|  | powiat świdnicki |
Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:
- Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
- Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
- Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł
Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)
zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3
|
a%3A4%3A%7Bs%3A1%3A%22k%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bi%3A1%3Bi%3A1%3Bs%3A6%3A%22Polska%22%3B%7Ds%3A1%3A%22w%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A2%3A%2219%22%3Bi%3A1%3Bs%3A14%3A%22dolno%C5%9Bl%C4%85skie%22%3B%7Ds%3A1%3A%22p%22%3Ba%3A2%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A3%3A%22373%22%3Bi%3A1%3Bs%3A10%3A%22%C5%9Bwidnicki%22%3B%7Ds%3A1%3A%22m%22%3Ba%3A3%3A%7Bi%3A0%3Bs%3A5%3A%2254754%22%3Bi%3A1%3Bs%3A8%3A%22Strzegom%22%3Bi%3A2%3Bb%3A1%3B%7D%7D
|
wczytywanie danych...
|
|
|
|
|
Przy bramie świdnickiej (kiedy istniały jeszcze bramy miejskie) znajdowała się kaplica pw. św. Mikołaja. Kaplica połączona była ze szpitalem miejskim. Zgodnie z opisem kanonika świdnickiego Aloysiusa Schadego obiekt był długi na 35 stóp i szeroki na 20 i 3/4 stopy, dach pokryty był gontem z drewnianą wieżyczką na planie ośmiokąta. Kaplica posiadała dzwon. W kaplicy znajdował się dwuskrzydłowy późnogotycki ołtarz obrazujący cztery obrazy pasyjne, w środku zaś chrzest Jezusa w Jordanie i sceny z życia św. Jana Chrzciciela. W 1862 roku nakazem magistratu dokonano zewnętrznego remontu kaplicy. Msza święta odprawiana była raz w miesiącu, a uroczysta suma przypadała - 6 grudnia. Wydany w 1998 r. pod. red. Krystyna Matwijowskiego „Zarys monografii miasta i regionu Strzegom” informuje, że w 1881 r. w ręce prywatne został sprzedany szpital św. Mikołaja, a szafiasty ołtarz został przeniesiony do nowej poświęconej w 1879 r. lecznicy przy ul. Szarych Szeregów. Julius Filla w swojej kronice dokonuje opisu nowego szpitala twierdzi, że budynek posiadał dwa piętra i ogród. Wewnątrz znajdowała się kaplica do której został przeniesiony ołtarz z kaplicy św. Mikołaja. Placówka została przystosowana do przyjęcia 20 pensjonariuszy i wedle ówczesnego porządku posiadała numer 44 (budynek istnieje do dzisiaj, do około 1995 r. mieściła się w nim placówka ZOZu).
Opisu obiektu dokonałem w oparciu o
1. A.Schade "Historia joannitów oraz komandorii św, Piotra i Pawła w Strzegomiu" Strzegom, 2016 s. 82-83.
2. Pod. Red. Krystyna Matwijowskiego „Zarys monografii miasta i regionu Strzegom”, Strzegom 1998r., s.284.
3. J. Filla "Kronika miasta Strzegomia od czasów najdawniejszych do 1889 r", Strzegom, 2014 s.359-360.
W chwili obecnej kaplica św. Mikołaja przy ul. Świdnickiej nie istnieje. W murze cmentarnym (na lewo od wejścia) zachowały się jedynie zamurowane otwory okienne. Nie posiadam wiedzy kiedy została zniszczona. Z uwagi na fakt, że nie spotkałem się z przedwojenną widokówką przedstawiającą opisywany obiekt, myślę, że mogła być zburzona jeszcze przed 1945 rokiem. Z opisu ołtarza wnioskuję, że został przeniesiony do Wrocławia
więcej 
|
proszę czekać...
|