Forum Skyscrapercity, zdjęcie 1300px:
Duże zdjęcie - link bezpośredni:
Blog: Miniatura podlinkowana do dużego zdjęcia na fotopolsce:
Duże zdjęcie: link do zdjęcia:
Miniatura: link do miniatury:
1930 , Uroczystość poświęcenia kościoła ewangelicko-augsburskiego w Istebnej
(za: „O Polski Śląsk. Tadeusz Michejda (1895-1955), Władysław Michejda (1896-1943)”, red. Weronika Nagengast, Muzeum Śląskie, Katowice 2000)
Od 1791 Istebna, Koniaków i Jaworzynka należały do zboru w Nawsiu (obecnie na tzw. Zaolziu w Republice Czeskiej). Zostały od niego odcięte granicą państwową w 1920 r. Ówczesny pastor Karol Krzywoń rozumiejąc sytuację rozpoczął starania o budowę istebniańskiego kościoła ewangelickiego. Kościół został wybudowany w latach 1927-1930 według projektu inż. Tadeusza Michejdy, poświęcony 3 sierpnia 1930 przez ks. Juliusza Burschego. 1 października 1932 Istebna stała się filią parafii w Wiśle. W czasie II wojny światowej ponownie przyłączono ją do Nawsia. W 1994 parafia w Wiśle została podzielona na kilka mniejszych, a w Istebnej zamieszkuje wikary i późniejszy administrator ks. Marek Londzin, a od 6 czerwca 1999 proboszcz.
Źródło: Wikipedia