Słubice - Tramwaje w Słubicach, To zdjęcie można by przypisać do hipotetycznego obiektu zatytułowanego: nieistniejące i zapomniane linie tramwajowe w Polsce Na fotce tramwaj w Słubicach przejeżdżający obok domu Bractwa Kurkowego (Schützenhaus) przy Crossenerstraße (dziś 1 Maja). Historia słubickich tramwajów sięga roku 1898, kiedy to uruchomiono we Frankfurcie 4 trasy tramwajowe, początkowo oznaczone kolorami, a nie jak to zwykle bywa, numerami. Jedna z tych linii, czerwona (Rote Linie ) brała bieg spod dworca kolejowego i wiodła poprzez most na Odrze ( Oderbrücke) do dzisiejszych Słubic, czyli ówczesnej dzielnicy miasta zwanej Dammvorstadt. W 1923 r. przedłużono i pozmieniano trasy tramwajowe, nadając im cztery kolejne numery - linia czerwona stała się linią 2, zaczynała się przy koszarach na August-Bebel-Straße ( http://fotopolska.eu/132587,foto.html ), poprzez Wilhelmplatz ( http://fotopolska.eu/113858,foto.html - obecny plac Republiki) i wiodła do wspomnianego wyżej Schützenhausu. Była to jedyna linia tramwajowa biegnąca do Słubic. W 1927 r. przedłużono ją do Stadionu Wschodniomarchijskiego, czyli dzisiejszego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Słubicach, zwanego potocznie stadionem olimpijskim. Przy okazji dodam, że prześwit toru wynosił (i wynosi) 1000 mm, a widoczny Schützenhaus jest obecnie kościołem katolickim - ale to zupełnie inna historia.
1936
- Dodane: 2010-11-16 18:12:09