starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 8 głosów | średnia głosów: 5.36

Polska woj. śląskie powiat cieszyński Cieszyn Śródmieście ul. Dojazdowa Arcyksiążęcy Browar Zamkowy Wnętrza

2 września 2017 , Automatyczna linia do rozlewania piwa do butelek.

Skomentuj zdjęcie
Stenek
+1 głosów:1
Oceniających śpieszę uprzedzić, że zdjęcie było robione obiektywem szerokokątnym, i KorFot tego nie naprostuje, bo się starałem to zrobić (wychodzą inne skrzywienia)
2017-09-24 00:21:23 (8 lat temu)
Jeszcze niedawno piwo wożono cysternami do Żywca, gdzie w tamtejszym browarze rozlewano je do butelek i....ponownie przywożono do sklepów Cieszyna i innych miejscowości regionu. Dobrze, że browar cieszyński doczekał się własnej linii rozlewniczej. Przy okazji, w związku z tym, z rynku zniknęło Brackie w puszkach. Jest już tylko w butelkach i w kegach.
2017-09-24 20:56:40 (8 lat temu)
do paulus60: Otóż ta linia nie pracuje codziennie. Nawet podejrzewam, że niektóre gatunki piwa z tego browaru nadal są butelkowane w Żywcu, pewności nie mam, ale tak zrozumiałem z wypowiedzi przewodnika, który o tym opowiadał
2017-09-24 21:04:11 (8 lat temu)
Wacław Grabkowski
+1 głosów:1
Dopiero w tym roku dowiedziałem się przypadkowo, że do piwa dodaje się żółci bydlęcej zamiast chmielu. Oczywiście nie chodzi mi o ten browar, ale o problem.
2017-09-24 21:12:26 (8 lat temu)
do Wacław Grabkowski: no cóż, w pogoni za zyskiem, robi się i takie "rzeczy"
2017-09-24 23:25:24 (8 lat temu)
do Wacław Grabkowski: No...nie wiem jak u was w polsce, ale u nas sie czasami na niekture piwa mluwi źe to sa..."chcanky"...tz, bydlece odchody moczowe(?) Teraz, po tej informaciji juź rozumem...Straśne i smutne razem....
2017-09-25 08:03:15 (8 lat temu)
Przy piwku się dowiedziałem. Nieznajomy gościu, który się przedstawił jako były celnik, wyjawił że żółć bydlęcą cysternami wwożą do kraju.
2017-09-25 09:00:13 (8 lat temu)
vetinari
+1 głosów:1
do Wacław Grabkowski: W środe jade na festiwal piwny, zapitam sie co i jak...Wiadomo źe dziśaj robienie piwa jest raczej sprawa przygotowanych przetworów,(granule, suśone coś tam) ale moźe ta źólć w piwie jest ostatnim naturalnym skladnikiem...:-)
2017-09-25 09:06:43 (8 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do vetinari: Może i woda jest "sztuczna", skoro mamy wino w proszku jako dodatek do herbaty "z prądem" w saszetkach.
2017-09-25 09:09:01 (8 lat temu)
do ZPKSoft: Skoro moźna w Polsce robicz original Pilsner Urquell...czemu nie...:-)
2017-09-25 09:18:27 (8 lat temu)
ZPKSoft
+1 głosów:1
do vetinari: Po tej dyskusji Paweł powiedział, że nie będzie już pił piwa skoro ono zawiera "takie" składniki ;-) Zobaczymy ...
2017-09-25 09:28:35 (8 lat temu)
do ZPKSoft: Ja sie poświace i nadal bede śukal dobrych piw. Teraz bylem w środkowych czechach kolo Pragy...co tam bede opowiadal jak niemoźna przekazać tego smaku piwa Klášter
2017-09-25 09:31:59 (8 lat temu)
Eugeniusz S.
+1 głosów:1
do Wacław Grabkowski: Wacku a co powiesz o tym
2017-09-25 09:34:08 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: Dziekuje...nadal mam nadzieje :-)
2017-09-25 09:35:48 (8 lat temu)
vigo
+1 głosów:1
A ja jednak trochę bym wyprostował:
2017-09-25 10:01:10 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: Oooo!, teraz nie wiem komu wierzyć.
2017-09-25 10:07:14 (8 lat temu)
Eugeniusz S.
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: Tojest tak jak z tym olejem z wątroby rekina tych rekinów już by nie było.
2017-09-25 10:11:16 (8 lat temu)
do Wacław Grabkowski: Dwa kraje, Brazylia i Argentyna, najwięksi na świecie producenci wołowiny, dotychczas miały góry odpadów, z których niczego nie można było zrobić...do czasu, aż popłynęły zamówienia z Europy na żółć bydlecą, ale z tego co mi mówił kolega pracujący w wielkiej hurtowni piwa, jest ona sproszkowana, nie napiszę który koncern (udziały ma b. znana rodzina) to zużywa, nie wszystkie stosują, grupa piwowarska z południa Polski nie (podobno) , do hurtowni tej jest przywożona piwo z od wszystkich producentów w kraju, a wraz z nim wiele interesujących wiadomości, odnośnie piwa, a właściwie już mamy producentów "napojów piwopodobnych o zawartości % alkoholu).Sprawa zrobiła się już dość głośna..jaka jest reakcja koncernów ...proszę zwrócić uwagę na reklamy, czy są tam gigantyczne kadzie z kwasiaka, na setki tysięcy hektolitrów napojów piwnopodobnych, schodzących na dobę z taśmy?...ktoś to wszystko musi kupić...
2017-09-25 10:12:18 (8 lat temu)
do vetinari: Vetim fajny ten browar :))) Kominy na ucięte dwa na dachu
Ciekaw jestem, ile w piwie czasem może być dodatku .......... szczurów, bo w każdej piwnicy są, a w browarze, jak wpadną w nałóg, to są i są ........... ;-))))))))))))))))))))
Nie wiem, czy są
2017-09-25 17:56:57 (8 lat temu)
do vigo: Tak, Vigo, prostowałem, ale zawsze coś zostaje krzywego, u Ciebie okno ;-))))
2017-09-25 17:57:48 (8 lat temu)
do Stenek: Mnie raczej chodziło o zachowanie pionu, wydaje mi się, że tak jest bardziej naturalnie... ;-)
2017-09-25 18:28:55 (8 lat temu)
do vigo: to jak chcesz, to go podmień
2017-09-25 18:59:51 (8 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Dzięki za info. Jednak coś jest na rzeczy. Ja temu celnikowi uwierzyłem i już znalazłem swoje piwo. Nie powiem tylko jakie, bo byłaby to reklama.
2017-09-26 10:37:04 (8 lat temu)
Stenek
Na stronie od 2012 lipiec
13 lat 10 miesięcy 29 dni
Dodane: 24 września 2017, godz. 0:10:25
Autor zdjęcia: Stenek
Rozmiar: 1900px x 1069px
Aparat: LG-H850
1 / 20sƒ / 2.4ISO 1002mm
2 pobrania
2543 odsłony
5.36 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Stenek
Obiekty widoczne na zdjęciu
Wnętrza
więcej zdjęć (50)
Arcyksiążęcy Browar Zamkowy
więcej zdjęć (56)
Architekt: Joseph Kornhäusel
Zbudowano: 1846
Dawniej: Browar Zamkowy

