starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 5.5

Polska woj. dolnośląskie Jelenia Góra Centrum ul. Skargi Piotra, ks. Skargi 8

26 listopada 2012 , Szaleństwo kominowe na tylnej elewacji.

Skomentuj zdjęcie
Nie dało się z tych 7 kominów zrobić 3?
2015-01-31 12:33:19 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Zapewne prawo budowlane tak rzecze, jeden nadajnik spalin do jednego odpowietrznika. Tak przynajmniej u mnie jest.
2015-01-31 12:47:54 (11 lat temu)
do esski : Pewnie ze względów bezpieczeństwa - żeby sąsiad sąsiada nie zatruł.
2015-01-31 12:51:33 (11 lat temu)
Andrzej G
+3 głosów:3
do esski : Dokładnie tak. Polskie prawo budowlane dopuszcza w sytuacji nowej instalacji lub remontu w starym budynku podłączenie do pojedynczego przewodu kominowego tylko jednego źródła emisji dymu/spalin lub jednego pomieszczenia w przypadku gdy jest to przewód wentylacji wywiewnej. W tym przypadku zostały najprawdopodobniej w każdym lokalu zainstalowane piece gazowe (zapewne dwufunkcyjne) dla przygotowania ciepłej wody i użytkowej i równocześnie indywidualnego ogrzewania pomieszczeń w każdym lokalu. W związku z tym, że ilość wymurowanych pierwotnie przewodów kominowych, biegnących wewnątrz budynku okazała się niewystarczająca, zastosowano taki las przewodów. Są tu widoczne zarówno przewody spalinowe jak również przewody wentylacji wywiewnej. To, że posiadają nieomal identyczną średnicę zewnętrzną wynika z faktu, że takie przewody (każdego rodzaju) przebiegające w częściach nieogrzewanych budynku oraz na zewnątrz muszą posiadać izolację cieplną (najczęściej wykonaną z wełny mineralnej o grubości 100 mm, otoczonej z zewnątrz płaszczem z blachy). Stąd średnica zewnętrzna takich przewodów to najczęściej ok. 250 mm. Z tego co widać na zdjęciu tych 7 przewodów 'obsługuje' 6 kuchni (jedna z kuchni ma zarówno przewód wentylacyjny jak i spalinowy). Oczywiście można by się pokusić o dokonanie pogrupowania tych przewodów w 3 grupy, gdzie od lewej byłyby 3 przewody, później znowu 3 przewody i na końcu pojedynczy z prawej. Wymagałoby to jednakże zmiany położenia rury spustowej z rynny. Takie zgrupowane przewody można by wspólnie izolować i założyć na nich wspólny płaszcz zewnętrzny, czy nawet pokusić się o wykonanie zewnętrznego stelarza, z pokryciem tynkiem dopasowanym do już istniejącej elewacji. Takie a nie inne zastosowane rozwiązanie jest jednak zapewne podyktowane względami finansowymi. Ciekawe jest także, jakie stanowisko zajął w tej sprawie właściwy miejscowo konserwator zabytków (chyba, że w tym rejonie Jeleniej Góry obowiązuje jedynie ochrona elewacji frontowej budynków).
2015-01-31 13:31:12 (11 lat temu)
do Andrzej G: To bardzo interesujące... z ciekawością odczytałam! :)
2015-01-31 14:51:10 (11 lat temu)
† KazimierzP
Na stronie od 2011 luty
15 lat 4 miesiące 9 dni
Dodane: 30 stycznia 2015, godz. 18:27:46
Autor zdjęcia: † KazimierzP
Rozmiar: 1280px x 1800px
Licencja: CC-BY-SA 3.0
Aparat: SLT-A77V
1 / 60sƒ / 4ISO 12517mm
0 pobrań
443 odsłony
5.5 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia † KazimierzP
Obiekty widoczne na zdjęciu
Skargi 8
więcej zdjęć (5)
ul. Skargi Piotra, ks.
więcej zdjęć (123)
Dawniej: Girnthstrasse