| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Nim RYŚ ryknie

proszę czekać...

- W objazd. Monter klepie dłonią w siodełko. Dwóch pomocników wyprowadza zgrabny motorower poza halę montażową. Po chwili silnik zacznie gdakać. Tak Ryś bynajmniej nie ryczy...

- W objazd.
Monter klepie dłonią w siodełko. Dwóch pomocników wyprowadza zgrabny motorower poza halę montażową. Po chwili silnik zacznie gdakać. Tak Ryś bynajmniej nie ryczy...
Inżynier Zbigniew Domicz, główny konstruktor zakładów Metalowych w Zakrzowie, powtarza pytanie, które mu przed chwilą zadałem. - Kiedy przystąpiliśmy do opracowania konstrukcji? - zastanawia się nieco, po czym czyni ruch, jakby chciał sięgnąć po notes. Ale cofa rękę i mówi: - Tak, to nie było wcale dawno, dwa lata temu. W stycznia 1957 roku otrzymaliśmy wytyczne, na których oparliśmy nasze założenia konstrukcyjne, a w maju prototyp był już gotowy, zatwierdzony przez władze zwierzchnie. We wrześniu 1958 roku pierwsza partia handlowa - 400 sztuk - opuściła naszą fabrykę. Plan na rok 1959 przewiduje wypuszczenie z fabryki 20 000 motorowerów "Ryś". W roku 1965, kiedy zakrzowska fabryka osiągnie szczyt możliwości produkcyjnych, na rynek zostanie skierowanych 45 000 sztuk.
Cacko z silnikiem
Zespół konstruktorów w składzie inż. Edward Janas, inż. Roman Wahowiak i inż. Zbigniew Domicz cieszy się zasłużoną sławą twórców najlepszego motoroweru w Europie. "Rys" bowiem nie tylko ma piękną sylwetkę, którą zawdzięcza "skuterowej" obudowie, ale jest ekonomiczny, doskonale technicznie wykonany. Wzbudził podziw takich fachowców, jak Niemcy i Czesi, a Austriacy chcą podobno nawet współpracować z fabryką w Zakrzowie.
"Ryś", czyli "MR-1" - jak brzmi oficjalna nazwa - ma silnik dwutaktowy ze zwrotnym przepłukiwaniem cylindra, który daje moc 1,3 KM przy maksymalnych obrotach 5500 na minutę. Pojemność cylindra wynosi 48,47 cm3. Dwuprzekładniowa skrzynia biegów pozwala na jazdę w różnych warunkach terenowych, co jest istotne w warunkach wiejskich i górzystych. Gaźnik ma symbol "G-12"; dostarcza on do cylindra paliwa - mieszanki benzyny z olejem w stosunku 1:25, przy czym silnik zużywa 1,5 litra mieszanki na 100 kilometrów. Pojemność zbiornika wynosi 8 litrów. A teraz zajmijmy się podwoziem: rama wykonana jest ze spawanych rur. Zawieszenie przednie na teleskopie bez tłumienia, a tylne - na wahaczu, umieszczonym na sprężynie z tłumieniem ciernym. Motorower ma długość 1850 mm, szerokość 660 mm, wysokość 835 mm, z napełnionym zbiornikiem waży 54 kilogramy, a można na niego załadować 120 kilogramowego grubasa lub normalnego pasażera ze sporym bagażem. "Ryś" ma ogumienie 23"X 2,125".
Aby wszystkie tajemnice "Rysia" były nam znane, opiszę jeszcze instalację elektryczną: iskrownik z wbudowaną cewką oświetleniową na 6 woltów, 17 watów; światło szosowe - 15 watów, miejskie - 8 watów, tylne - 3 waty. Świeca, zapłonowa ma symbol M14/225.

