starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. mazowieckie Warszawa Praga Północ - Nowa Praga ul. Ratuszowa Miejski Ogród Zoologiczny Rzeźba foki

8 lipca 2012 , Warszawa ZOO. Kamienna rzeźba foki.

Skomentuj zdjęcie
Od kiedy ta rzeźba jest obiektem nieistniejącym? W 2019 roku jeszcze stała.
2023-02-23 03:47:01 (3 lata temu)
Bogdan JS
+2 głosów:2
do Dagmara: Dokładnie nie wiem od kiedy jej nie ma, ale w 2022 nie było już jej na pewno. Być może to są przyczyny zniknięcia:

Co prawda artykuł jest dosyć stary, ale innego wyjaśnienia w sieci nie znalazłem.
2023-02-23 06:41:08 (3 lata temu)
do Bogdan JS: 80 tysięcy?! Masakra...
2023-02-23 21:36:17 (3 lata temu)
bonczek_hydroforgroup
+3 głosów:3
do Dagmara: To nie jest masakra. Rynek szeroko pojętej sztuki to dziś bardzo dochodowy interes i nie tylko rzeźby mam na myśli. Sprawdź ile kosztuje figurka z Ćmielowa czy pierwsze wydania Kapitana Żbika. Standardowe rzeźby jakie widziałem w galeriach sztuki w warszawskim Koneserze zahaczały o kwoty 200 tysięcy PLN i mam na myśli te do...mieszkania. Obrazy to tez inna bajka. Tam już nie ma granic. To akurat odczułem na własnej skórze bo odprawiłem szkic - rysunek autorstwa Wyspiańskiego i do dziś się bujam po "organach".
2023-02-24 05:57:05 (3 lata temu)
do bonczek_hydroforgroup: Dokładnie - tak.
2023-02-24 05:59:07 (3 lata temu)
do bonczek_hydroforgroup: Znam całkiem dobrze rynek pamiątek PRLu typu Żbiki i Ćmielowy i nadal podtrzymuję moją opinię, że 80 tysięcy za kamienną fokę to ekstrawagancja ;)
2023-02-24 21:44:53 (3 lata temu)
do Dagmara:
Wszystko jest tyle warte, ile ktoś jest skłonny za to zapłacić...
Taka foka wykuta w kamieniu, to pewnie kilka miesięcy ciężkiej pracy, to nie jest to samo, co kilka maźnięć pędzlem na płótnie...
2023-02-24 22:09:35 (3 lata temu)
do yani: Niby tak, ale pod warunkiem że mówimy o kasie z prywatnej kieszeni. W przypadku ZOO to chyba nie do końca tak jest.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: cz. teraźniejszy
2023-02-24 22:37:50 (3 lata temu)
do zygmunt_ra:
Tzn. co nie było? Przecież chyba nie kupili?
2023-02-24 22:45:24 (3 lata temu)
fantom
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: A teoria że rzeźba powinna być droższa od obrazu, bo wymaga kilku miesięcy ciężkiej pracy, też jest niezła ;). Czego to się człowiek nie dowie z tego portalu.
2023-02-24 22:46:38 (3 lata temu)
Zawszę mówię, że Fotopolska wzbogaca...
Nawet fantoma...
2023-02-24 22:50:26 (3 lata temu)
do yani: Ok - zmieniłem na czas teraźniejszy a chodziło mi o ogólną zasadę - kasa ZOO nie jest kasą prywatną. Nie ujmuję pracy rzeźbiarza - jak znajdzie kogoś kto mu zapłaci 80 tys. do prywatnego ogródka ... proszę bardzo. Nota bene chyba się zresztą znalazł, bo rzeźby już podobno tam nie ma.
2023-02-25 00:38:48 (3 lata temu)
do fantom: Każdy ma swoje kryteria :-) Ale np. nabywcy obrazów K.Malewicza byliby wtedy niepocieszeni :-)
2023-02-25 00:51:20 (3 lata temu)
do zygmunt_ra:
Też uważam, że ZOO ma ważniejsze potrzeby, niż rzeźba za 80 tys. Więc chyba dobrze, że nie kupili?
Ale rzeźba mi się bardzo podoba...
2023-02-25 00:55:00 (3 lata temu)
zygmunt_ra
+1 głosów:1
do yani: Raczej bardzo dobrze. A czytając historię tego dzieła dochodzę do wniosku, że to rzeźbiarz miał przez lata reklamę za free. A zatem w sumie to on coś powinien odpalić ZOO za reklamowanie swojego dzieła i przy okazji siebie jako twórcy.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2023-02-25 01:12:05 (3 lata temu)
yani
+1 głosów:1
do zygmunt_ra:
:)
2023-02-25 02:46:10 (3 lata temu)
Bogdan JS
Na stronie od 2019 kwiecień
7 lat 2 miesiące 13 dni
Dodane: 10 maja 2019, godz. 17:17:29
Autor zdjęcia: Bogdan JS
Rozmiar: 3648px x 2736px
Licencja: CC-BY-NC-ND 4.0
Aparat: Canon DIGITAL IXUS 870 IS
1 / 250sƒ / 2.8ISO 805mm
1 pobranie
577 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia Bogdan JS
Obiekty widoczne na zdjęciu
Rzeźba foki
więcej zdjęć (2)
Architekt: Piotr Rzeczkowski
Miejski Ogród Zoologiczny
więcej zdjęć (65)
Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1928

