starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 22 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. śląskie Świętochłowice Lipiny pl. Słowiański

Lata 1955-1959 , Plac Słowiański. Odpust w Lipinach

Skomentuj zdjęcie
Wózki dla Tereski ;-)
2016-12-29 22:03:30 (9 lat temu)
TW40
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Świetna fota i wózki przednie ;-))
2016-12-29 22:09:17 (9 lat temu)
do TW40: Pamiętam te wózki były bardzo trwałe a z kólek tworzyło się różne pojazdy.
2016-12-30 22:20:33 (9 lat temu)
Trochę śmiesznie wyglądają chłopcy po lewej - mają marynarki od garnituru, a do tego - krótkie spodnie :))
2016-12-31 21:09:31 (9 lat temu)
edek_
+1 głosów:1
do Stenek: Ja tak szedłem ubrany do I komunii, podobnie koledzy.
2017-01-01 16:20:41 (9 lat temu)
do edek_: I do szkoły do pierwszej klasy.
2017-01-01 16:42:21 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: A wtedy sandały i skarpetki to było normalne, a dziś ??? Ha
2017-01-02 23:31:26 (9 lat temu)
Silverka
+1 głosów:1
Cudowne zdjęcie. Takie smutno-radosne, sentymentalne. I wszyscy chłopcy w krótkich galotach ;D
2017-01-04 08:38:03 (9 lat temu)
Poszperałam w necie na temat meczu AKS Chorzów - Górnik Zabrze i Górnika z jakąś Stalą w latach 50-tych, żeby znaleźć przybliżoną datę wykonania zdjęcia. Niestety nie znalazłam w jednej kolejce dwóch takich meczów. Znalazłam za to mecze koło siebie - z 15 kolejki II ligii z sierpnia 1956 r. (około 26.08.1956 r.) mecze AKS Chorzów - Górnik Radlin i Górnik Bytom - Stal Gdańsk (źródło: . Odpusty na Lipinach aktualnie odbywają się w sierpniu, stroje również dość wakacyjne także strzelam, że zdjęcie zostało wykonane w połowie sierpnia 1956 r.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2017-01-04 10:20:47 (9 lat temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
do Silverka: Gdyby nie AKS, to mógłby być żużel. W latach 1952, 1953 klub miał nazwę Stal Świętochłowice (spotkanie z Górnikiem Rybnik). Chyba, że tylko plakat po lewej dotyczy piłki nożnej. Na pierwszym miejscu jest gospodarz - więc tak by mogło być.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2017-01-04 11:47:54 (9 lat temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
do Krzyś_: Oczywiście jeszcze wchodzi w grę klub piłkarski Stal Lipiny (II oraz III liga, grupa stalinogrodzka). I wtedy plakat z lewej może dotyczyć meczu II ligi, a z prawej - III.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2017-01-04 11:52:06 (9 lat temu)
do Krzyś_: Faktycznie, nie jest to takie proste jak mi się wydawało. Zakładając jeszcze, że pod napisem AKS widnieje Chorzów można zawęzić (ale nie wiem czy słusznie:D ) przedział lat do 1957 bo w 1958 klub zmienił nazwę na AKS Kościuszko Chorzów :D
2017-01-04 12:17:25 (9 lat temu)
do Silverka: Datowanie może być łatwiejsze idąc tropem cyrku w Chorzowie (inny z plakatów).
2017-01-04 12:31:42 (9 lat temu)
do Krzyś_: Niestety ta informacja nie pomaga :)
2017-01-04 13:36:36 (9 lat temu)
Za przyjaźń ze światłem!
2017-01-04 20:22:52 (9 lat temu)
do Krzyś_: Na pewno po 1955 roku bo wtedy ten aparat został przywieziony do Polski
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: 1234abcri
2017-01-04 20:33:06 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-01-04 21:03:37 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: Ale już w 1955 Stal Lipiny grała pod nazwą "Naprzód".
Jeśli jednak na pewno aparat jest z późniejszego okresu, to szukamy innych możliwości.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2017-01-04 21:06:01 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: Dobrze datujesz.
2017-01-04 21:13:27 (9 lat temu)
do Krzyś_: Znalazłem informację, że Naprzód w 1955 zaczynał sezon jeszcze jako Stal.
I pasuje 3 kolejka:
Naprzód Lipiny 1:0 Górnik Zabrze
AKS Chorzów 0:1 Górnik Wałbrzych.

