26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice”

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice”

Obiekt jest w trakcie wyburzania
Zbudowano: 1914
Dawniej: Furstengrube, KWK Wesoła KWK MysłowiceCentrum Wydobywcze Kopalnia „Mysłowice-Wesoła”

Z dniem 1.01.2007 roku na mocy Uchwał Zarządu KHW S.A. nr 701/2006; nr 704/2006; nr 706/2006 z dnia 4.09.2006r z połączenia Kopalni ”Mysłowice” i Kopalni „Wesoła” utworzono Centrum Wydobywcze Kopalnia „Mysłowice-Wesoła”.

Od momentu połączenia obu kopalń w jeden podmiot rozpoczęła się integracja kopalń „Wesoła” i „Mysłowice” w jeden spójny organizm gospodarczy o trwałych fundamentach ekonomicznych, organizacyjnych i technicznych. Aby tego dokonać podjęto ogromny wysiłek we wszystkich sferach działalności zakładu górniczego.

Najważniejszym celem w tej fazie konsolidacji było zjednoczenie potencjału ludzkiego, technicznego i finansowego obu kopalń w celu poprawy niełatwej sytuacji finansowej zakładów i doprowadzenia do pełnej funkcjonalności gospodarczej przedsiębiorstwa. W zakresie organizacyjnym należało najpierw zabezpieczyć możliwość prowadzenia pracy kopalni w układzie dwuruchowym poprzez utworzenie odpowiedniej struktury organizacyjnej, by w dalszej perspektywie dokonać faktycznego połączenia i uproszczenia struktur zarządzania KWK „Mysłowice – Wesoła”. Udało się tego dokonać jeszcze w 2007 roku.

Skomplikowanym zadaniem była też integracja techniczna struktury kopalni. Pomimo, że obydwie kopalnie przed połączeniem były już w pewien sposób połączone przede wszystkim wyrobiskami wentylacyjnymi, to jednak docelowa koncepcja modelu kopalni wymagała wykonania w stosunkowo krótkim czasie istotnych wyrobisk i wyposażenia ich w maszyny i urządzenia. Zaprojektowano, zbudowano i uruchomiono niezależną podziemną trasę transportu urobku z Ruchu „Mysłowice” do Ruchu „Wesoła”, zbudowano i uruchomiono nową nitkę odstawy z części wschodniej Ruchu „Wesoła” oraz umożliwiono transport urobku przenośnikami taśmowymi z poziomu 665 m na poziom 465 m – w sumie zbudowano i zmodernizowano blisko 10 km odstawy taśmowej. Dodatkowo wykonano szereg wyrobisk górniczych łączących obydwa ruchy kopalni w celu umożliwienia transportu urobku i materiałów oraz dla celów wentylacyjnych. Działaniom tym towarzyszyły intensywne prace w zakresie integracji systemów telekomunikacyjnych i energetycznych oraz modernizacja
i rozbudowa infrastruktury podziemnej i powierzchniowej.

Należy zauważyć, że wszystkie te prace wykonano równolegle do prowadzonego procesu wydobycia węgla. Niewątpliwym sukcesem ww. działań jest to, że w tym okresie udało się wspólnie stworzyć nowy zakład górniczy o jednolitej i przejrzystej strukturze organizacyjnej, spójnej i funkcjonalnej koncepcji dalszej eksploatacji złoża i rozwoju kopalni. Zmodernizowany w 2007 roku układ odstawy urobku jest nadal wzbogacany o mobilne układy transportu ludzi i materiałów oraz nowe drogi wentylacyjne zapewniające odpowiednie warunki klimatyczne dla eksploatacji węgla na poziomie 865 m.
W roku 2008 wykonano wyrobiska dla śc. 401G w pokł. 510 w.3 poz. 500m, którą oddano do eksploatacji w miesiącu kwietniu a zakończono w m-cu lipcu 2008 r. Wykonano wyrobisko 2 S bis dla śc. 401 pokł. 510 w. 2, którą planuje się oddać do eksploatacji w miesiącu wrześniu. Od miesiąca marca prowadzi się eksploatację śc. 507 i jednocześnie wykonuje się wyrobiska korytarzowe dla projektowanej śc. 506.

Na historię kopalni „Mysłowice-Wesoła” składają się historie dwóch kopalń - obecnie Ruchów, z których powstała.

za http://www.khw.pl/?d=63

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12następna
W ciągu 5 lat zacznie się w tym miejscu budowa DTŚ która połączy Katowice ze Sosnowcem.
Ale z prawej strony jest zabytkowy most(tunel) nie widoczny na tej fotce.
2012-05-16 15:24:23 (14 lat temu)
:(
 
Ciekawy artykuł na temat śląskich zdjęć Bułhaka
2010-04-20 20:20:54 (16 lat temu)
Ul. Świerczyny w Mysłowicach, w starym przebiegu, w okolicy skrzyżow2ania z ul. Obrzeżną Północną. W latach 80-tych tor tramwajowy i ulicę przełożono jakieś 50m na północ, prostując dwa zakręty.
2010-04-21 10:57:58 (16 lat temu)
:(
 
do Jarosław Dubowski: Dziękuję ślicznie.
2010-04-21 13:01:59 (16 lat temu)
do kodens79: DTŚ? Tamtędy?
2012-05-17 18:25:51 (14 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Są plany ze będzie aż do Jaworzna,a tu jest planowany przebieg w Mysłowicach.
2012-05-17 18:38:18 (14 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Tak DTŚ ma też iść w kierunku na Sosnowiec i na Jaworzno
2014-06-01 10:37:45 (12 lat temu)
do kodens79: Ten projekt jakoś nie wystartował...
2021-08-19 07:39:47 (4 lata temu)
do Jarosław Dubowski: To pytanie do władz wyższych.
2021-08-19 08:30:01 (4 lata temu)
Może ktoś usunąć obiekt kopalnia Mysłowice bo są dwa b652
2020-06-22 21:05:15 (6 lat temu)
Wincenty Miros
 