Warszawa długo nie miała właściwego ogrodu zoologicznego. Wprawdzie już Jan III Sobieski miał zwierzyniec w Wilanowie-Morysinie, a i później powstawały niewielkie menażerie prywatne, pod tym względem jednak Warszawa późno dołączyła do Paryża, Amsterdamu, Budapesztu, czy Poznania, który miał swój ogród zoologiczny już w 1875 roku.

10 lipca 1926 staraniem Mieczysława Pągowskiego został otwarty niewielki zwierzyniec na ul. Koszykowej 47. Zajmował powierzchnię ok. 0,75 ha, ale znalazły się w nim ciekawe okazy zwierząt: niedźwiedź brunatny, lemury, koczkodany, aligator, kangur, jeżozwierz, aguti i wiele egzotycznych ptaków. Równocześnie wspólnym wysiłkiem kilku nauczycieli zoologii utworzono niewielki zwierzyniec przy ul. Bagatela. Oba ogrody cieszyły się wielką sympatią warszawiaków. W rok później zoo Pągowskiego przeniosło się na 10-hektarowy teren przy alei 3 Maja, jednakże koszty utrzymania były tak wysokie, że wkrótce ogród zaczął podupadać.

Uchwałą magistratu z dnia 14 czerwca 1927 przyjęto decyzję o utworzeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na Pradze. Jego otwarcie dla publiczności nastąpiło 11 marca 1928 roku. Prowadzenie ogrodu powierzono Wenantemu Burdzińskiemu, byłemu dyrektorowi i założycielowi ogrodu zoologicznego w Kijowie. Pierwszymi mieszkańcami ogrodu stały się zwierzęta z upadłego zwierzyńca Pągowskiego oraz mniejszych menażerii.

Po śmierci Wenantego Burdzińskiego dyrektorem ogrodu został Jan Żabiński, człowiek wielkiej wiedzy, miłośnik zwierząt i popularyzator przyrody. W 1937 przyszło na świat słoniątko, co było osiągnięciem na skalę światową. Azjatycka słonica Tuzinka, potomstwo słonicy Kasi i słonia Jasia, była dwunastym słoniem urodzonym w warunkach ogrodu zoologicznego. Słoniątko bardzo szybko stało się ulubieńcem warszawiaków.

II wojna światowa

Podczas obrony miasta w 1939 personel, ze względów bezpieczeństwa, musiał odstrzelić zwierzęta drapieżne i słonia Jasia. Słonica Kasia zginęła wskutek wybuchu bomby.