Pierwsze dni kwietnia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2017-01-04 21:16:02 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: Zdecydowanie intrygują cegły dziurawki. Skąd się tam wzięły? Dobrze wypalone, bo żadna nieodłupana.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: nieodłupana razem
2017-01-04 21:27:26 (9 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Oczywiście te plakaty mogły sobie też wisieć przez kilka tygodni po meczach.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2017-01-04 21:32:03 (9 lat temu)
do Krzyś_: Jesteś dobry. Ja bardziej jestem uczulony na ubiór.
2017-01-04 21:37:02 (9 lat temu)
Te gumowe "obiekty" bardzo zadziwiają. U nas na DŚ tego nie było.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodałem na
2017-01-04 21:39:24 (9 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Jakieś ścianki działowe stawiali wewnątrz? Ciekawa sprawa. Nie zrobili porządku przed odpustem.
2017-01-04 21:46:29 (9 lat temu)
do Wacław Grabkowski: W tamtych latach była intensywna eksploatacja górnicza i remontowali popękane domy.
2017-01-04 21:47:05 (9 lat temu)
Krzyś_
+1 głosów:1
do Krzyś_: Piszą, że odpust był pod koniec sierpnia:

A karuzele przyjeżdżały wcześniej.
2017-01-04 21:53:53 (9 lat temu)
reden
+3 głosów:3
Witam wszystkich,

przed chwilą założyłem konto, żeby się trochę udzielić.
Co do zdjęcia, to obstawiam dzień 26 sierpnia 1956.
Plakaty na ścianach informują o meczach gr. I, III ligi wojewódzkiej, gdzie gospodarzem był Górnik Świętochłowice (nazwa klubu po prawej stronie, goście po lewej). W tym sezonie w grupie były jeszcze takie zespoły:

Piast Gliwice
Sparta Gliwice (na zakrytym plakacie)
Kolejarz Stalinogród
Stal Nowy Bytom (plakat w środku)
Baildon
Skra Częstochowa
Polonia Piekary
Podlesianka
AKS Niwka (plakat po lewej)

Mogę się mylić, ale tak to mi najbardziej pasuje.
2017-01-05 11:00:25 (9 lat temu)
do reden: Daję plusa. Mecz z AKS Niwka tłumaczyłby zgromadzony zapas cegieł :-)
2017-01-05 14:10:00 (9 lat temu)
do Krzyś_: He, he...
W zasadzie to oni grali chyba gdzieś na Zgodzie albo już na Kresach, muszę sprawdzić.
Na potwierdzenie, że taki był skład ligi poniżej wycinek z Trybuny Robotniczej z 25 czerwca 1956 z wynikiem meczu Górnik-AKS i tabelą. Tak że plakaty sprzed sierpnia a cegły musieli wysypać gdzieś około lipca (?)

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: błąd styl.
2017-01-05 14:35:36 (9 lat temu)
do reden: Górnik Świętochłowice miał boisko na kresach
2017-01-06 11:05:08 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: A przed Kresami (lata 1946-195...) boisko było tam gdzie dzisiaj jest osiedle na Ślaskiej (na przeciwko Lidla).



2017-01-06 15:39:11 (9 lat temu)
do reden: Jo o tym wiem na przeciwko była hołda co się paliła wieczorem było czerwono a jak jechała banka to było trzeba zamykać drzwi.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2017-01-06 23:03:05 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: "Na przeciwko była hołda co się paliła wieczorem było czerwono a jak jechał tramwaj to było trzeba zamykać drzwi".
I to jest historia. Dziękuję Ci Eugeniuszu. Gdybyś jeszcze miał ochotę przelać na papier swoje życie, byłby dokument fascynujący.
2017-01-07 20:50:43 (9 lat temu)
do Krzyś_: Tak ale te karasole, strzelnice, ściana śmierci, gondla inne klamoty przyjezdzali pod koniec lipca i stały cały sierpień a po odpuście zwinęli to w jedną noc i wyjeżdzali.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2017-01-08 09:09:42 (9 lat temu)
Eugeniusz S.
Na stronie od 2011 styczeń
15 lat 5 miesięcy 4 dni
Dodane: 29 grudnia 2016, godz. 21:59:37
Rozmiar: 1800px x 1160px
8 pobrań
2838 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Eugeniusz S.
Obiekty widoczne na zdjęciu
pl. Słowiański
więcej zdjęć (80)
Dawniej: Plac Armii Czerwonej