+1 głosów:1
2019-03-01 11:49:49 (7 lat temu)
4elza
 
Wymiana.
2023-10-21 06:15:49 (2 lata temu)
do Wincenty Miros: Zrobione.
2019-03-01 15:44:24 (7 lat temu)
Ten obiekt już jest historyczny (przeróbka w sensie)
2021-06-21 02:23:53 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Jeśli zamknięta to skąd ten dym z komina ?
2020-08-10 12:04:16 (5 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+3 głosów:3
do ZPKSoft: Kopalnia tak, ale ciepłownia należy do Dalkia Polska Energia S.A i ogrzewa osiedla i wymienniki ciepłej wody.
2020-08-10 16:28:26 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
do Eugeniusz S.: Dzięki za wyjaśnienie.
2020-08-10 17:43:55 (5 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Obraz Rafała Malczewskiego czyli należy go podać jako autora.
2021-07-22 05:58:35 (4 lata temu)
ritterswalder
 
+2 głosów:2
Dlaczego ten obiekt jest w jakimś Leksykonie przemysłu a nie w mieście Mysłowice?
2021-09-03 00:26:10 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
Źródło "inne" tzn. jakie ?
2021-10-13 12:01:52 (4 lata temu)
Grzegorz Małyszczuk
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Dodałem do opisu link. Myślę, że nie ma sensu zakładać źródła bo jest ono wyczerpane. Jedne zdjęcie i koniec.
2021-10-13 22:37:17 (4 lata temu)
do Grzegorz Małyszczuk: Opis mógł być Zabudowania szybu Bończyk wraz jednozastrzałową wieżą wyciągową.
2021-10-13 23:12:22 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Grzegorz Małyszczuk: Ok, tak jest dobrze. Jak wiesz unikamy źródła "inne" bez szczegółowego opisania go pod zdjęciem.
2021-10-14 09:52:53 (4 lata temu)
do Eugeniusz S.: SVP
2021-10-13 23:33:08 (4 lata temu)
vetinari
 
+3 głosów:3
No ja zwykle u Marcina, nietuzinkowe ujięcie......brawo...
2022-06-14 18:59:06 (4 lata temu)
Marcin Cholewa
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dziękuję. Uznałem, że dodam, bo jeszcze nie spotkałem się z takim ujęciem ;)
2022-06-14 21:49:39 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Marcin Cholewa: A ja tak, spotykam się z takym widokiem prawie co dziennie, tylko źe ja ten widok znam z stalowymi linami.
2022-06-14 22:10:06 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do Marcin Cholewa: Kiedyś też zrobiłem
2022-06-14 22:14:36 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+3 głosów:3
2022-06-14 22:36:24 (4 lata temu)
do vetinari: Waść pracujesz w Oddziale Szybowym na kopalni czy w jakiejś firmie usług szybowych?
2022-06-15 08:50:06 (4 lata temu)
do Eugeniusz S.: U mnie ujęcie przekręcone ;)
2022-06-14 23:06:18 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: ☺☺☺
2022-06-14 22:38:18 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+3 głosów:3
do Marcin Cholewa: Nic nie szkodzi ostatnio mnie przegonili tam.
2022-06-14 23:16:16 (4 lata temu)
vetinari
 
+4 głosów:4
do Jarosław Dubowski: Tak, pracuje jako ślusarz (?) przy szybie. Naprawiam, usuwam, remontuje, spawam zamieniam ale najwięcej to uźywam róźnego rodzaju mlotków i przekleństw....☺☺☺
2022-06-15 09:08:36 (4 lata temu)
Jazzek
 
+2 głosów:2
do vetinari: Po czesku "spavam" to zdaje się sypiam, a jak sie spawa?
2022-06-15 09:39:06 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+3 głosów:3
do Jazzek: svařování
2022-06-15 10:25:42 (4 lata temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Jazzek: Svařuje ☺
2022-06-15 10:57:17 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: Piękne ☺
2022-06-15 10:57:30 (4 lata temu)
do vetinari: A po śląsku swarny to piękny np Swarne dziołszki idą...
2022-06-15 15:16:49 (4 lata temu)
do Eugeniusz S.: U na teź to używano, rzadko, ale jest.
2022-06-15 16:22:47 (4 lata temu)
Desperado
 
+2 głosów:2
Podobne zdjęcie mają Filipinki :)
2026-01-13 15:34:41 (5 miesięcy temu)
18 Dyskusji (ostatnia 5 miesięcy temu)
Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice” - obiekty i wydarzenia
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: radymno noniewicza Poznań Poznań tvp tvp tvp tvp tvp tvp Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu ul. Chmielna 36 przytoczna dwór garbolewskich Stalmacha szczecin wroclaw wroclaw Ciechanów Ciechanów bydgoszcz plac solny Wrocław, Michalczyka warszawa okrzei Statki dwór garbolewskich czerwonka czerwonka legion legion charbin harbin wysok kamień mystków mystków mszalnica wysoki kamień