starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 5.68

Polska woj. łódzkie Łódź Lublinek ul. Maczka Stanisława, gen. Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta (Lublinek)

26 lipca 2014 , Dwie fazy lądowania Boeinga 737 na pasie lotniska w Łodzi

Skomentuj zdjęcie
Świetny pomysł!
2014-08-18 12:07:53 (11 lat temu)
Jak rozumiem fotomontaż. Bo odległości pomiędzy lądującymi maszynami tego typu jednak są znacznie większe, niż te widoczne na zdjęciu. Zdjęcie - dobra robota.
2014-08-18 12:11:16 (11 lat temu)
fantom
+1 głosów:1
Jak wszyscy zaczną wrzucać fotomontaże to się dopiero jazda zacznie.
2014-08-18 12:15:13 (11 lat temu)
do Andrzej G: Fotomontaż najprostszy z możliwych - panorama. Nawet się specjalnie nie trzeba wysilać, żeby zrobić coś takiego.
2014-08-18 12:16:29 (11 lat temu)
do Bałuciorz: Trzeba się wysilać. A jakże. Trzeba być np. w tym miejscu, i to dodatkowo w czasie gdy coś takiego ląduje. Ja mam do najbliższych lotnisk, gdzie odbywa się ruch lotniczy coś około 100 km, i nie za bardzo mam chęć i czas tam jeździ na zdjęcia (nie jestem spoterem).
2014-08-18 12:18:30 (11 lat temu)
do Bałuciorz: To już rozumiem, że panoramujesz od prawej. Ja standardowo od lewej, dlatego nie wpadłem na tą prawdę oczywistą. :-)
2014-08-18 12:20:49 (11 lat temu)
zeto
Na stronie od 2010 marzec
16 lat 3 miesiące 17 dni
Dodane: 17 sierpnia 2014, godz. 20:54:24
Autor zdjęcia: zeto
Rozmiar: 3000px x 965px
1 pobranie
1116 odsłon
5.68 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia zeto
Obiekty widoczne na zdjęciu
lotniska
Zbudowano: 1925
Dawniej: Port Lotniczy Łódź-Lublinek
Międzynarodowy port lotniczy, zlokalizowany 6 km od centrum Łodzi.

Działa nieprzerwanie od września 1925. W 1927 uruchomiono regularne połączenia z Poznaniem i Warszawą, później również ze Lwowem i Wilnem. W czasie II wojny światowej Niemcy zmodernizowali lotnisko dla celów wojskowych, budując 1200-metrowy betonowy pas startowy. Po zakończeniu wojny w latach 1945-1958 lotnisko stało się ważnym węzłem komunikacyjnym w Polsce. Uruchomiono loty na trasie Warszawa – Łódź – Kraków – Rzeszów – Lublin – Poznań – Katowice – Łódź – Warszawa. Potem ruszyły już bezpośrednie loty do Gdańska, Katowic, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania. W tym okresie ruch pasażerski w Łodzi stanowi ponad 20% przewozów krajowych. Do 1958 Lublinek stał się drugim portem lotniczym po Okęciu w kraju, z 40 tys. pasażerów. Pod koniec lat 50. z bliżej nieokreślonych powodów, mimo iż łódzkie lotnisko obsługiwało bardzo dużą część polskiego ruchu lotniczego, zlikwidowano regularne połączenia pasażerskie z Lublinka. Prawdopodobnie port lotniczy nie pasował do robotniczego wizerunku miasta i władze komunistyczne wyszły z założenia, że ludzie mogą latać przez Okęcie. Od tego czasu lotnisko było wykorzystywane jedynie przez Aeroklub Łódzki oraz do celów ratunkowych. W kolejnych latach planowano zlikwidować lotnisko. Później były również plany stworzenia z Lublinka głównego węzła lotniczego w Europie z dwoma pasami startowymi. Ostatecznie zdecydowano się na kategorię lotniska miejskiego o zasięgu regionalno-międzynarodowym.

Na początku lat 90. XX wieku rozpoczęto starania o ponowne przywrócenie na Lublinku regularnego ruchu pasażerskiego. Decyzją prezydenta Grzegorza Palki utworzono lotnisko dyspozycyjne, obsługujące mały ruch pasażerski (awionetki, taksówki powietrzne). W 1996 roku wybudowano terminal pasażerski przy ul. gen. Maczka (wcześniej dworzec znajdował się przy ul. Dubois), przebudowano pas startowy, drogę kołowania, płytę postojową, instalacje świateł nawigacyjnych i instalację zasilającą. Po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa krajowego i międzynarodowego ruchu lotniczego (w tym utworzenie Lotniskowej Straży Pożarnej) lotnisko otrzymało status międzynarodowego portu lotniczego.

Lotnisko posiada trzy terminale:

Terminal I, zmodernizowany w 1997, jest terminalem krajowym, obsługującym obecnie lotnictwo ogólne (ang.: general aviation) i loty VIP-ów. Ulokowane tu są m.in. wypożyczalnia samochodów, lotnicze firmy usługowe, pomieszczenia wypoczynkowe dla pilotów, Lotniskowe Biuro Meteorologiczne, Straż Graniczna i Policja).
Terminal II, wybudowany w 2005, jest terminalem międzynarodowym, przeznaczonym do obsługi tanich linii lotniczych i czarterów.
Terminal Cargo otwarty 16 września 2009 przeznaczony jest do obsługi połączeń samolotów towarowych.

8 stycznia 2010 oficjalnie rozpoczęto budowę nowego trzykondygnacyjnego terminalu pasażerskiego nr 3. Budynek portu będzie miał 137 m długości, do 80 m szerokości i 15 m wysokości. Nowy port będzie mógł obsłużyć ok. 2 mln pasażerów rocznie. Planowane zakończenie prac i oddanie terminalu do użytku powinno nastąpić we wrześniu 2011

Dużym wydarzeniem związanym z lotniskiem było odprawienie na jego płycie 13 czerwca 1987 uroczystej mszy świętej podczas III podróży apostolskiej do Polski papieża Jana Pawła II.

Źródło: Autorzy: Licencja: [ CC-BY-SA 3.0]
ul. Maczka Stanisława, gen.
więcej zdjęć (140)