starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 5.78
Skomentuj zdjęcie
Iglica idzie do remontu.
2016-03-04 13:44:13 (10 lat temu)
pawulon
Na stronie od 2008 grudzień
17 lat 6 miesięcy 18 dni
Dodane: 23 czerwca 2014, godz. 15:44:40
Autor zdjęcia: pawulon
Rozmiar: 1002px x 1600px
3 pobrania
692 odsłony
5.78 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia pawulon
Obiekty widoczne na zdjęciu
pomniki
Hala Stulecia
więcej zdjęć (632)
Architekt: Max Berg
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1912-1913
Dawniej: Jahrhunderthalle, Hala Ludowa
Zabytek: 343/Wm z 15.04.1977
Strona Bonczka o Hali Stulecia Opis w Wikipedii Strona oficjalna
Tereny wystawowe
więcej zdjęć (68)
Dawniej: Messegelände
Iglica
więcej zdjęć (135)
Zbudowano: 1948
Iglicę ustawiono przed Halą Ludową 3 lipca 1948 roku. Została postawiona do pionu przy udziale 7 wind podnoszących. Głównym majstrem tej operacji był Henryk Nowara. Sama Iglica ważyła w pierwszej wersji 44 tony. Jedną z wind obsługiwał wiceminister Wiktor Kościński, inne dyrektor WZO inżynier Kula, wojewoda Piaskowski. Przy stawianiu Iglicy obecny był także jej twórca inżynier Hempel oraz przedstawiciele wykonawcy "Mostostalu", studenci i prasa. Pierwsze 30 metrów to to kilka rur z których najcieńsza ma 4,5 cm a najgrubsza 21 cm średnicy. Pozostałe 70 metrów stanowi konstrukcja żeberkowa zakończona potężnym trójnogiem. Góra Iglicy zwieńczona była pierwotnie parasolem z 8 luster, który niebawem uległ uszkodzeniu (20 lipca 1948) i został zdemontowany. Sama procedura stawiania iglicy trwała od 5 rano do 11.30. W najwyższym swoim punkcie zdolna jest odchylić się od pionu o 4 metry. Obecnie Iglica ma 94 metry i przechodziła dwukrotnie remont kapitalny - 1964 i 1979.
b/h/2009
autor projektu - prof. Stanisław Hempel
ul. Wystawowa
więcej zdjęć (2661)
Dawniej: Am Messehof