|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 5 głosów | średnia głosów: 5.62
2007 , Jednym z ciekawych obiektów przy ul. Partyzantów jest zabytkowa, drewniana wieża ciśnień (jedyna zachowana w mieście; z końca XIX wieku), przy której wybudowano nowe bloki mieszkalne, co oznaczało konieczność przeniesienia jej bliżej ulicy. |
Wieżę przeniesiono, ale domków już nie ma. 2010-03-16 19:22:01 (16 lat temu)
|
|
Na stronie od 2010 luty
16 lat 4 miesiące 6 dni |
![]() |
wieże
|
Budynek wzniesiony został pod koniec XIX wieku przez Henryka Modzelewskiego. Rodzina Modzelewskich była wówczas właścicielem działki o pow. Ok. 5 ha, na której to znajdowały się budynki mieszkalne i gospodarcze a także szklarnie i ogrody. Wieża ciśnień miała za zadanie gromadzenie zapasu wody oraz jej dystrybucje na potrzeby gospodarstwa ogrodniczego oraz potrzeby bytowe mieszkańców sąsiedniego budynku. Około 1910 roku właścicielem i użytkownikiem budynku został Bolesław Modzelewski. W czasie II wojny światowej gospodarstwo użytkowane było przez Niemców. Po śmierci Bolesława Modzelewskiego w 1942 roku, właścicielem została jego żona Wanda. Od początku lat 50-tych gospodarstwo zaczęło podupadać. Część terenów i obiektów została sprzedana. Wnętrze okazałego budynku mieszkalnego Modzelewskiego podzielono na siedem niewielkich mieszkań. Wieża ciśnień również zaczęła tracić na znaczeniu, chociaż nadal użytkowana była jako zbiornik wody do celów bytowych mieszkańców. Woda tłoczona była z kopanej studni umieszczonej wewnątrz wieży. Pompa napędzana była silnikiem spalinowym i elektrycznym.
Zaniechanie prac konserwatorskich doprowadził w końcu do fatalnego stanu technicznego budynku. W 1981 roku rozpoczęto prace remontowe, które z przerwami trwały do 1985 roku. W czasie tych prac, wskutek zaniedbań wykonawców zanieczyszczono studnię i uszkodzono pompę. Budynek, choć wyremontowany przestał pełnić swą funkcję.