starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
Skomentuj zdjęcie
mar
Na stronie od 2008 grudzień
17 lat 6 miesięcy 8 dni
Dodane: 26 września 2009, godz. 18:07:05
Rozmiar: 900px x 592px
7 pobrań
3053 odsłony
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mar
Obiekty widoczne na zdjęciu
szkoły średnie
Dawniej: Kino-teatr "Sokół"
Przed wybuchem I wojny światowej budynek ten był siedzibą Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Urządzano tu poza ćwiczeniami gimnastycznymi, także wieczornice i akademie upamiętniające ważne rocznice narodowe.

Tu ćwiczyła się młodzież, która w przyszłości weszła w skład legionów Piłsudskiego. Długo nowotarskie towarzystwo nie posiadało swojego budynku. Od 1902 roku zaczęto czynić starania, mające na celu wystawienie siedziby "Sokoła". Ostatecznie miasto oddało towarzystwu plac, z piwnicami browaru miejskiego, które miały być wyremontowane. Później nad nimi wystawiono jednopiętrowy budynek, który ostatecznie oddano do użytku publicznego 15 sierpnia 1908 roku.

W dwudziestoleciu międzywojennym znajdowało się tu Seminarium Nauczycielskie.
Za

Obecnie: Zespół Szkół Nr 1 im. Władysława Orkana Plac Słowackiego 13, 34-400 Nowy Targ

Jarosław Dubowski
pl. Słowackiego Juliusza
więcej zdjęć (44)
Dawniej: Mały Rynek