starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 19 głosów | średnia głosów: 5.99
Skomentuj zdjęcie
Tu się zapewne wiele zmieni. Nie wiem czy dobrze dopisałem.
2015-05-14 09:23:24 (11 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Raczej do szpitala.
2015-05-14 09:27:28 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Cały teren to działki przypisane do ulicy Pułaskiego, budynek z czerwonej cegły i ogród to nr 6, następnie nr 4 i 2.
2015-05-14 09:35:07 (11 lat temu)
Proszę zróbcie coś, bo jestem na wylocie, muszę wyjść z domu :)
2015-05-14 09:38:37 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Nazwę szpitala chyba należy zmienić bo należy już tylko do bonifratrów. Szczegółów nie mogę poznać bo nie otwiera mi się ich strona (antywirus firmowy blokuje ;-)
2015-05-14 09:46:57 (11 lat temu)
do mamik: Podaj link do tej strony, bo na nie ma wzmianki o wrocławskim szpitalu.
2015-05-14 09:58:16 (11 lat temu)
do ZPKSoft: No właśnie, linki z tej głównej strony bonifratrów mi się nie otwierają. Wygląda na to, że tam w tej chwili nie ma szpitala. A już na pewno ASK bo ten jest w całości na Borowskiej.
2015-05-14 10:35:13 (11 lat temu)
do mamik: Na Borowskiej jest teraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny. Zmienia się to jak w kalejdoskopie
2015-05-14 10:38:42 (11 lat temu)
do vigo: Racja, ASK to nazwa z czasów Akademii Medycznej.
2015-05-14 11:02:24 (11 lat temu)
do mamik: A wtedy były kliniki należące do ASK lub PSK. Np. w PSK część lekarzy była na etatach PSK, a część na etatach AM. Pomieszanie z poplątaniem. :-)
2015-05-14 11:43:34 (11 lat temu)
Dziękuję za zmianę przypisania.
2015-05-14 12:48:34 (11 lat temu)
do mamik: Nazwa ewidentnie do zmiany. Szczegółów niestety nigdzie w sieci nie ma. Ale szpital tu już nie funkcjonuje bo wyniósł się na Borowską. Budynki należą do Bonifratrów i stoją puste. Pamiętam, że w zeszłym roku miasto chciało u nich umieścić romki z koczowiska na Kamieńskiego, właśnie w skrzydle po szpitalu.
2015-05-14 18:07:14 (11 lat temu)
do Cristoforo: Zmieniłem nazwę i funkcję. Działalność medyczna chyba dopiero w planach.
2015-05-14 19:03:12 (11 lat temu)
Cristoforo
+1 głosów:1
do mamik: No i gra :)
2015-05-14 19:20:35 (11 lat temu)
do Cristoforo: Ciekawe co dalej będzie z tymi budynkami? ... bo faktycznie niszczeją, czy ktoś wie kto jest ich właścicielem?
2015-05-14 19:48:00 (11 lat temu)
Mnie ciekawi, co będzie w przyszłości na tym placu. Prawie centrum, a tu tak wielka działka. Dzisiaj wywozili stamtąd gruz.
2015-05-14 21:30:32 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Właścicielami budynków i ogrodu są bonifratrzy
2015-05-14 21:45:53 (11 lat temu)
Pojawiło się pozwolenie na budowę budynku wielorodzinnego przy Pułaskiego. Chyba nie ma innej wolnej działki niż ta?
2016-04-05 12:10:04 (10 lat temu)
max
do Licho: Jest jeszcze ta: (wg. MPZP - czterohektarowy teren pod zabudowę mieszkaniową z usługami).
2016-04-05 16:24:19 (10 lat temu)
do max: Dworzec należy do Banco Popular z Hiszpanii, który przejął teren od hiszpańskiego dewelopera. Tego samego co Świdnicka 19.
2016-04-05 17:18:59 (10 lat temu)
Wacław Grabkowski
Na stronie od 2009 czerwiec
16 lat 11 miesięcy 25 dni
Dodane: 14 maja 2015, godz. 9:19:15
Autor zdjęcia: Wacław Grabkowski
Rozmiar: 1700px x 1146px
Licencja: CC-BY-NC-ND 3.0
6 pobrań
923 odsłony
5.99 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Wacław Grabkowski
Obiekty widoczne na zdjęciu
ogrody
Klasztor bonifratrów
więcej zdjęć (365)
Zbudowano: 1717
Dawniej: Kloster der Barmherzigen Brüder, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 5
Zabytek: A/5302/21 z 23.10.1961

