26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Delikatesy Braci Pakulskich

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Delikatesy Braci Pakulskich

Zbudowano: 1857

Delikatesy "Bracia Pakulscy" - u zbiegu ulic Chmielnej i Brackiej - polska rodzinna firma handlowa, która prowadziła sklepy spożywcze i kolonialne (np. wyłączność na import win i kawioru z ZSRR) oraz zajmowała się produkcją przetworów spożywczych (wyrób marmolady, konserw rybnych i warzywnych). W czasie powstania warszawskiego sklepy uległy zniszczeniu. Po wojnie firma reaktywowała działalność (odbudowała sklep przy ul. Brackiej), ale już w roku 1950 została upaństwowiona.Firma  funkcjonowała w latach 1857-1950. Założycielem był Antoni Pawłowski, a w 1899 przejął działalność jego bratanek, Feliks Pawłowski.
Rozwijające się przedsiębiorstwo w 1909  przejęli kolejno trzej subiekci, którzy od 1900 pracowali w tym sklepie - bracia Wacław, Jan i Adam Pakulscy. Ostateczny akt sprzedaży podpisano 4.10.1917. W taki sposób powstała firma, Skład Win i Towarów Kolonialnych "Bracia Pakulscy".
Przedsiębiorstwo rosło, utworzono kilka sklepów filialnych i podpisano bardzo korzystne umowy handlowe. W 1934 firma uzyskała monopol na importowanie z Rosji Radzieckiej kawioru i win, oraz sprowadzała czerwony kawior z Japonii.
Bracia Wacław i Jan zmarli przed wojną a Adam w 1942 roku. Firmę przejął jego syn, Jerzy.
W 1945  otworzył sklepy przy Brackiej  i Francuskiej 14 oraz w Otwocku. Uruchomiono także filię w Katowicach i fabrykę konserw, założoną przez Adama przed wojną na warszawskim Kamionku.
 

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Balbina
 
+1 głosów:1
Opis super, ale przydałyby się przynajmniej znaczniki - z lewej Bracka 22, z prawej Dom Braci Jabłkowskich.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2020-10-18 13:11:48 (5 lat temu)
4elza
 
Dziękuję.
2020-10-18 14:11:47 (5 lat temu)
zygmunt_ra
 
+2 głosów:2
do Balbina: Już dodane - przy okazji założyłem obiekt Bracka 23 - część frontowa tej kamienicy już nie istnieje, ale zachowały się jeszcze oficyny,
2020-10-18 13:46:20 (5 lat temu)
1 Dyskusja (ostatnia 5 lat temu)
Delikatesy Braci Pakulskich - obiekty i wydarzenia
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: ul. Gwarna 19 Wrocław ul. Gwarna 17 Wrocław ul. Gwarna 15 Wrocław kowary kowary Wilczy Szaniec Galeria krakowska spokojna Elbląg, sadowa Elbląg, dąbrowskiego Elbląg, 1 maja Elbląg, kosynierów gdyńskich Elbląg, Słoneczna wiarus elbląg zielona elbląg brzeska Bełżyce elbląg trybunalska Bełżyce rynek nidzica nidzica nidzica dobczyce dobczyce pinczów pinczów pinczów pinczów baniocha cieszyn rynek wierzbno sanok sanok karlino Przeworsk