starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 12 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. dolnośląskie powiat strzeliński Strzelin ul. Dzierżoniowska Kamieniołomy granitu

28 czerwca 2014 , Kamieniołomy granitu w Strzelinie z lotu ptaka. Za pomoc w nakręceniu filmu dziękuję bardzo Zosi i Pawłowi - ZPKSoft :)

Skomentuj zdjęcie
ZPKSoft
+2 głosów:2
Fantazja ! Gołębiu zaraz prześlemy link do filmu naszemu przewodnikowi i kierownictwu kamieniołomów. Wytężałam wzrok, ale nie dostrzegłam zwłok mężczyzny w czeluści nieczynnego wyrobiska. Dwa dni po naszym zwiedzaniu odkryto ciało na głębokości ok. 80 m, o czym pisałam pod zdjęciem . Może kolegom uda się coś wypatrzyć, a może nieszczęśnik znalazł się tam już po naszej wizycie ?
2016-01-11 19:57:43 (10 lat temu)
pawulon
+3 głosów:3
do ZPKSoft: Nie ma to jak film z dreszczykiem ;-)
2016-01-11 20:52:01 (10 lat temu)
Nie wiem jak to się stało że premierę przegapiłem. Ten film chciałem zobaczyć od momentu jego powstania :) I teraz wiem że warto było czekać, szczególnie ta część z wnętrza wyrobiska jest dla mnie czymś fantastycznym. Zapisuję się na obejrzenie w pełnej rozdzielczości.
2016-02-11 22:35:32 (10 lat temu)
Brawo! Znakomite.
2016-02-11 22:39:52 (10 lat temu)
Polska z lotu ptaka
Na stronie od 2014 kwiecień
12 lat 2 miesiące 5 dni
Dodane: 11 stycznia 2016, godz. 19:31:18
Autor zdjęcia: Polska z lotu ptaka
Rozmiar: 1920px x 1440px
0 pobrań
966 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Polska z lotu ptaka
Obiekty widoczne na zdjęciu
kamieniołomy
Kamieniołomy granitu
więcej zdjęć (156)
Kamieniołom granitu w Strzelinie jest tak stary , jak i samo miasto. Romańska rotunda z XII w., mury miejskie z końca XIII w., wznoszone były z miejscowego granitu. W latach 1370-1417 zbudowano z niego potężny kościół św. Michała w Brzegu. W 1402 r.,miasto wykupiło z rąk księżny Agnieszki kamieniołom. Od tego czasu zwiększyło się wydobycie tego cennego kamienia. Rada miejska wydzierżawiała kamieniołom na krótsze lub dłuższe okresy. Eksploatację złoża w Strzelinie na skalę przemysłową rozpoczęto około 1830 - 1871 roku. Bloków granitowych ze Strzelina, użyto również do budowy licznych dworców kolejowych, giełdy i ratusza w Berlinie. W 1938 r., kamieniołom wszedł w skład nowo powstałego przedsiębiorstwa pod nazwą “Niederschlesische Granitwerke”, przestawiając się na produkcję elementów budowlanych dla potrzeb przygotowań wojennych hitlerowskiej III Rzeszy. W ostatnim okresie działań wojennych zostały zdewastowane budynki i urządzenia dźwigowe. Wyrobiska były zalane wodą. Ledwo ucichły działania wojenne w roku 1945, a już przystąpiono do zabezpieczania obiektu przed dalszą dewastacją. Dzięki temu już w styczniu 1946 roku wysłano pierwsze wagony z kamieniem do budowy i odbudowy zniszczeń wojennych. W tym okresie czynny był tylko jeden podnośnik (suwnica linowo torowa) na 15 istniejących. Na początku lat pięćdziesiątych do pracy w wyrobiskach zaangażowano wojsko. W strzelińskich kamieniołomach są eksploatowane wielkie złoża granitu, przerabiane na materiał drogowy, brukowy i kruszywa. Strzeliński granit powędrował do odbudowy mostu Poniatowskiego w Warszawie , budowy Pałacu Kultury i Nauki , pomnika Nike czy pomnika papieża Jana XXIII we Wrocławiu. Kamieniołom strzeliński prowadzi klasyczne wydobycie wgłębne i jest największym tego typu wyrobiskiem w Europie. Główne wyrobisko produkcyjne liczy odpowiednio: średnia głębokość wynosi 120 metrów, długość 650 metrów i szerokość 300 metrów. Właścicielem od roku 1992 był “GRANITEX Sp.z o.o. , której udziałowcami byli między innymi Bank Zachodni we Wrocławiu i Cei Minex w Warszawie. W tym też okresie rozpoczęto wydobywanie na powierzchnie bloków skalnych za pomocą nowoczesnych dźwigów Derrick o nośności do 20 t. Zastąpiły w pewnym sensie jusz nieliczne stare suwnice linowo torowe rozmieszczone w poprzek wyrobiska z udźwigiem do 5 t. Na początku XXI wieku Spółka GRANITEX -postawiona została w stan upadłości. Do tego też czasu teren kamieniołomów był licznie odwiedzany przez turystów, budząc podziw swoim ogromem i niepowtarzalnym, swoistym pięknem, stanowiąc niewątpliwie główną atrakcję turystyczną Strzelina. W początkowym okresie roku 2004 ,rozpoczęła działalność gospodarczą Spółka JP Kopalnia Granitu Sp. z o.o.
Od lutego 2010 funkcjonują pod nową nazwą Mineral Polska Sp. z o.o., firma zajmuje się pozyskiwaniem i wydobyciem materiałów kamiennych dla budownictwa drogowego i kolejowego. " Mineral", jest również właścicielem całych strzelińskich kamieniołomów po rezygnacji dotychczasowej firmy "JP" z końcem roku 2010. MINERAL to marka koncernu STRABAG SE. Pod marką MINERAL działa ponad 170 zakładów produkujących kruszywa w różnych krajach Europy.

więcej o firmie Mineral Polska Sp. z o.o. na stronie :

mietok
ul. Dzierżoniowska
więcej zdjęć (680)
Dawniej: Nimptscherstrasse