Bonifratrzy sprowadzeni zostali do Wrocławia w 1711 r. z inicjatywy Maksymiliana Cocxa von Onsel i Johanna Adriana von Plencken. Klasztor zaczęto wznosić w 1717 r. według projektu Johanna Blasiusa Peintnera. Wtedy powstało pierwsze z czterech skrzydeł. Trudności finansowe powodowały opóźnienia w oddawaniu do użytku kolejnych skrzydeł. Ostatnie ukończono dopiero w 1736 r. Następna rozbudowa nastąpiła dopiero w 1864 r., kiedy wzniesiono wzdłuż ul. Pułaskiego klasycystyczny gmach. Założony na planie prostokąta, kryty czterospadowym dachem budynek ma trzy kondygnacje, a jego czternastoosiowa fasada zwieńczona została tympanonem przedstawiającym Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. W 1895 r. dobudowano od południa kolejny budynek, tym razem neogotycki. W tym samym roku podwyższono starą część klasztoru i szpitala według projektu Emila Handkego i Josepha Ebersa. Od południa i wschodu przylegał do całego kompleksu cmentarz, a także ogród i tereny rekreacyjne. Po 1945 r. szpital został upaństwowiony, a klasztor zajmuje tylko wschodnie skrzydło w najstarszej części obiektu.



(za: Atlas architektury Wrocławia, tom I)


Ogród bonifratrów
więcej zdjęć (53)
ul. Traugutta Romualda
więcej zdjęć (5591)
Dawniej: Kloster Strasse
Główna i jedna z najstarszych ulic Przedmieścia Oławskiego prowadząca w kierunku Oławy i Małopolski. Odcinek zachodni, od murów miejskich do ul. Pułaskiego, funkcjonował jako główna droga osady tkaczy walońskich. Przy nim znajdowały się wzmiankowane od połowy XIII w. kościoły św. Maurycego oraz św. Łazarza wraz z szpitalem dla trędowatych. Odcinek wschodni od ul. Pułaskiego do ul. Krakowskiej został zabudowany do końca XVIII w. m.in. klasztorem Bonifratrów (1714-1734), Biały Folwark z pałacem biskupim (1735 r.) w rejonie pl. Zgody czy młyn przy Żabiej Ścieżce. Początkowo ulica nie miała jednej nazwy na całej swej długości i tak odcinek zachodni nazywano Wallgasse, zaś odcinek wschodni Weingasse. Dopiero po włączeniu Przedmieścia Oławskiego od Wrocławia (1808 r.) połączono obie drogi nadając im jedną nazwę Klosterstr. (ul. Klasztorna) wywodzącą się od klasztoru Bonifratrów. Wtedy też rozpoczęło się przeobrażanie zabudowy. Zaczęły powstawać kamienice czynszowe (najstarsza nr 73 wg proj. z 1866 r.) oraz liczne zakłady przemysłowe głównie wzdłuż brzegów Oławy. Były to przede wszystkim drukarnie perkalu nr pod nr 66, od 1834 r. odlewnia żelaza i fabryka maszyn; pod nr 72-74 założona w 1809 r. przędzalnia bawełny Augusta Carla Mildego (jego grób znajduje się w kościele św. Maurycego), późniejszy zakład oczyszczania miasta czy wytwórnia wódek Carla Schirdewana pod nr 102-104. Na większości podwórek, w oficynach znajdowały się małe zakłady m.in. fabryka majonezu pod nr 45, fabryka konserw Manna pod nr 43 czy zakład transportowy pod nr 97. W 1852 r. w miejscu gospody Pod Austriackim Cesarzem wzniesiono ewangelicki szpital \"Bethanien\". Kompleks składający się z 10 budynków wraz z gmachem głównym wzniesionym w latach 1913-16 wg proj. Theodora Grunerta i firmy budowlanej Simon&Halfpaap.

W czasie wojny zniszczona została większość zabudowy od Podwala do ul. Pułaskiego. Część budynków w rejonie pl. Wróblewskiego rozebrano kilka lat po wojnie. W latach 90. uzupełniono plombami luki w zabudowie między ul. Prądzyńskiego i ul. Krakowską. Po powodzi 1997 r. wyburzono kilka kamienic w końcowym biegu ulicy lecz także przeprowadzono gruntowny remont drogi (lata 1998-1999). Do 5 listopada 1945 r. ulica nosiła nazwę Klasztornej, wtedy zmieniono ją na ul. gen. Romualda Traugutta (1826-1864), dyktatora w powstaniu styczniowym.