starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 5.94

Polska woj. dolnośląskie powiat lubiński Chróstnik Pałac Chróstnik

sierpień 2005 , Chróstnik - portal pałacu w elewacji parkowej w sierpniu 2005 r. (pałac obecnie )

Skomentuj zdjęcie
Thor
Na stronie od 2005 listopad
20 lat 7 miesięcy 12 dni
Dodane: 2 maja 2014, godz. 0:19:04
Autor zdjęcia: Thor
Rozmiar: 941px x 1300px
Aparat: DiMAGE Z1
1 / 50sƒ / 3.2ISO 506mm
7 pobrań
1946 odsłon
5.94 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Thor
Obiekty widoczne na zdjęciu
Pałac Chróstnik
więcej zdjęć (30)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1723-1728, XIXw
Dawniej: Schloss Brauchitschdorf
Zabytek: 268 z 10.05.1951

W II poł. XIII w. w miejscu dzisiejszego pałacu znajdowała się nieznana budowla obronna. Być może już wtedy była siedzibą rodziny von Brauchitsch. To z tej rodziny pochodził feldmarszałek Walther von Brauchitsch, od 1939 r. naczelny dowódca niemieckich sił lądowych. We władaniu rodziny majątek pozostał do 1633 r. W tym czasie, prawdopodobnie, powstał renesansowy dwór. W 1637 r. dobra kupił Nicolaus von Haugwitz. Po gruntownej przebudowie w latach 1723 – 1728, dwór stał się własnością własnością generała Georga Karla von Haugwitz. Następnie właścicielem został brat króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego – książę Ferdynand. Kolejni właściciele często się zmieniali. M.in. w 1804 r. został nim Samuel Philipp Gottfried hrabia von Schmetow. W XIX w. miała miejsce przebudowa. Majątek był w posiadaniu rodziny von Schmetow do 1905 r. Następnie właścicielem został Rochus von Lüttwitz. Wtedy to, w latach 1908 – 1909, powstało skrzydło północne i tarasy od strony parku. W roku 1927 dobra, w drodze kupna, przejęła rodzina von Klitzing. W czasie II wojny światowej pałac był siedzibą wrocławskiej dyrekcji kolei. Po wojnie, nie zniszczony, przejęła Armia Czerwona, która zorganizowała tu szpital, a potem kwaterę dla oficerów i urzędników radzieckich. Ostatecznie pałac został zdewastowany. Po opuszczeniu go przez Rosjan, obiekt przystosowano dla potrzeb Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa. W nocy 23 września 1976 r. został zniszczony przez pożar i przez długie lata pozostawał w stanie ruiny. Obecnie pałac jest własnością prywatną i został wyremontowany (2014)



(opis za : R.M. Łuczyński - "Zamki i pałace Dolnego Śląska - Przedgórze Izerskie, Pogórze Kaczawskie, Nizina Śląska - część zachodnia")