starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 6

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Istebna Kościół ewangelicko-augsburski

1930 , Uroczystość poświęcenia kościoła ewangelicko-augsburskiego w Istebnej
(za: „O Polski Śląsk. Tadeusz Michejda (1895-1955), Władysław Michejda (1896-1943)”, red. Weronika Nagengast, Muzeum Śląskie, Katowice 2000)

Skomentuj zdjęcie
czesil
 
No to mamy ładną kolekcję.
2014-09-11 21:59:07 (11 lat temu)
do czesil: Jej większą część ja skomponowałam :-)
2014-09-11 22:07:54 (11 lat temu)
czesil
 
do vstrone: Owszem :-)
2014-09-11 22:13:11 (11 lat temu)
vstrone
Na stronie od 2013 grudzień
12 lat 5 miesięcy 26 dni
Dodane: 11 września 2014, godz. 21:49:31
Źródło: inne
Rozmiar: 897px x 1400px
Aparat: CanoScan 9000F Mark II
3 pobrania
1552 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia vstrone
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Architekt: Tadeusz Michejda
Wykonawca: Jerzy Grycz
Zbudowano: 1927-1930
Od 1791 Istebna, Koniaków i Jaworzynka należały do zboru w Nawsiu (obecnie na tzw. Zaolziu w Republice Czeskiej). Zostały od niego odcięte granicą państwową w 1920 r. Ówczesny pastor Karol Krzywoń rozumiejąc sytuację rozpoczął starania o budowę istebniańskiego kościoła ewangelickiego. Kościół został wybudowany w latach 1927-1930 według projektu inż. Tadeusza Michejdy, poświęcony 3 sierpnia 1930 przez ks. Juliusza Burschego. 1 października 1932 Istebna stała się filią parafii w Wiśle. W czasie II wojny światowej ponownie przyłączono ją do Nawsia. W 1994 parafia w Wiśle została podzielona na kilka mniejszych, a w Istebnej zamieszkuje wikary i późniejszy administrator ks. Marek Londzin, a od 6 czerwca 1999 proboszcz.
Źródło: Wikipedia