|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 15 głosów | średnia głosów: 6
Lata 1932-1936 , Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi PannySkomentuj zdjęcie
|
31 pobrań 3740 odsłon 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia esski Obiekty widoczne na zdjęciu
Tramwaje w Gorzowie Wielkopolskim więcej zdjęć (16) Zbudowano: 1899 Skrót najważniejszych dat i wydarzeń: 29 lipca 1899 - uroczyste uruchomienie tramwajów elektrycznych (konnych wcześniej nie było). Trzy linie na prawobrzeżnej części miasta: w kierunkach na północ (dz. Mieszka I), zachód (dz. Sikorskiego i 11 listopada) wschód (dz. Warszawska). 1903-1904 - uruchomienie odnogi do Parku Słowiańskiego (od Mieszka I) i przedłużenie linii zachodniej do rejonu dz. pl. Słonecznego. 11 września 1922 - zawieszenie ruchu z powodu nierentowności. 15 sierpnia 1924 - wznowienie ruchu tramwajowego 1926 - otwarcie nowej linii na Zamoście przy okazji budowy nowego mostu przez Wartę. 1945-1947 - zawieszenie ruchu (działania wojenne i dewastacja infrastruktury oraz brak sprzętu) 1 maja 1947 - ponowne uruchomienie tramwajów (stopniowo przywrócono sieć na prawym brzegu Warty sprzed 1945 r. z wyjątkiem odnogi do Parku Słowiańskiego). 1951 - wznowienie ruchu na Zamoście 1955 - przedłużenie linii wschodniej do ul. Energetyków 1967 - likwidacja linii na Zamoście (związana z przebudową mostu przez Wartę) 1 maja 1972 - przedłużenie linii zachiodniej do nowej pętli "Wieprzyce" wraz z nową zajezdnią (zlikwidowano starą zajezdnię na ul. Składowej) 1973 - wydłużenie linii północnej do nowej pętli "Piaski" luty 1975 - wydłużenie linii wschodniej do nowej pętli "Silwana" 2012 - zawieszenie kursowania tramwajów do dworca PKP (bez likwidacji infrastruktury) 1.10.2017 - zawieszenie kursowania tramwajów w związku z kompleksową modernizacją sieci tramwajowej, m.in. Kostrzyńska, Walczaka, Chrobrego, Mieszka I, Warszawska, Sikorskiego i Dworcowa (planowane ukończenie - 2019 rok). Po ukończeniu prac, planowana jest rozbudowa sieci na os. Górczyn. 2.07.2020 - wznowienie regularnych przewozów pasażerskich na odcinku Wieprzyce-Silwana Fontanna Pauckscha więcej zdjęć (47) Zbudowano: 1897/1997 W 1896 gorzowski przedsiębiorca Hermann Paucksch (właściciel firmy Maschinenbauanstalt und Dampfkesselfabrik H. Paucksch AG - Budowa maszyn i kotłów parowych H.Paucksch SA) ufundował nazwaną jego imieniem fontannę uruchomioną w 1897 roku. Rzeźbiarz Cuno von Uechtritz-Steinkirch stworzył w basenie smukły kamienny słup, na którym umieścił figurę silnej kobiety. Brązowa figura niesie na ramionach koromysło, na którego łańcuchach zawieszone są wiadra. Postać symbolizuje pracowitość gorzowian i życiodajność Warty. U stóp kobiety siedzą trzy figury dzieci, które symbolizują ówczesne podstawy gospodarki miasta. Chłopiec z młotem i kołem zębatym symbolizuje przemysł, dziewczynka z wędką rybołówstwo, a dziewczynka z siecią i statkiem, płynącym w zbiorniku u stóp głównej figury, żeglugę. Stary Rynek więcej zdjęć (229) Dawniej: Markt |