starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 2 głosy | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
Dlaczego podpisane, że w Rogoźnie?
2015-12-08 20:33:52 (10 lat temu)
Mariusz Brzeziński
Na stronie od 2011 sierpień
14 lat 10 miesięcy 9 dni
Dodane: 7 grudnia 2015, godz. 20:13:09
Rozmiar: 1440px x 1057px
1 pobranie
1682 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Mariusz Brzeziński
Obiekty widoczne na zdjęciu
kościoły, katedry, kaplice
Kościół św. Jana Bosko
więcej zdjęć (16)
Zbudowano: 1935
Kościół św. Jana Bosko w Luboniu - jeden z czterech kościołów rzymskokatolickich w mieście Luboń. Mieści się przy ulicy Jagiełły, w dzielnicy Stary Luboń. Należy do dekanatu lubońskiego.
Z inicjatywą budowy kościoła wyszedł jako pierwszy ks. Stanisław Streich - ówczesny proboszcz parafii żabikowskiej, który z zaangażowaniem przewodniczył Komitetowi Budowy Kościoła. Jesienią 1934 roku ksiądz Streich nabył od Uniwersytetu Poznańskiego grunt pod budowę przyszłej świątyni. 1 października 1935 roku, po oddaniu do użytku nawy bocznej, w Poznaniu został wydany akt, na mocy którego oficjalnie powstała parafia. Pięć dni później ks. Stanisław Streich odprawił pierwszą mszę przy nawie powstającego kościoła. W kolejnych latach rozbudowano i wykończono wnętrze świątyni, a w 1939 roku powstała dzwonnica. Przez lata okupacji hitlerowskiej w murach kościoła magazynowano materiały sanitarne. Po wyzwoleniu, latem 1945 roku rozpoczęto odbudowę spalonej przez Niemców i zniszczonej działaniami wojennymi świątyni. W październiku 1946 roku odprawiono w niej, pierwsze po zakończeniu wojny, nabożeństwo. W latach 1976-1981 przeprowadzono przebudowę wnętrza kościoła. W 2002 roku ceglane mury świątyni zostały otynkowane.
ul. Jagiełły Władysława
więcej zdjęć (22)