Arcyksiążęcy Browar Zamkowy w Cieszynie powstały w 1846 r. (prace budowlane rozpoczęły się już około 1840 r.) z inicjatywy księcia cieszyńskiego Karola Ludwika Habsburga. Zastąpił on pierwotny browar należący do Komory Cieszyńskiej z 1659 r., który stał niedaleko Wieży Piastowskiej. Z racji, iż Wzgórze Zamkowe zostało adaptowane na romantyczny park, powyższy browar został odbudowany na fundamentach północnych obwarowań dawnego zamku. Browar został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia z napędem parowym oraz równie nowatorską aparaturę chłodniczą systemu Bollingera. Pod browarem, a także samą Górą Zamkową wydrążono obszerne, często dwukondygnacyjne piwnice do składowania piwa. Wszystko to pozwoliło na niebagatelną roczną produkcję wynoszącą około 34.000 hektolitrów (w tym czasie arcyksiążęcy browar w Żywcu produkował około 18.000 hl piwa). Za czasów panowania Albrechta Fryderyka Habsburga w 1857 r. browar został rozbudowany. Tak relacjonuje Gwiazdka Cieszyńska z tego samego roku: był czas, że się uśmiechano nad ogromną budową tutejszego arcyksiążęcego browaru; niechciano bowiem wtedy pojąć, iżby w Cieszynie znalazł się odbyt na 30,000 wiader piwa. Jednakowoż zeszłego roku wywarzono 40,000 wiader, a nie było można wszystkim zamówieniom zadość uczynić. Zwiększająca się konsumpcja spowodowała tego roku dyrekcję do rozprzestrzenienia browaru nowemi budowlami, za pomocą których podwójnna ilość piwa tj. 80,000 wiader ma być produkowaną. Widzimy wiec u spodu góry zamkowej od północnej strony, wznoszącą się obszerną budowlę, której górne piętro przeznaczonem jest do umieszczenia aparatu chłodzącego, w dole zaś będą piwnice do fermentowania. W górze obok browaru rozpoczęto kopanie w ziemię na piwnicę do przechowywania piwa, w której 6000 wiader się pomieści. Ta ostatnia budowla szczególniej nabawia wiela trudności; ziemia jest sypka, a na górze znajdują się wieża i kaplica, pamiątki z czasów piastowskich; z tej przyczyny potrzebno użyć wszelkich środków ostrożności, jakich przy budowie wielkich tunelów się używa, i dla tego celu zawezwano mężów biegłych w takich przedsiębiorstwach. W miejscu, gdzie teraz aparat do chłodzenia jest umieszczony, będzie wystawioną druga panew, na której zimową porą dziennie 2 razy po 100 wiader piwa warzonem być może. Panwie, chłodnica, piwnice do fermentowania i przechowania będą z sobą w związku bezpośrednim w ten sposób, iż według potrzeby piwo z jednego miejsca do drugiego rurami wpuszczane być może, z oszczędzeniem czasu i siły ludzkiej. Jakkolwiek mocno się cieszymy z wzrostu tej gałęzi przemysłowej, przecież wynurzyć musimy żal, iż zakład ten jedyny w okolicy naszej, nie ma konkurentów, wykonywując monopol na całą krainę. Piwo stało się potrzebą ludu, a dobrze że się tak stało. Piwo jest zdrowsze i pożywniejsze jak wódka, której wszystko złe zawdzięczamy. Dla lego tem więcej jest do życzenia, ażeby ceny piwa do cen produktów surowych się zastosowały. Karwina i Lipnik produkują także piwo dobre, wyrównywające cieszyńskiemu, jednak te miejsca są za odległe, ażeby tu mogły spółzawodniczyć, chociaż w obu tych miejscach masa piwa 6 kr. a piwa lagrowego 7 kr. kosztuje. Oddajemy się przeto nadziei, że szanowna i zawsze dobrego pragnąca dyrekcja kameralna słuszne to życzenie publiczności uwzględni a z wielkiego użytku, jaki ma, cząstkę dla dobra ogółu ofiaruje.

