starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 6 głosów | średnia głosów: 5.92

Polska woj. opolskie powiat opolski Narok Pałac

22 maja 2016 , Pięknie odrestaurowany pałac w Naroku.

Skomentuj zdjęcie
Desperado
Na stronie od 2015 lipiec
10 lat 11 miesięcy 4 dni
Dodane: 23 maja 2016, godz. 15:42:52
Autor zdjęcia: Desperado
Rozmiar: 1600px x 900px
4 pobrania
1409 odsłon
5.92 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Desperado
Obiekty widoczne na zdjęciu
Pałac
więcej zdjęć (40)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1859-1869
Zabytek: 2021/76 z 23.08.1976
Początki pałacu w Naroku sięgają XVIII wieku. Jego właścicielem była wówczas hrabina Luisa Eleonora von Beess z domu von Skerbrnsky. Następnie kolejnymi gospodarzami byli: Gottlob Albrecht von Saurma, pan na Sadowicach, generałowa von Schmiedeberg i bracia Guradze, którzy w krótkim czasie doprowadzili do upadku majątku w połowie XIX wieku. W 1858 kupił go Friedrich von Wichelhaus, który przebudował pałac w stylu anglikańsko-bizantyjskim. W 1945 zajęli go Rosjanie i urządzili w nim sztab wojskowy. Po wojnie mieszkali tam pracownicy PGR-u i pałac stopniowo stawał się ruiną. Ostatni mieszkańcy wyprowadzili się z niego w latach 90. - obecnie obiekt jest ruiną. Pierwszy prywatny właściciel nie zapobiegł jego dalszemu niszczeniu, obecny zadeklarował odbudowę zabytku.