|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 18 głosów | średnia głosów: 5.97
7 czerwca 2014 , Iglica a za nią Hala StuleciaSkomentuj zdjęcie
|
Dodane: 21 czerwca 2014, godz. 22:07:27 Autor zdjęcia: pawulon Rozmiar: 1070px x 1540px Aparat: NIKON D3100 1 / 250sƒ / 8ISO 10018mm
6 pobrań 1250 odsłon 5.97 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia pawulon Obiekty widoczne na zdjęciu
Hala Stulecia więcej zdjęć (632) Architekt: Max Berg Atrakcja turystyczna Zbudowano: 1912-1913 Dawniej: Jahrhunderthalle, Hala Ludowa Zabytek: 343/Wm z 15.04.1977 Strona Bonczka o Hali Stulecia Opis w Wikipedii Strona oficjalna Tereny wystawowe więcej zdjęć (68) Dawniej: Messegelände Iglica więcej zdjęć (135) Zbudowano: 1948 Iglicę ustawiono przed Halą Ludową 3 lipca 1948 roku. Została postawiona do pionu przy udziale 7 wind podnoszących. Głównym majstrem tej operacji był Henryk Nowara. Sama Iglica ważyła w pierwszej wersji 44 tony. Jedną z wind obsługiwał wiceminister Wiktor Kościński, inne dyrektor WZO inżynier Kula, wojewoda Piaskowski. Przy stawianiu Iglicy obecny był także jej twórca inżynier Hempel oraz przedstawiciele wykonawcy "Mostostalu", studenci i prasa. Pierwsze 30 metrów to to kilka rur z których najcieńsza ma 4,5 cm a najgrubsza 21 cm średnicy. Pozostałe 70 metrów stanowi konstrukcja żeberkowa zakończona potężnym trójnogiem. Góra Iglicy zwieńczona była pierwotnie parasolem z 8 luster, który niebawem uległ uszkodzeniu (20 lipca 1948) i został zdemontowany. Sama procedura stawiania iglicy trwała od 5 rano do 11.30. W najwyższym swoim punkcie zdolna jest odchylić się od pionu o 4 metry. Obecnie Iglica ma 94 metry i przechodziła dwukrotnie remont kapitalny - 1964 i 1979. b/h/2009 autor projektu - prof. Stanisław Hempel ul. Wystawowa więcej zdjęć (2661) Dawniej: Am Messehof |