starsze
nowsze
oceń zdjęcie | skomentuj ocenę | 1 głos | średnia głosów: 6
Zdjęcie przeznaczone do usunięcia 2026-06-22 20:33:44 przez użytkownika yani, powód: "jest lepsze - https://fotopolska.eu/2880101,foto.html"
Głosowanie do 2026-06-24 godz.0:30

Polska woj. mazowieckie Warszawa Śródm. Południowe ul. św. Barbary św. Barbary 4

1902 , Szkoła (Tygodnik Ilustrowany 45/1902)

Skomentuj zdjęcie
verbensis
+1 głosów:1
Jest lepsze:
(tylko autor zdjęcia do przepisania)
2026-06-22 19:50:41 (godzinę temu)
mag
Na stronie od 2010 maj
16 lat 1 miesiąc 3 dni
Dodane: 20 listopada 2019, godz. 21:44:30
Źródło: inne
Rozmiar: 605px x 1000px
3 pobrania
689 odsłon
6 średnia ocen
Poprzednie i następne zdjęcia mag
Obiekty widoczne na zdjęciu
św. Barbary 4
więcej zdjęć (7)
Architekt: Mikołaj Tołwiński
Zbudowano: 1902
Dawniej: Gimnazjum Fizjologiczne Stefanii Tołwińskiej, XI Państwowe Żeńskie Gimnazjum i Liceum im. Marii Kono
ul. św. Barbary
więcej zdjęć (99)
Ulica Św. Barbary w Warszawie - jedna z ulic Południowego Śródmieścia Warszawy, biegnąca z załamaniem biegu od ul. Poznańskiej do Nowogrodzkiej.
Historia
Ulica Św. Barbary została przeprowadzona w roku 1898 na terenach rozparcelowanej walcowni Koszyki; swą nazwę zawdzięcza cmentarnej kaplicy Św. Barbary mieszczącej się przy ul. Wspólnej, na terenie dawnego Cmentarza Świętokrzyskiego. Po roku 1866 kaplica pełniła funkcje świątyni parafialnej, zaś po roku 1883 na terenie cmentarza wybudowano Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

W latach 1898-99 ulicę zabudowano trzypiętrowymi kamienicami, zaś pod zamykającym ulicę murem Cmentarza Świętokrzyskiego ustawiono "Bożą Mękę" - krzyż stojący pierwotnie u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Nowogrodzkiej, przeniesiony przy okazji przebijania ulicy Poznańskiej. Od XVIII wieku pełnił on funkcję drogowskazu dla konduktów pogrzebowych, zmierzających na Cmentarz Świętokrzyski.

Wypalone w roku 1944 domy rozebrano w okresie powojennym, mimo niezłego stanu zachowania ich murów. Poza gmachem Urzędu Telekomunikacyjnego przypisanego numeracji ul. Nowogrodzkiej ocalała jedynie pozbawiona wystroju architektonicznego kamienica sióstr Tołwińskich, mieszcząca przed rokiem 1939 Gimnazjum Fizjologiczne Stefanii Tołwińskiej, od roku 1920 - XI Państwowe Żeńskie Gimnazjum i Liceum im. Marii Konopnickiej.
Źródło: