26.06.2026 - między godz. 10:30 a 12:00 mogą wystąpić przerwy w działaniu strony.
| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Wola - Koło

Zdrowie
Religia
Zieleń
Sport
Kolej
Woda
Kultura
Krajobraz
Wojsko
Edukacja
Transport
Budowle
Przemysł
Koło – obszar Miejskiego Systemu Informacji zlokalizowany w północno-zachodniej części Woli, ograniczony
- od południu ulicą Górczewską,
- od wschodu linią kolei obwodowej,
- od północy aleją Prymasa Tysiąclecia,
- od zachodu Trasą Powązki-Konotopa oraz linią kolejową nr 509.

Obszar współczesnego Koła zajmowały początkowo grunty należące do wsi Wielka Wola, na których w XVI wieku odbyła się druga wolna elekcja, podczas której na króla wybrano Stefana Batorego. Wolne elekcje odbywały się tutaj jeszcze dziewięciokrotnie. Wkrótce w pobliżu, wzdłuż szosy na Górce powstała osada "Koło", która swą nazwę wzięła od "koła rycerskiego", jednego z elementów pola elekcyjnego obok wsi Wola. Około 1875 roku liczyła ona 100 domów, a pod koniec
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...2425następna
Balbina
 
Jeśli Lasek na Kole to raczej nie Fort Bema ...
2022-02-18 20:38:09 (4 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
2022-02-22 14:19:16 (4 lata temu)
polskup
 
To jest ten sam budynek:
Powraca kwestia przypisania.
2026-03-13 07:16:08 (3 miesiące temu)
marekantoniusz
 
+2 głosów:2
do Balbina: te budynki stały mniej więcej na linii ob. al. Obrońców Grodna, raczej za linią ceglanych bunkrów w murze (nie mam 100% pewności)
2022-02-22 11:32:35 (4 lata temu)
marekantoniusz
 
+2 głosów:2
do yani: Na to wygląda, przy okazji znalazłem ten ceglany z sąsiedniego zdjęcia -
2022-02-22 14:29:34 (4 lata temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
do polskup: dzięki, to przypiszę do tego obiektu, a sam obiekt może warto uzupełnić o numer wojskowy? Ten obiekt chyba kiedyś należał do PKP lub pełnił jakąś funkcję związaną z koleją
2026-03-13 07:57:00 (3 miesiące temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do marekantoniusz: Tylko nie bardzo wiem, gdzie ten numer wpisać. W przeznaczenie kolejowe jako takie nie bardzo wierzę. Owszem, stał przy bocznicy, ale to wszystko był teren wojskowy związany z Warsztatami Zakładów Amunicji.
2026-03-13 08:18:06 (3 miesiące temu)
yani
 
+1 głosów:1
To nie lata 1945-49, a co najmniej początek lat 50-tych.
2026-02-04 16:52:35 (4 miesiące temu)
verbensis
 
+3 głosów:3
do yani: Tu jest typowany początek lat 60.:
2026-02-04 17:04:08 (4 miesiące temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do verbensis: Z tymi świetlówkowymi latarniami to wcześniej być nie może...
2026-02-04 21:51:56 (4 miesiące temu)
Balbina
 
Chyba też to dodawałam i też nie wiedziałam gdzie to.
2023-07-03 17:45:48 (2 lata temu)
yani
 
Przypisałem, albowiem bonczek ostatnio olewa wszystko i wszystkich...
2026-02-02 01:36:15 (4 miesiące temu)
do Balbina: Może Niepodległości 27 ?
2023-07-03 17:58:11 (2 lata temu)
yani
 
do bonczek_hydroforgroup:
2023-07-03 18:05:57 (2 lata temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
2025-09-28 14:21:28 (8 miesięcy temu)
Krzyś_
 
do Krzyś_: Chciałem dać komentarz ogólny, ale kliknąłem link yaniego i wyszło, że odpowiadam na Jego wpis.
2025-09-28 14:22:52 (8 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
Tu:
Zdjęcie już jest, ale obcięte i zniekształcone.
2026-01-21 23:05:27 (5 miesięcy temu)
GZ_Zuk
 
Podmieniłabym to starsze.
2026-01-22 08:13:21 (5 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+5 głosów:5
Rozbiórka ukończona po południu 4 marca, dziś już tylko porządkowanie placu.
2026-03-05 08:09:08 (3 miesiące temu)
Bogdan JS
 
+3 głosów:3
do marekantoniusz: Kiedyś tu byłem w knajpie, jak to się jeszcze nazywało Cafe Grappa.
2026-03-05 08:29:36 (3 miesiące temu)
Bogdan JS
 
