starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 11 głos | średnia głosów: 5.57
Skomentuj zdjęcie
ZPKSoft
+1 głosów:1
Przypisane.
2015-02-24 13:47:56 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Dzieki!
2015-02-24 14:05:36 (11 lat temu)
Stenek
+2 głosów:2
Przeniesienie tego obiektu do Wisły uratowało mu "życie", aczkolwiek patrząc z innego punktu widzenia, to zabranie spod Baraniej Góry tak doskonale wkomponowanego w krajobraz budynku i zastąpienie go tam topornym klocem betonowo-murowanym, wtrąconym w górski pejzaż, było samo w sobie bezsensem. Ale życie jak widać, pisze różne, czasem dość zaskakujące scenariusze, nawet z niezłą puentą
2015-02-24 15:42:07 (11 lat temu)
stoik
 
do Stenek: a nawet pointą :)
2015-02-25 07:10:54 (11 lat temu)
do stoik: Puenta, pointa (fr. point = kropka) – zaskakujące sformułowanie podkreślające sens wypowiedzi lub utworu literackiego umieszczone na końcu
2015-02-25 07:27:09 (11 lat temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do cracusiac: również jestem estetą języka. powiedz mi więc, jak dyplomatycznie powiedzieć "czasem bywasz upierdliwy" :) miłego dnia.
2015-02-25 10:21:57 (11 lat temu)
cracusiac
Na stronie od 2013 sierpień
12 lat 10 miesięcy 16 dni
Dodane: 24 lutego 2015, godz. 13:13:25
Autor zdjęcia: cracusiac
Rozmiar: 1658px x 1396px
Aparat: Caplio G4 wide 
1 / 310sƒ / 2.6ISO 1254mm
4 pobrania
1146 odsłon
5.57 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia cracusiac
Obiekty widoczne na zdjęciu
schroniska turystyczne
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1898
Dawniej: Pałacyk myśliwski Habsburgów, Schronisko PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą
Zabytek: A-477/87 z 16.01.1987 r
Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle wybudowany został na polanie Przysłop w latach 1897-1898 na polecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga. W miejscu tym wcześniej znajdowała się leśniczówka, a od 1855 mały domek dla myśliwych. Wiadomo, że w 1853 odbyło się na tych terenach polowanie, na którym administrator lasów arcyksiążęcych, hrabia Braidla, ustrzelił dwa głuszce. Fakt ten zainteresował arcyksięcia Albrechta Habsburga, zapalonego myśliwego, i od tego momentu całość gospodarki leśnej na tym terenie podporządkowano hodowli tego gatunku. Dotychczasowy domek myśliwski stał się za mały i w 1863 na polanie powstała nowa leśniczówka – obecna Izba Leśna. W latach 60. XIX wieku wybudowano drogę wzdłuż Czarnej Wisełki. Gdy i leśniczówka okazała się za mała, rozpoczęto budowę "Zameczku" – pałacyku myśliwskiego. Był on drewniany i jednopiętrowy; prawdopodobnie zaprojektował go Albin Teodor Prokop, architekt i radca budowlany przy Urzędzie Komory Cieszyńskiej. Obiekt reprezentował styl tyrolski. Fryderyk Habsburg, bratanek i spadkobierca Albrechta, po raz pierwszy gościł na polanie w 1880, a z okazji zakończenia budowy zorganizował polowanie, na którym jego żona Izabela ustrzeliła 30 głuszców. W 1915 w pałacyku gościł cesarz niemiecki Wilhelm II Hohenzollern wraz z feldmarszałkiem Hindenburgiem. W tym samym roku w Wiśle pojawił się arcyksiążę Karol, późniejszy cesarz austriacki. Ostatnie polowanie habsburskie odbyło się w 1916 – arcyksiążę Fryderyk ustrzelił wtedy 2 koguty głuszca. 12 listopada 1918 pałacyk został splądrowany i okradziony przez miejscową ludność. W niepodległej Polsce przeszedł na własność Skarbu Państwa (konkretnie opiekę nad nim przejęło Nadleśnictwo Wisła). W 1923 Urząd Wojewódzki w Katowicach oddał budynek w dzierżawę górnośląskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, który po remoncie w 1925 otworzył w nim schronisko turystyczne. Schronisko mogło pomieścić 64 osoby, w tym 24 w hotelowych warunkach. Wytyczono wówczas szlaki turystyczne na Baranią Górę, powstała też skocznia narciarska "Ślązaczka", która nie zachowała się do dnia dzisiejszego. Od 1928 corocznie odbywały się konkursy skoków. Podczas II wojny światowej niemiecka administracja leśna wydzierżawiła pałacyk towarzystwu Wintersportverein z Katowic. Po wojnie budynek ponownie zaczął działać jako polskie schronisko w 1946. W związku ze zwiększeniem ruchu turystycznego w latach 70. XX wieku administrujące obiektem PTTK wybudowało obok nowy, znacznie większy budynek. Pałacyk został zamknięty (przez jakiś czas służył jako hotel robotniczy dla ekip budowlanych) i zaczął powoli niszczeć – od całkowitej rozbiórki uchroniły go zabiegi Towarzystwa Miłośników Wisły. W 1985 przeniesiono go do centrum Wisły, gdzie od 1987 służy jako siedziba PTTK. Znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego, w pętli beskidzkiej.
ul. Lipowa
więcej zdjęć (51)