewoda Piaskowski. Przy stawianiu Iglicy obecny był także jej twórca inżynier Hempel oraz przedstawiciele wykonawcy "Mostostalu", studenci i prasa. Pierwsze 30 metrów to to kilka rur z których najcieńsza ma 4,5 cm a najgrubsza 21 cm średnicy. Pozostałe 70 metrów stanowi konstrukcja żeberkowa zakończona potężnym trójnogiem. Góra Iglicy zwieńczona była pierwotnie parasolem z 8 luster, który niebawem uległ uszkodzeniu (20 lipca 1948) i został zdemontowany. Sama procedura stawiania iglicy trwała od 5 rano do 11.30. W najwyższym swoim punkcie zdolna jest odchylić się od pionu o 4 metry. Obecnie Iglica ma 94 metry i przechodziła dwukrotnie remont kapitalny - 1964 i 1979.
b/h/2009
autor projektu - prof. Stanisław Hempel
ul. Wystawowa
więcej zdjęć (2661)
Dawniej: Am Messehof