 Uwaga: "Ryś" osiąga co prawda prędkość maksymalną 55 km na godzinę, lecz główny konstruktor zaleca jazdę podróżną w granicach 48 km na godzinę. Przy takie] prędkości silnik pracuje najsprawniej i najmniej "pali". Prostota obsługi "Rysia" jest tak wielka, że każdy umiejący jeździe na zwykłym rowerze w ciągu paru godzin opanuje sztukę korzystania z tego motoroweru.
Konstruktorami silnika są inżynierowie: Stózniak i Haman z Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego we Wrocławiu, która to fabryka produkuje silniki dla Zakrzowa. Z innych kooperantów wymienić należy Bielskie Zakłady Metalowe, produkujące gaźniki. Zakłady Metalowe w Kielcach - dostarczające łańcuchów, Zakład Wytwórcze Sprzętu Instalacyjnego w Poniatowej, "Stomil" - produkujący gumy do motoroweru, oraz fabrykę w Błoniu, wykonującą liczniki -,kilometrow. W sumie wymienione fabryki produkują sprzęt, który po zmontowaniu daje wspaniałego "Rysia", czyli "MR-1". "Ryś" na ziemi Kierownik montażu, inżynier Jerzy Róż, pokrótce informuje o przebiegu montażu.
- Wszystkie podzespoły wykonane poza naszą fabryką dostarczamy na linię w stanie nienagannym, to znaczy - sprawdzonym dodatkowo jeszcze przez naszą kontrolę techniczną. Natomiast takie zespoły, jak rama, teleskopy, wahacz, lampa, koła, manetki i obudowę, przygotowujemy na miejscu, a zatem kontrolę jakości przeprowadzamy przed otrzymaniem części z magazynu.
Co to jest "wahacz"? Na części tej umocowana jest rama w jej tylnej części. Wahacz ma zawieszenie z centralną sprężyną, dzięki czemu amortyzuje wstrząsy, które normalnie przeniosłyby się z tylnego koła na ramę. Dzięki temu, że wahacz ma amortyzator cierny, który tłumi drgania sprężyny - stawiając opór drgającej sprężynie - na siodełku siedzi się niczym w wygodnym fotelu. Wahacz jest oryginalnym rozwiązaniem konstrukcyjnym tylnego zawieszenia motoroweru, dotychczas nie znanym w przemyśle motoryzacyjnym. Wróćmy jednak do opisu montażu.
- Gdy już wszystkie podzespoły są na linii, rozpoczyna się montaż. Montujemy motorowery systemem taśmowym. Do ramy kolejno przybywają: wahacz, teleskopy, kierownica, silnik, zbiornik paliwa, lampa i obudowa. Wymieniam oczywiście tylko ważniejsze elementy "Rysia". Później kontrola techniczna przeprowadza generalny przegląd. po którym motorower jest objeżdżany. Ostateczna kontrola następuje po objeździe. Po niej - magazyn odbiera od produkcji gotowy motorower.
Czekać czy kupować? Oto jest pytanie!
"Ryś" jest drogi: 6500 złotych - to nie bagatelka. Ale w niczym nie ustępuje WFM-ce, jeżeli chcemy jeździć "solo", bowiem, niestety, przepisy nie pozwalają na wożenie pasażera na motorowerze. A "Ryś" po bardzo ciężkich drogach turystycznych przebył kilka tysięcy kilometrów bez remontu z obciążeniem 185 kilogramów.
Wkrótce "Ryś" będzie tańszy: wersja popularna, bez obudowy, będzie kosztowała 4500 zł. Natomiast 6500 zł będzie kosztował motocykl oparty na koncepcji "Rysia", o pojemności 75 cm3. Ten już będzie przewidziany na dwie osoby, ale - wymagać będzie prawa jazdy.
Konstruktorzy "Rysia" przewidują wypuszczenie w krótkim czasie  przyczep do motorowerów "Ryś" o ładowności 50 kg. W roku 1961 fabrykę zacznie opuszczać wspomniany już motoskuter 75 cm3, a także w tym samym roku - motorower sportowy.
A zatem - czekać czy kupować? Kupować! - zawołają miłośnicy motoryzacji. Tylko czekamy, aż będzie można...

artykuł z : Młody technik Nr 5 (130) maj 1959

Skomentuj artykuł
fazi1
 
Tak tak czytałem :0)
2013-06-04 12:58:39 (13 lat temu)
 
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: międzyzdroje kurzyna szyperki gilówka rzeka bukowa rynek duszniki zdrój golce domostawa rynek duszniki zdrój gdansk gdansk Friedrich Bernhard Wernher Friedrich Bernhard Wernher nisko nisko ostrów południowy ostrów południowy nisko nisko radom radom stawki 14 stawki 27 rynek duszniki zdrój dzika 5 dzika 3 Rynek Rynek sobieszów tatry tatry Gerichtsstraße. Bawełny Leżajsk bytom sądowa