|
starsze nowsze oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 5.96
14 maja 2016 , Gmach Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica przy ul. 22 Stycznia nr 4.Skomentuj zdjęcie |
Dodane: 26 maja 2016, godz. 11:59:20 Autor zdjęcia: legion Rozmiar: 1568px x 1266px Licencja: CC-BY-SA 3.0 Aparat: Canon PowerShot SX510 HS 1 / 640sƒ / 4ISO 806mm
0 pobrań 494 odsłony 5.96 średnia ocen Poprzednie i następne zdjęcia legion Obiekty widoczne na zdjęciu Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Staszica więcej zdjęć (10) Historia szkoły od powstania do 1945 roku Początki szkolnictwa w Chełmnie nie są bliżej znane. Około 1265 roku zakon Cysterek, który przyjął regułę benedyktyńską w połowie XV wieku, założył w tym mieście klasztor żeński. O działaniu szkoły przy tym klasztorze nie mamy żadnych danych prócz tego, że wszystkie zakony Cysterek zajmowały się kształceniem kobiet. Prawdopodobnie Cysterki zajmowały wtedy stary budynek obecnej szkoły. W czasie wojny trzydziestoletniej budynek i klasztor uległy zniszczeniu. Wiarygodny zapis o budynku szkoły znajdujemy w publikacji Jerzego Domysłowskiego "Kościół i dawny klasztor cysterek w Chełmnie". W 1692 roku burmistrz chełmiński Andrzej Szmak przeznaczył cały swój majątek na sprowadzenie sióstr do Chełmna. Znaleźli się również i inni ofiarodawcy. Siostry przybyły tu z Warszawy w 1691 roku i osiadły w domu naprzeciwko Fary. W 1702 roku biskup Teodor Potocki ufundował nowy klasztor przy obecnej ul. 22 Stycznia 4. W roku 1790 były tu jedynie 4 siostry, gdyż inne opuściły miasto podczas zarazy. One trwały na swym posterunku, pracując w budynku zamienionym na szpital, niosąc pomoc chorym, aż same utraciły życie. Zmarłych pochowano na obecnym Osiedlu nad Browiną. Od 1864 roku w budynku naszej szkoły znajdowała się szkoła elementarna dla dziewcząt. Pierwsze zapisy zachowały się w księgach Rady Pedagogicznej i pochodzą z roku 1876. Pierwszy zapis w języku polskim w księdze Rady Pedagogicznej pochodzi z 15.04.1920 roku, kiedy szkoła została przejęta przez władze polskie i była odtąd szkołą dla dziewcząt. W 1927 roku 7 kwietnia młodzież tej szkoły witała w Chełmnie naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. W piwnicy nowego gmachu powstała kuchnia ludowa, gdzie w dalszym ciągu siostry Szarytki, po Cysterkach i Benedyktynkach, wydawały obiady ludności miejskiej. W latach 1939 - 45 mieściła się tu szkoła podstawowa i zasadnicza dla dzieci niemieckich i zniemczonych. Od lutego 1945 roku w istniejących dwóch gmachach szkolnych znajduje się koedukacyjna szkoła podstawowa. 21.06.1975 roku przeprowadzono kapitalny remont obu gmachów. Dzięki staraniom ówczesnego dyrektora - Bolesława Kniecia, szkoła otrzymała sztandar i imię Stanisława Staszica, a na murze gmachu "starego" umieszczono tablicę pamiątkową. Dążeniem Rady Pedagogicznej i Samorządu Szkolnego było realizowanie hasła "Ojczyzna, nauka i praca", by szkoła stała się kuźnią wzorowych obywateli, patriotów, a wzorem naszym stał się nasz patron - Stanisław Staszic. ul. 22 Stycznia więcej zdjęć (135) Dawniej: Tkacka, Sukiennicza, Friedrichstrasse Ulica 22 - go Stycznia jest obecnie najdłuższą ulicą w Chełmnie w obrębie starego miasta. Jej długość wynosi ok. 635 metrów a szerokość ok. 12,5 m. Rozciąga się od murów miejskich przy Baszcie Prochowej, aż do ul. Podmurnej. Historia Obecna ulica 22 - go Stycznia została wytyczona już w czasach średniowiecza. Jej szczytowy rozwój przypadał na XVIII i XIX w. Wówczas do miasta sprowadzono wielu osadników - tkaczy. Wówczas nosiła ona nazwę ul. Tkackiej lub Sukienniczej, a w okresie zaboru pruskiego Friedrichstrasse. Po odzyskaniu przez Chełmno niepodległości w dniu 22 stycznia 1920 roku dawną ulicę Tkacką przemianowana na 22 - go Stycznia. Z jednej strony rozpoczynała się ona przy Baszcie Prochowej. Kończyła się u zbiegu z ul. Podmurną, gdzie u jej wylotu znajdowała się Brama Takca, na bazie której powstał w późniejszym okresie wiatrak typu holenderskiego. Funkcjonował on aż do XIX w. Do ulicy przylegają obecnie m.in. koszary fryderycjańskie, kościół farny, oryginalne budynki tkaczy z przełomu XVIII/XIX w. oraz ciekawy gmach obecnej Szkoły Nr 2 z pocz. XX w. |