Po kapitulacji miasta wywieziono do Niemiec najcenniejsze okazy, w tym ukochaną przez warszawiaków Tuzinkę. Wywózkę zwierząt zarządził dawny znajomy Jana Żabińskiego, Lutz Heck, dyrektor Berlińskiego Ogrodu Zoologicznego, od lat 30. XX wieku pracujący nad „odtworzeniem” wymarłego w XVII wieku tura. Heck zabrał do Monachium żubry i tarpany; te pierwsze miały posłużyć do odtworzenia tura, symbolu siły i potęgi, do którego chętnie odwoływali się naziści. Tuzinka została wywieziona do Królewca, wielbłądy i lamy do Hanoweru, hipopotamy do Norymbergi, konie Przewalskiego do Wiednia, a rysie i zebry do Schorfheide.

Podczas wojny teren ogrodu zoologicznego było miejscem, w którym Jan i Antonina Żabińscy udzielali pomocy Żydom. Dzięki ich działaniom wojnę przeżyła m.in. rzeźbiarka Magdalena Gross. Na kanwie tej historii powstał amerykański film pt. Azyl. Na parterze i w piwnicach zachowanej modernistycznej willi Pod Zwariowaną Gwiazdą, w której mieszkali Żabińscy, znajduje się wystawa związaną z tymi wydarzeniami.

Decyzja o odbudowie zoo podjęta została w 1946 roku i od razu przystąpiono do odbudowy i remontu budynków oraz gromadzenia zwierząt. W lipcu 1948 zoo zostało ponownie otwarte – ze 150 okazami, pochodzącymi głównie z darów od osób prywatnych. Po szybkim rozwoju nastąpiła stagnacja, wobec podjęcia decyzji o przeniesieniu zoo poza granice Warszawy, co zaowocowało długoletnim niedoinwestowaniem.

W 1978 zoo liczyło ok. 2000 okazów zwierząt reprezentujących 380 gatunków. W latach 1970-1978 frekwencja wynosiła ok. 900 000 zwiedzających rocznie. W latach 80. XX wieku zoo znalazło się w planie inwestycyjnym miasta i nastąpiła poprawa – powstały nowe budynki i poprawiły się warunki bytowe zwierząt.

W 1997 został otwarty wówczas bardzo nowoczesny pawilon dla gadów (herpetarium). Pod koniec roku 1998 otwarto ptaszarnię wraz z azylem dla ptaków krajowych. 2 maja 2003 r. zakończyła się budowa słoniarni oraz budynków dla nosorożców. 14 stycznia 2006 r. otwarto pawilon dla bezkręgowców. 12 lipca 2006 r. wybieg dla jaguarów.

W 26 września 2008 został otwarty pawilon dla małp człekokształtnych. Wprowadzono tam: dwa goryle sprowadzone z Zurychu (Azizi został przywieziony do Warszawy 28 sierpnia, urodził się w 2000 roku.) oraz z Holandii (M’Tongé został przywieziony do Warszawy 3 września). W drugiej części budynku zamieszkują szympansy. Oba gatunki mają do dyspozycji wybiegi wewnętrzny i zewnętrzny.

10 kwietnia 2010 odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu dla hipopotamów i rekinów w którym od marca przebywają rekiny (między innymi żarłacze czarnopłetwe) oraz hipopotamy: Hugo (3 listopada 2009 przyjechał z Ostrawy) z Anielą. W 2014 roku do zoo przyjechały niedźwiedzie polarne Gregor i Aleut.

W maju 2018 wybudowano nowe wejście do ogrodu od strony ul. Jagiellońskiej. W tym samym roku podjęto decyzję o rezygnacji z hodowli niedźwiedzi brunatnych, gdyż ten gatunek w skali Europy nie jest zagrożony. Trzy niedźwiedzice mieszkające na wybiegu przy al. „Solidarności” (Tatra, Sabina i Miała) nie będą miały następców, a wybieg po ich śmierci ma zostać przekazany miastu.



br />


Strona ZOO: /p>
ul. Ratuszowa
więcej zdjęć (729)