starsze
nowsze
1
1+
2-
2
2+
3-
3
3+
4-
4
4+
5-
5
5+
6-
6
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 3 głosy | średnia głosów: 6

Polska woj. świętokrzyskie Kielce Getto

1940 , Budynki zlokalizowane na terenie późniejszego Getta. Bundesarcihv.

Skomentuj zdjęcie
Plac Wolności.
2019-09-25 08:29:41 (6 lat temu)
Jeżeli maj 1935 r. i trumna to wygląda na uroczystości pogrzebowe Piłsudskiego. Wg wiki uroczystości były w Warszawie i Krakowie O Kielcach nie ma ale nie jak widać coś się odbyło.
2019-09-25 08:59:17 (6 lat temu)
ArcB
+1 głosów:1
do mamik: To jest msza do uroczystości pogrzebowych Piłsudskiego, które odbyły się przy "pustej trumnie", w piątek 17 maja 1935 roku o godz. 9:00 na Placu Wolności.

Biskup kielecki, który nie darzył sympatią zmarłego, nie wywiesił chorągwi żałobnych i nie pozwolił bić w dzwony. Z tymi dzwonami była jakaś zadyma, ktoś się wdarł do dzwonnicy i zaczął bić w dzwony ...

Eksportacja zwłok odbyła się specjalnym pociągiem po trasie Warszawa - Radom - Kielce - Kraków. Pociąg dotarł do Kielc ok. 01:15 dnia 18 maja 1935 roku. Zatrzymał się na kilkanaście minut na stacji Kielce.
2019-09-25 10:01:17 (6 lat temu)
cm
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2019-09-25 11:02:09 (6 lat temu)
4elza
Na stronie od 2019 luty
7 lat 4 miesiące 1 dzień
Dodane: 25 września 2019, godz. 3:44:32
Źródło: inne
Autor: Autor nieznany ... więcej (5951)
Rozmiar: 1038px x 697px
7 pobrań
1075 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia 4elza
Obiekty widoczne na zdjęciu
Getto
więcej zdjęć (31)
Zbudowano: 1941-03-31
Zlikwidowano: 1942-08

Getto kieleckie, zwane też przez Niemców „żydowską dzielnicą mieszkalną” utworzone zostało 31 marca 1941 r. na mocy niemieckiego zarządzenia Stadthauptmana Kielc Hansa Dreschela.



Getto rozciągało się na północ od ulic Bodzentyńskiej i Piotrowskiej i obejmowało ulice: Jasną, Stolarską, Starozagnańską, Przechodnią, Silniczna, Kozią, Orlą, Nowy Świat, Dąbrowską, Szydłowską, Targową, Pocieszka, Marszałkowską, Nowowiejską, Radomską.



Na tym terenie w 500 budynkach Niemcy zamknęli ok. 27 tys. Żydów z Kielc i okolicznych sztetli, a także kilka tysięcy z Krakowa, Poznania, Berlina, Pragi i Wiednia. 



Likwidacji dzielnicy żydowskiej Niemcy dokonali w okresie od 20 do 24 sierpnia 1942, wywożąc do obozu zagłady w 

https://pl.wiki...dy_w_Treblince"
>Treblince ok. 20-21 tys. osób, a 1,2 tys. mordując na miejscu. Pozostawionych w Kielcach Żydów umieścili w istniejących w latach 1942–1944 czterech obozach pracy.