|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 6
Lata 1931-1939 , Pomnik żołnierzy z 7 Rezerwowego Pułku Piechoty poległych w I wojnie światowej i zieleniec na pl. Powstańców Śląskich i Wielkopolskich.Skomentuj zdjęcie |
6 pobrań 1153 odsłony 6 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia Cristoforo Obiekty widoczne na zdjęciu
Zbudowano: 1931 Zlikwidowano: 196x Dawniej: Reserve Infanterie Regiment 7 Seinen Helden Denkmal Pomysł uczczenia pamięci poległych zrodził się zaraz po zakończeniu I wojny światowej ale dopiero w połowie lat 20. XX wieku zdecydowano o budowie pomnika. Pierwsze projekty pomnika przedstawione w roku 1926 odrzucono, ponieważ nie pasowały do znajdującego się w tle gmachu gimnazjum. Ostatecznie z kilku koncepcji wybrano projekt Güntera Grundmanna, historyka i generalnego konserwatora zabytków prowincji dolnośląskiej. Prosty w formie i symbolice pomnik (stalowe elementy stylizowane na tarczę słoneczną i płomienie wraz z tablicą, umieszczone na ceglanym postumencie) uroczyście odsłonięto w roku 1931. Po II wojnie światowej usunięto z pomnika tablicę oraz niemieckie napisy i w takim stanie pomnik przetrwał do połowy lat 60. XX wieku, kiedy to został rozebrany w związku z przebudową placu. (Petroniusz w oparciu o Nowosolskie ulice, tom 1, Muzeum Miejskie, Nowa Sól 2009) pl. Powstańców Śląskich i Wielkopolskich więcej zdjęć (48) Dawniej: Bahnhofplatz |