Po zakończeniu I wś. browar został upaństwowiony i funkcjonował dalej pod nazwą: Państwowe Zamkowe Zakłady Przemysłowe w Cieszynie. W latach 20. XX wieku wydzierżawiono go warszawskim przedsiębiorcom skoligaconym m.in. z prezydentem Ignacym Mościckim. W 1933 roku zakład znalazł się pod zarządem Dyrekcji Lasów Państwowych. W czasie II wojny światowej browar nie uległ likwidacji i nie zaprzestał produkcji. Po 1945 roku został włączony w skład Bielskich Zakładów Piwowarsko-Słodowniczych, a następnie Zakładów Piwowarskich w Żywcu. Przez cały ten czas, wciąż w tym samym budynku, browar produkował różne gatunki piwa, w tym swój sztandarowy produkt - piwo jasne pełne typu pilzneńskiego.

Obecnie zakład należy do holenderskiego koncernu Heineken i wchodzi w skład grupy piwowarskiej Grupa Żywiec S.A. Browar w Cieszynie pomimo, że należy do dużego koncernu piwowarskiego zachował charakter regionalny i jako jedyny browar Grupy Żywiec wytwarza piwo metodą tradycyjną w otwartych kadziach. Produkty zakładu są rozlewane na miejscu tylko do beczek typu keg, butelkowanie i puszkowanie jego wyrobów odbywa się w rozlewni browaru w Żywcu. Zdolności produkcyjne Brackiego Browaru Zamkowego w Cieszynie wynoszą 160 tysięcy hektolitrów piwa rocznie.


ul. Dojazdowa
więcej zdjęć (174)
Dawniej: Rzeźni, Bobertalstraße