+4 głosów:4
2026-02-17 09:42:55 (4 miesiące temu)
MichalP
 
do Bogdan JS: To również może być Okopowa 7. Tam stoi taki sam galeriowiec. Patrząc na zdjęcia lotnicze różnią się tylko układem kominów. Przy Okopowej 7 są bliżej krawędzi dachu (takie mam wrażenie).
2026-02-17 10:31:16 (4 miesiące temu)
Bogdan JS
 
+3 głosów:3
do MichalP: Okopowa 7 ma na tym wystającym elemencie klatki schodowej taki wzorek z wystających cegieł. Widać to tutaj:





Na budynku przy Górczewskiej 5/7/9 nie ma czegoś takiego.
2026-02-17 10:51:15 (4 miesiące temu)
polskup
 
do MichalP: I umiejscowieniem rur spustowych :)
2026-02-17 11:05:49 (4 miesiące temu)
MichalP
 
+1 głosów:1
do Bogdan JS: Tak, to Górczewska - tylko inaczej do tego doszedłem. Miejsce upamiętnienia - po rozstrzelanych mieszkańcach ze Staszica.
2026-02-17 10:55:50 (4 miesiące temu)
polskup
 
+2 głosów:2
Zrobiłem tu mały upgrade adresów wg Geoportalu. Sam nie mogę w to uwierzyć, że Kozielska 4 stała się numerem 6, ale takie są aktualne dane.
2026-05-29 21:28:05 (28 dni temu)
yani
 
Nie jestem pewien przypisania, przypisałem intuicyjnie, kierując się tym:
2026-03-04 00:17:59 (3 miesiące temu)
MichalP
 
+1 głosów:1
do yani: Tak, to jest boisko w pobliżu ul. Deotymy. Po prawej widać drewnianą kaplicę, którą zastąpi murowany kościół (dziś snaktuarium) św. Józefa Oblubieńca NMP. I jeszcze jedno - za kaplicą, bliżej ówczesnej Zawiszy (dziś Brożka), jeśli to jest 1938 r. powinien być widoczny budynek szkolny(dziś ZWiPK, Brożka 1A). Ten stawiano w latach 1934-35. Czyli zdjęcie najpóźniej powinno być datowane do 1934. Z tego, co wiem, Aleksander Minorski robi na zlecenie zdjęcia, m.in. na Kole w 1933 r.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisanie
2026-03-04 10:29:17 (3 miesiące temu)
yani
 
do MichalP:
Czy tu: też powinno być 1933? Chyba robione w tym samym czasie - chłopak tu pierwszy z prawej, to chyba ten sam co na pierwszym planie tyłem na zalinkowanym.
2026-03-04 10:59:58 (3 miesiące temu)
yani
 
do MichalP:
Chyba jednak data jest prawidłowa. Drewnianą kaplicę poświecono w 1938 roku.
2026-03-04 11:07:46 (3 miesiące temu)
MichalP
 
do yani: To jest ten sam czas. Tu patrzymy na zachód. W tle jest Zakład Utylizacyjny przy Elekcyjnej 72.
2026-03-04 14:46:38 (3 miesiące temu)
do yani: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-03-04 14:45:41 (3 miesiące temu)
marjallo
 
+7 głosów:7
I już wiemy skąd nazwa ;)
2026-03-20 10:40:11 (3 miesiące temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Dość przewrotnie wygląda zestawienie nazwy obiektu z podpisem zdjęcia ;-) Ale jak widać obiekt zmienił funkcję. Podobnie było i tu .
2026-04-05 21:39:49 (2 miesiące temu)
polskup
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: Tu, niestety, się pomyliłem. Po dokładnym sprawdzeniu okazało się że budynek WC został rozebrany do imentu, a knajpka rozstawia się tylko w sezonie i jest lotna, więc nas nie interesuje. Skorygowałem. A podany przykład fascynujący. W Warszawie jest kilka knajpek azjatyckich w szaletach podziemnych. Inna wtórna funkcja tych przybytków to gabinety weterynaryjne.
2026-04-05 21:50:18 (2 miesiące temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do polskup: Ten z podanego przykładu we Wrocławiu powrócił do swej pierwotnej funkcji i słusznie, kibel był bardziej potrzebny.
2026-04-06 09:55:40 (2 miesiące temu)
241 Dyskusji (ostatnia 28 dni temu)
Wola - Koło - obiekty i wydarzenia
Lista ulic w dzielnicy Wola - Koło
12
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet
Ostatnio przeglądane: krynica krynica żółkiew żółkiew żółkiew żółkiew brukowa szczecin szczecin ul. Ogrodowa 50 popowice westerplatte westerplatte westerplatte westerplatte westerplatte Sala kazimierzowska Sala kazimierzowska Sala kazimierzowska Sala kazimierzowska getto kIELCE kIELCE dom pogrzebowy dom pogrzebowy zabrze żnin żnin Kłobuck Mereczowszczyzna urodzenia kościuszki górnicza górnicza ziębice plac niepodległości zakopane