starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 4 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
To zdjęcie jak i drugie wygląda jakby zostało wykonane gdzieś na terenie kamieniołomu, w którym byliśmy. Od zachodu patrzymy na oddalone - wieżę ratusza ( z lewej) i wieże kościoła św. Michała i kościoła Podwyższenia Krzyża. A po lewej są tory (bocznica) ?
2014-07-17 21:46:52 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Też o tym pomyślałem, że to może być ten kamieniołom... A tory to może ta kopalniana wąskotorówka?
2014-07-17 21:58:11 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Tu mamy na horyzoncie tak samo ustawione wieże. Teraz teren jest porośnięty tak duzymi drzewami, że wież nie widać.
2014-07-17 22:06:26 (11 lat temu)
No i na słupie przepiękny okaz oprawy oświetleniowej, której typu nie znam, boć ona przedwojenna. Choć może znajdę i ją w starych moich księgach jakichś?
2014-07-17 22:08:19 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Taki widok to możliwy jest tylko z Ząbkowickiej, gdzieś tak z okolic cukrowni.
2014-07-17 22:09:23 (11 lat temu)
do pawulon: Z tego miejsca, co piszesz to wieża kościoła Podwyższenia Krzyża byłaby pierwszą od lewej a nie z prawej.
2014-07-17 22:13:05 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Masz rację, pomyliłem kościoły, teraz się im dokładniej przyjrzałem, i popieram Twoją tezę że fotka zrobiona z okolic ES-ów ;)
2014-07-17 22:32:26 (11 lat temu)
do pawulon: Co do konkretnego miejsca na terenie kamieniołomów to BAL wiedziałby dokładniej, ja mam za małą wiedzę co do historii obiektu. Może to z ES-ów, ale przez 80 lat i tam się zmieniło.
2014-07-17 22:37:47 (11 lat temu)
Neo[EZN]
Na stronie od 2001 wrzesień
24 lat 9 miesięcy 11 dni
Dodane: 17 lipca 2014, godz. 19:44:19
Rozmiar: 688px x 1000px
2 pobrania
2022 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Neo[EZN]
Obiekty widoczne na zdjęciu
kamieniołomy
Kamieniołomy granitu
więcej zdjęć (156)
Kamieniołom granitu w Strzelinie jest tak stary , jak i samo miasto. Romańska rotunda z XII w., mury miejskie z końca XIII w., wznoszone były z miejscowego granitu. W latach 1370-1417 zbudowano z niego potężny kościół św. Michała w Brzegu. W 1402 r.,miasto wykupiło z rąk księżny Agnieszki kamieniołom. Od tego czasu zwiększyło się wydobycie tego cennego kamienia. Rada miejska wydzierżawiała kamieniołom na krótsze lub dłuższe okresy. Eksploatację złoża w Strzelinie na skalę przemysłową rozpoczęto około 1830 - 1871 roku. Bloków granitowych ze Strzelina, użyto również do budowy licznych dworców kolejowych, giełdy i ratusza w Berlinie. W 1938 r., kamieniołom wszedł w skład nowo powstałego przedsiębiorstwa pod nazwą “Niederschlesische Granitwerke”, przestawiając się na produkcję elementów budowlanych dla potrzeb przygotowań wojennych hitlerowskiej III Rzeszy. W ostatnim okresie działań wojennych zostały zdewastowane budynki i urządzenia dźwigowe. Wyrobiska były zalane wodą. Ledwo ucichły działania wojenne w roku 1945, a już przystąpiono do zabezpieczania obiektu przed dalszą dewastacją. Dzięki temu już w styczniu 1946 roku wysłano pierwsze wagony z kamieniem do budowy i odbudowy zniszczeń wojennych. W tym okresie czynny był tylko jeden podnośnik (suwnica linowo torowa) na 15 istniejących. Na początku lat pięćdziesiątych do pracy w wyrobiskach zaangażowano wojsko. W strzelińskich kamieniołomach są eksploatowane wielkie złoża granitu, przerabiane na materiał drogowy, brukowy i kruszywa. Strzeliński granit powędrował do odbudowy mostu Poniatowskiego w Warszawie , budowy Pałacu Kultury i Nauki , pomnika Nike czy pomnika papieża Jana XXIII we Wrocławiu. Kamieniołom strzeliński prowadzi klasyczne wydobycie wgłębne i jest największym tego typu wyrobiskiem w Europie. Główne wyrobisko produkcyjne liczy odpowiednio: średnia głębokość wynosi 120 metrów, długość 650 metrów i szerokość 300 metrów. Właścicielem od roku 1992 był “GRANITEX Sp.z o.o. , której udziałowcami byli między innymi Bank Zachodni we Wrocławiu i Cei Minex w Warszawie. W tym też okresie rozpoczęto wydobywanie na powierzchnie bloków skalnych za pomocą nowoczesnych dźwigów Derrick o nośności do 20 t. Zastąpiły w pewnym sensie jusz nieliczne stare suwnice linowo torowe rozmieszczone w poprzek wyrobiska z udźwigiem do 5 t. Na początku XXI wieku Spółka GRANITEX -postawiona została w stan upadłości. Do tego też czasu teren kamieniołomów był licznie odwiedzany przez turystów, budząc podziw swoim ogromem i niepowtarzalnym, swoistym pięknem, stanowiąc niewątpliwie główną atrakcję turystyczną Strzelina. W początkowym okresie roku 2004 ,rozpoczęła działalność gospodarczą Spółka JP Kopalnia Granitu Sp. z o.o.
Od lutego 2010 funkcjonują pod nową nazwą Mineral Polska Sp. z o.o., firma zajmuje się pozyskiwaniem i wydobyciem materiałów kamiennych dla budownictwa drogowego i kolejowego. " Mineral", jest również właścicielem całych strzelińskich kamieniołomów po rezygnacji dotychczasowej firmy "JP" z końcem roku 2010. MINERAL to marka koncernu STRABAG SE. Pod marką MINERAL działa ponad 170 zakładów produkujących kruszywa w różnych krajach Europy.

więcej o firmie Mineral Polska Sp. z o.o. na stronie :

mietok
ul. Dzierżoniowska
więcej zdjęć (680)
Dawniej: Nimptscherstrasse