starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 15 głosów | średnia głosów: 5.93

Polska woj. dolnośląskie powiat strzeliński Strzelin ul. Dzierżoniowska Kamieniołomy granitu

28 czerwca 2014 , Jak duże są opony w stosowanym tu sprzęcie pokazuje nam Neo.

Skomentuj zdjęcie
A jaka wielka musi być maszyna!
2014-07-03 22:17:43 (11 lat temu)
Stenek
+3 głosów:3
Neo - teraz wiem, że tak naprawdę pojechałeś tam ........... wymienić sobie opony! No będziesz królem szos ;)) ;))
2014-07-03 22:53:11 (11 lat temu)
Jarosław Dubowski
+2 głosów:2
2014-07-03 23:05:01 (11 lat temu)
Stenek
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: A jak!
I kto teraz naszemu Szefowi na drodze podskoczy? Chyba tylko ten mały wywrotowiec: :))
2014-07-03 23:10:38 (11 lat temu)
PRacowałem kiedyś przy takich oponach. Załadować na auto w 4kę trzeba było taką "fadromę" Niestety chińskiego plastyku u nas coraz więcej - a tego nie ma jak utylizować.. ;/

2015-12-14 14:04:33 (10 lat temu)
ZPKSoft
Na stronie od 2011 styczeń
15 lat 5 miesięcy 24 dni
Dodane: 3 lipca 2014, godz. 10:52:11
Autor zdjęcia: ZPKSoft
Rozmiar: 1600px x 1200px
0 pobrań
1555 odsłon
5.93 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia ZPKSoft
Obiekty widoczne na zdjęciu
Kamieniołomy granitu
więcej zdjęć (156)
Kamieniołom granitu w Strzelinie jest tak stary , jak i samo miasto. Romańska rotunda z XII w., mury miejskie z końca XIII w., wznoszone były z miejscowego granitu. W latach 1370-1417 zbudowano z niego potężny kościół św. Michała w Brzegu. W 1402 r.,miasto wykupiło z rąk księżny Agnieszki kamieniołom. Od tego czasu zwiększyło się wydobycie tego cennego kamienia. Rada miejska wydzierżawiała kamieniołom na krótsze lub dłuższe okresy. Eksploatację złoża w Strzelinie na skalę przemysłową rozpoczęto około 1830 - 1871 roku. Bloków granitowych ze Strzelina, użyto również do budowy licznych dworców kolejowych, giełdy i ratusza w Berlinie. W 1938 r., kamieniołom wszedł w skład nowo powstałego przedsiębiorstwa pod nazwą “Niederschlesische Granitwerke”, przestawiając się na produkcję elementów budowlanych dla potrzeb przygotowań wojennych hitlerowskiej III Rzeszy. W ostatnim okresie działań wojennych zostały zdewastowane budynki i urządzenia dźwigowe. Wyrobiska były zalane wodą. Ledwo ucichły działania wojenne w roku 1945, a już przystąpiono do zabezpieczania obiektu przed dalszą dewastacją. Dzięki temu już w styczniu 1946 roku wysłano pierwsze wagony z kamieniem do budowy i odbudowy zniszczeń wojennych. W tym okresie czynny był tylko jeden podnośnik (suwnica linowo torowa) na 15 istniejących. Na początku lat pięćdziesiątych do pracy w wyrobiskach zaangażowano wojsko. W strzelińskich kamieniołomach są eksploatowane wielkie złoża granitu, przerabiane na materiał drogowy, brukowy i kruszywa. Strzeliński granit powędrował do odbudowy mostu Poniatowskiego w Warszawie , budowy Pałacu Kultury i Nauki , pomnika Nike czy pomnika papieża Jana XXIII we Wrocławiu. Kamieniołom strzeliński prowadzi klasyczne wydobycie wgłębne i jest największym tego typu wyrobiskiem w Europie. Główne wyrobisko produkcyjne liczy odpowiednio: średnia głębokość wynosi 120 metrów, długość 650 metrów i szerokość 300 metrów. Właścicielem od roku 1992 był “GRANITEX Sp.z o.o. , której udziałowcami byli między innymi Bank Zachodni we Wrocławiu i Cei Minex w Warszawie. W tym też okresie rozpoczęto wydobywanie na powierzchnie bloków skalnych za pomocą nowoczesnych dźwigów Derrick o nośności do 20 t. Zastąpiły w pewnym sensie jusz nieliczne stare suwnice linowo torowe rozmieszczone w poprzek wyrobiska z udźwigiem do 5 t. Na początku XXI wieku Spółka GRANITEX -postawiona została w stan upadłości. Do tego też czasu teren kamieniołomów był licznie odwiedzany przez turystów, budząc podziw swoim ogromem i niepowtarzalnym, swoistym pięknem, stanowiąc niewątpliwie główną atrakcję turystyczną Strzelina. W początkowym okresie roku 2004 ,rozpoczęła działalność gospodarczą Spółka JP Kopalnia Granitu Sp. z o.o.
Od lutego 2010 funkcjonują pod nową nazwą Mineral Polska Sp. z o.o., firma zajmuje się pozyskiwaniem i wydobyciem materiałów kamiennych dla budownictwa drogowego i kolejowego. " Mineral", jest również właścicielem całych strzelińskich kamieniołomów po rezygnacji dotychczasowej firmy "JP" z końcem roku 2010. MINERAL to marka koncernu STRABAG SE. Pod marką MINERAL działa ponad 170 zakładów produkujących kruszywa w różnych krajach Europy.

więcej o firmie Mineral Polska Sp. z o.o. na stronie :

mietok
Fotopolanie w akcji
więcej zdjęć (790)
Fotopolska
więcej zdjęć (18)
ul. Dzierżoniowska
więcej zdjęć (680)
Dawniej: Nimptscherstrasse