starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 16 głosów | średnia głosów: 6

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Wisła Głębce

Lata 1937-1938 , Droga na Kubalonkę w zimowej szacie

Skomentuj zdjęcie
Stenek
+1 głosów:1
Coś przepięknego!!!
2014-07-20 20:09:27 (11 lat temu)
do Stenek: => Vstrone - nie masz gdzieś zdjęć tzw. starej drogi na Kubalonkę??? Ja jeszcze kiedyś nią chadzałem
2014-07-20 20:11:11 (11 lat temu)
piotr brzezina
+1 głosów:1
do Stenek: Na dzień dzisiejszy super ( trochę ochłody)
2014-07-20 20:12:16 (11 lat temu)
do Stenek: Postaram się poszukać. Może coś znajdę, proszę o cierpliwość :-)
2014-07-20 20:14:40 (11 lat temu)
do vstrone: Nale dyć przeca mómy czas, pohladej se spokojnie i pokoż, jak cosik nóndziesz ;))
2014-07-20 21:01:31 (11 lat temu)
do Stenek: Ciekawy jest ten wasz język (komplement) , nie wiedziałem że posługujecie sie taką mową lokalną, tu tylko zadam pytanie czy słowo "pohladej" jest z czeskiego?
2014-07-20 21:04:08 (11 lat temu)
† marian11
+1 głosów:1
Do Dariusha.Słowo "pohladej" zostało chyba przebrane z czeskiego języka aby nie używać słowa "szukać" co w języku czeskim znaczy poprostu stosunek płciowy.Dlatego raczej jadąc do Czech warto poczytać jakiś słowniczek bo np.sklep to nie sklep apiwnica,pivnice to nie piwnica a piwiarnia iwiele innych.
2014-07-20 21:17:18 (11 lat temu)
do † marian11: Dziękuje, nigdy nie byłem w Cieszynie, a kol. Stenek często pisze komentarze w Waszym języku, czego nie znałem wcześniej, a mogłem poznać na portalu.
2014-07-20 21:29:03 (11 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Tak, to szukanie (hledanie) zapożyczone z czeskiego, choć trzeba dodać, że gwara cieszyńska to taki mix różnych naleciałości, śląskich, góralskich (Istebna), czeskich, słowackich, niemieckich. Myślę, że kol. Dariusz momentami może zupełnie nie rozumieć niektórych określeń czy zdań. np. wojna po czesku oznacza być w wojsku, zaś wojna w sensie bitwa, to valka. Trzeba uważać mówiąc "po czesku", bo można wywołać śmiech albo zgorszenie.
Na koniec dodam, że gwara cieszyńska sie fest dzierży kole Cieszyna

Więcej o gwarze cieszyńskiej:
A na koniec tego tekstu: jest kilka opowiadań w gwarze
2014-07-20 21:58:20 (11 lat temu)
do Stenek: Dziękuje bardzo, interesujący temat dla mnie, jak byłem w wojsku to jeden oficer stwierdził - "jak to dobrze słyszeć ludzi z Dln. Śl ( byłem w grupie ludzi z Jeleniej G.) oni mówią normalnie po polsku..."- cytat , w zbiorowisku ludzi przybyłych z róznych stron Polski, regiony wyrózniały się jezykiem bardzo... pozdrawiam:)
2014-07-20 22:17:24 (11 lat temu)
do Stenek: niestety gwara cieszynska mowi coraz mniej ludzi. Do mojej Babci przyjezdzal kiedys /70lata/ jakis badacz tej mowy i zapisywal /nagrywal/ jej opowiesci, /sposob wymowy i znaczenie/.
z czeskiego najbardziej podoba mi sie "jeptiška" i "Národní divadlo"
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodano
2014-07-20 22:20:27 (11 lat temu)
A jo se myślym że gwara cieszyńsko przetrwo.Mom wnuczke i wnuka i oba mówiom po naszymu po polsku i po czesku.
2014-07-20 22:43:36 (11 lat temu)
Stenek
+2 głosów:2
do cracusiac: Gwara cieszyńska nigdy nie zaginie, bo musiały by zniknąć wszystkie wsie i miasta na terenie Śląska Cieszyńskiego, sa wszak ludowe zespoły - i są cały czas, nie tylko kiedyś tam.
Na koniec parafrazując znaną pieśń: 'nigdy nie zaginie w Beskidach śpiewanie" powiem: - "nigdy nie zagnie, w Cieszyńskim drzistanie."
2014-07-21 00:32:19 (11 lat temu)
do Stenek: niestety, moze nie zauwazyles na Slasku Cieszynskim jest wiecej ludnosci naplywowej jak samych rodowitych mieszkancow.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawka
2014-07-21 06:59:43 (11 lat temu)
vstrone
Na stronie od 2013 grudzień
12 lat 5 miesięcy 23 dni
Dodane: 20 lipca 2014, godz. 19:54:24
Autor: Tadeusz Kubisz ... więcej (131)
Rozmiar: 1500px x 929px
8 pobrań
1548 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vstrone
Obiekty widoczne na zdjęciu
Głębce
więcej zdjęć (41)