starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 15 głosów | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
mirekjot
+1 głosów:1
To nie jest rok 1930. Te tramy to efekt procesu modernizacji taboru rozpoczętego w roku 1932.
2025-05-24 17:59:00 (rok temu)
esski
Na stronie od 2009 październik
16 lat 8 miesięcy 2 dni
Dodane: 8 września 2015, godz. 4:31:21
Rozmiar: 1508px x 961px
31 pobrań
3740 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia esski
Obiekty widoczne na zdjęciu
fontanny
Zbudowano: 1899
Skrót najważniejszych dat i wydarzeń:
29 lipca 1899 - uroczyste uruchomienie tramwajów elektrycznych (konnych wcześniej nie było). Trzy linie na prawobrzeżnej części miasta: w kierunkach na północ (dz. Mieszka I), zachód (dz. Sikorskiego i 11 listopada) wschód (dz. Warszawska).
1903-1904 - uruchomienie odnogi do Parku Słowiańskiego (od Mieszka I) i przedłużenie linii zachodniej do rejonu dz. pl. Słonecznego.
11 września 1922 - zawieszenie ruchu z powodu nierentowności.
15 sierpnia 1924 - wznowienie ruchu tramwajowego
1926 - otwarcie nowej linii na Zamoście przy okazji budowy nowego mostu przez Wartę.
1945-1947 - zawieszenie ruchu (działania wojenne i dewastacja infrastruktury oraz brak sprzętu)
1 maja 1947 - ponowne uruchomienie tramwajów (stopniowo przywrócono sieć na prawym brzegu Warty sprzed 1945 r. z wyjątkiem odnogi do Parku Słowiańskiego).
1951 - wznowienie ruchu na Zamoście
1955 - przedłużenie linii wschodniej do ul. Energetyków
1967 - likwidacja linii na Zamoście (związana z przebudową mostu przez Wartę)
1 maja 1972 - przedłużenie linii zachiodniej do nowej pętli "Wieprzyce" wraz z nową zajezdnią (zlikwidowano starą zajezdnię na ul. Składowej)
1973 - wydłużenie linii północnej do nowej pętli "Piaski"
luty 1975 - wydłużenie linii wschodniej do nowej pętli "Silwana"
2012 - zawieszenie kursowania tramwajów do dworca PKP (bez likwidacji infrastruktury)
1.10.2017 - zawieszenie kursowania tramwajów w związku z kompleksową modernizacją sieci tramwajowej, m.in. Kostrzyńska, Walczaka, Chrobrego, Mieszka I, Warszawska, Sikorskiego i Dworcowa (planowane ukończenie - 2019 rok). Po ukończeniu prac, planowana jest rozbudowa sieci na os. Górczyn.
2.07.2020 - wznowienie regularnych przewozów pasażerskich na odcinku Wieprzyce-Silwana
Fontanna Pauckscha
więcej zdjęć (47)
Zbudowano: 1897/1997

W 1896 gorzowski przedsiębiorca Hermann Paucksch (właściciel firmy Maschinenbauanstalt und Dampfkesselfabrik H. Paucksch AG - Budowa maszyn i kotłów parowych H.Paucksch SA) ufundował nazwaną jego imieniem fontannę uruchomioną w 1897 roku. Rzeźbiarz Cuno von Uechtritz-Steinkirch stworzył w basenie smukły kamienny słup, na którym umieścił figurę silnej kobiety. Brązowa figura niesie na ramionach koromysło, na którego łańcuchach zawieszone są wiadra. Postać symbolizuje pracowitość gorzowian i życiodajność Warty. U stóp kobiety siedzą trzy figury dzieci, które symbolizują ówczesne podstawy gospodarki miasta. Chłopiec z młotem i kołem zębatym symbolizuje przemysł, dziewczynka z wędką rybołówstwo, a dziewczynka z siecią i statkiem, płynącym w zbiorniku u stóp głównej figury, żeglugę.

Fontanna znajduje się za katedrą pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku. Obecna rzeźba jest wierną rekonstrukcją, z 1997, zniszczonej oryginalnej fontanny. Rekonstrukcja jest dziełem rzeźbiarki Zofii Bilińskiej.

Gorzów Wielkopolski świętował w styczniu 2007 750-lecie istnienia i z tej okazji Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek pocztowy ukazujący fontannę.

Za

/p>
Stary Rynek
więcej zdjęć (229)
Dawniej: Markt